Poradnik dodawania aktów do Dziennika Praw

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Dziennik Praw Księstwa Sarmacji ma to do siebie, że jest specyficzny. Dochodzą do mnie głosy, że to czyni go nieogarnialnym, zatem spisuję ten poradnik, coby ułatwić pracę przyszłym pokoleniom.

Jeśli chcesz cokolwiek dodać do DP, to zastanów się najpierw, czy nie możesz tego zrzucić na kogoś innego. Jeśli nie ma nikogo w zasięgu wzroku albo koniecznie chcesz sam się zmierzyć z DP (wtf?), to okej, przejdź dalej.

Ustal, na jakim szczeblu publikujesz. Są dwa — samorządowe i centralny. To dosyć istotne, aby to wiedzieć, ponieważ do publikacji potrzebujesz hasła. Jeśli Twój akt dotyczy samorządu, namiestnik powinien posiadać to hasło. Jeśli centrali, to Książę, Marszałek Dworu, Kanclerz czy co niektórzy Ministrowie będą nim dysponować. Hasłem do samorządu nie można dodawać aktów na szczeblu centralnym, ale odwrotnie już tak — jeśli ktoś posiada hasło centralne, posiada także możliwość wrzucania aktów wszystkich kategorii.

Jeśli już masz hasło, otwórz stronę dodawania aktów prawnych. Jeśli Twój akt prawny należy do kategorii tych, które są wydawane okresowo — np. co miesiąc — lub jest powołaniem/odwołaniem z któregoś ze stanowisk, bardzo prawdopodobnym jest to, że już kiedyś ktoś go wydawał. Możesz przeszukać archiwa Dziennika Praw i skopiować treść wydanego już aktu bez wyrzutów sumienia. Jeśli nie, no to będzie trudniej…

Okno dodawania aktów do DP wygląda generalnie tak (pełny obrazek tu):
6tHDAj3O.png

Dla ułatwienia sprawy, ponumerowałam odpowiednie pola, aby było jasne, o czym mówię.

1 — hasło publikatora — to hasło, które uzyskaliśmy w poprzednim punkcie, o ile wcześniej go nie posiadaliśmy
2 — szczebel — tutaj z rozwijanej listy wybieramy, czy nasz akt dotyczy centrali, czy samorządu, a jeśli tak, to którego
3 — szczebel cd. — tutaj wybieramy konkretniejszą kategorię naszego aktu prawnego; każdy samorząd ma nieco inne kategorie, które co jakiś czas się zmieniają, więc nie będę tu ich wypisywała, ale generalnie raczej tu nie powinno być problemu z przyporządkowaniem; jeśli nie jesteśmy pewni, do której kategorii powinno to iść, przyjrzyjmy się poprzednim aktom tego rodzaju lub spytajmy kogoś z danego samorządu
4 — data — data wydania aktu prawnego w formacie rok-miesiąc-dzień; jeśli wydajemy akt w DP później niż został on przyjęty np. przez parlament lokalny, warto wpisać w to pole datę faktycznego przyjęcia danego aktu
5 — część pierwsza tytułu — tutaj określamy, czym jest nasz akt, czy to rozporządzenie, ustawa, dekret, czy coś innego; następnie – który organ wydaje ten akt, a na końcu jego numer
6 — powtórzenie numeru — to pole zasadniczo nie jest istotne, można tu wpisać po prostu 0
7 — część druga tytułu — tutaj precyzujemy, o czym jest nasz akt; najczęstsze wyrażenia to „w sprawie”, „o [czymś/kimś]”; warto przyjrzeć się, jak robili to poprzednicy, aby potem łatwo było znaleźć dany akt prawny
8 — podpis — to raczej dosyć jasne, podpisujemy osobę wydającą dany akt; niekoniecznie to muszą być nasze personalia; prawidłowy podpis wygląda tak: „(—) x y” [można to sobie przekopiować z tej listy podpisów zatytułowanej „Książę i Rząd” i odpowiednio podmienić]; można używać HTML, jeśli chcemy np. napisać „(—) x y, dyrektor T”, wówczas dla zrobienia entera wstawić należy
9 — podgląd — jak wspominałam, DP jest specyficzny, a podgląd sam w sobie po prostu nie działa; jeśli nie mamy dostępu do edycji aktów prawnych, wypadałoby jednak się upewnić, że nasz akt jest perfekcyjny; możemy to zrobić na parę sposobów:
 1. używając funkcji preview (druga linijka ikonek, trzecia ikonka od końca)
 2. nie wpisywać hasła i wcisnąć amen – zostaniemy poinformowani o błędzie i gdy klikniemy przycisk powrotu do poprzedniej strony w przeglądarce, wówczas podgląd normalnie zadziała po kliknięciu nań.
10 — amen — tym przyciskiem zatwierdzamy nasz akt prawny do publikacji
11 — treść aktu — no, najważniejsze w zasadzie pole w Dzienniku Praw; ponieważ każdy akt się różni, dam tylko ogólne wskazówki do najczęstszych problemów.
 1. Ponieważ wpisaliśmy już tytuł aktu prawnego we wcześniejsze pola, nie wpisujemy go w to pole!
 2. To samo z podpisem.
 3. Jeśli zacznie się dziać coś dziwnego w stylu „to jest pogrubione, mimo że tego nie pogrubiłem”, ostatecznym wyjściem jest podgląd HTML dostępny w menu ikonek; najczęściej po zajrzeniu tam okazuje się, że jakimś cudem wokół problematycznego przepisu znalazło się coś w stylu:
  Kod
  [strong][strong]blablabla[/strong][/strong]
  Tak, wiem, że DP jest specyficzne.
 4. Jeśli kopiujemy treść aktu skądś, np. z Worda, DSG, forum, najlepiej zrobić to przez ikonkę „paste from word” lub „paste as plain text”. zawsze któraś zadziała — i nie, akt prawny napisany czarnym fontem nie jest naturalny.
 5. Wypunktowane listy i tabelki w DP to zasadniczo zło, życzę z nimi powodzenia. ale pomocne ikonki do tworzenia wypunktowanych list to „outdent”, „indent” — warto się nimi pobawić — a tabelkę czasami najwygodniej stworzyć np. w OpenOffice czy Excelu i przekopiować do okna treści aktu.

Co do edycji, istnieje do niej specjalne hasło, które mają osoby typu Ksiażę, Marszałek Dworu, Kanclerz, etc., więc jeśli coś się spsuje, trzeba poprosić któregoś z nich o pomoc.

Pytania? Problemy? Śmiało proszę.
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Daniel January von Tauer-Krak.
Serduszka
6 249,00 lt
Ten artykuł lubią: Siergiusz Asketil, Tomasz Ivo Hugo, Daniel January von Tauer-Krak, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Vladimir ik Lihtenštán, Laurẽt Gedeon I, Adi Alatristé, Irmina de Ruth y Thorn, Wojciech Wiśnicki, Adam Jerzy Piastowski, Avril von Levengothon, Helwetyk Romański, Ignacy Urban de Ruth.
Komentarze
Laurẽt Gedeon I
Pomocny i chyba wyczerpujący poradnik. Przyznam bez tej wiedzy ciężko komuś nowemu np w Samorządzie było by coś opublikować.

PS: Nadaję się do jakiejś grubszej książki np. "Co każdy samorządowiec wiedzieć powinien" :)
Odpowiedz Permalink
Heweliusz Popow-Chojnacki
Gratulację dla autora za taki pomysł! :-)
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Fajny pomysł. Dobrze było by zebrać takie rzeczy w IES :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.