ŁamGiSówka 2/2015 - rocznicowe zmagania mózgowe
Seria wydawnicza: Konkursy

Szanowni Mieszkańcy i Obywatele Sarmacji!

Trzynasta Rocznica Powstania Księstwa Sarmacji zbliża się wielkimi krokami. Szał przygotowań zawładnął nami wszystkimi, w tym szaleństwie jednak wszyscy potrzebujemy chwili wytchnienia. Taką właśnie chwilę pragniemy Wam zapewnić prezentując ŁamGiSówkę autorstwa diuka Czuguł-Chana. Tym razem w formie, która pojawia się u nas po raz pierwszy.

Nonogram czyli obraz logiczny to forma łamigłówki polegająca na zaczernianiu pół diagramu - brzmi trudno i w rzeczywistości nie jest łatwe. Wymaga od nas umiejętności dedukcji i niemałej koncentracji. Ale, jako że okazja jest wyjątkowa, to i ŁamGiSówka taka być musi :)

Jak rozwiązać nonogram? W pierwszej kolejności należy rozszyfrować co oznaczają liczby na górze i po lewej stronie. Krótko mówiąc, oznaczają one liczbę grup zaczernionych pól i to z ilu kwadracików się one składają. Np. 4,1 oznacza, że mamy dwie grupy, z których jedna składa się z 4 pól a druga z jednego. Oczywiście w swoich rozważaniach należy wziąć pod uwagę zarówno podpowiedzi w pionie jak i w poziomie. Na podstawie informacji z pionu i poziomu należy wywnioskować, które pola zaczernić, a które pozostawić (dla ułatwienia warto zaznaczyć je krzyżykiem). Po dokładniejsze info odsyłam do podpowiedzi.

Ponieważ ŁamGiSówka jest wyjątkowa, to i nagrody będą wyjątkowe. KAŻDY kto poprawnie zamaluje nonogram otrzyma 5 tysięcy libertów. Dodatkowo wśród wszystkich uczestników rozlosowana zostanie nagroda w wysokości 10 tysięcy libertów. Jest więc o co powalczyć. Na Wasze rozwiązania czekamy aż do końca miesiąca a teraz życzę powodzenia i miłej zabawy.

Minister Dziedzictwa Narodowego GiS,
Calisto diuczessa Norvegicus-Chojnacka

0uecs1iI.png
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Krzysztof Czuguł-Chan.
Serduszka
3 104,00 lt
Ten artykuł lubią: Ivan von Lichtenstein, Krzysztof Czuguł-Chan, Adunaphel Kovall, Helwetyk Romański.
Komentarze
Sucio Vips
he nie ogarniam tej GISÓWKI
Permalink
Karolina Aleksandra
Próbuję co tydzień robić takie w Angorze. Nigdy mi nie wyszło. Ale moja mama jest mistrzem, może jej to pokażę :-)
Odpowiedz Permalink
Calisto Norvegicus-Chojnacka
Ja właśnie rozwiązuję, oczywiście poza konkursem, w teorii dość to zagmatwane, ale w praktyce całkiem proste :)
Odpowiedz Permalink
Karolina Aleksandra
No, po nabraniu wprawy jest spoko :-) Ale ja zawsze zaczynam od tych najłatwiejszych, a potem mam problem, bo już nie wiem, gdzie możńa na 100% zamalować :-P
Odpowiedz Permalink
Calisto Norvegicus-Chojnacka
Dobra, ja rozwiązałam :) Diuk Czuguł-Chan chyba wziął pod uwagę, że to dla nas ta ŁamGiSówka :) nie zrażajcie się więc i painty w ruch :D Swoją drogą zaznaczanie pól pustych pomaga bardzo, bardzo, bardzo... :D
Odpowiedz Permalink
Calisto Norvegicus-Chojnacka
I wówczas należy sobie na odpowiedzieć na to drugie pytanie, w sensie: gdzie na 100% nie można :D
Odpowiedz Permalink
Karolina Aleksandra
A ja się omyliłam oczywiście… i muszę od nowa drukować :-D
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Pierwsza wersja była okrutna i nawet znając obrazek miałem trudności ją rozwiązać :D Stwierdziłem jednak, że bardziej chodzi o zabawę bez zniechęcania trudnością i może nakłonienie kogoś do dalszej przygody z nonogramami lub zagadkami logicznymi w ogóle :)
Odpowiedz Permalink
Peter Axinus
Pierwszy raz takie coś rozwiązuję i chyba dobrze mi idzie :)

Nie łatwiej jest rozwiązywać metodą "gdzie można pomalować na 100%"? :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.