Rada Ministrów, Karolina Aleksandra, 19.05.2015 r. o 02:21
[SOBOS] Tytulatura sarmacka w miejscach publicznych
Seria wydawnicza: Sondaże

70w6DBrg.png

Przed paroma godzinami zakończyła się kolejna ankieta SOBOSu. Tym razem badano opinię respondentów o posługiwaniu się tytulaturą sarmacką w miejscach, zadając następujące pytanie: „Czy uważasz, że na forum i w DSG, zwracając się do kogoś, powinno używać się tytulatury sarmackiej (diuk, hrabia, etc.?)”
S43Ul46W.png

W badaniu udział wzięły 43 osoby, co stanowi rekordowy wynik w 2015 roku. Z tego 3 osoby (6.98%) wyraziły brak zdania, 11 głosów (25.58%) oddano na opcję „zdecydowanie tak” i 18 głosów (41.86%) na opcję „raczej tak”. 4 razy (9.30%) zaznaczono opcję „raczej nie”, podczas gdy opcja „zdecydowanie nie” zyskała 7 głosów (16.28%).

Podsumowując, 29 ankietowanych (67.44%), czyli ponad połowa, odnosi się pozytywnie do konieczności używania tytulatury sarmackiej w miejscach publicznych typu forum i DSG. Z drugiej strony, 11 osób (25.58%) wyraża sceptyczne zdanie, zaś trzy osoby nie mogły się zdecydować w tym temacie.

Biorąc pod uwagę, że jednak dominującą była opcja „raczej tak”, można uznać, że Sarmaci podchodzą do tego tematu na zasadzie — owszem, mamy tytulaturę i stosujmy ją, jednak nie pod rygorem karania i nie do przesady. Jest to z grubsza podejście stosowane dzisiaj, bowiem Prefektura nie ściga osób zwracających się do każdego per „Ty”. Co nie zmienia faktu, że zdarzają się osoby poprawiające innych mieszkańców pod względem tytulatury. Należy też wziąć pod uwagę aspekt czysto praktyczny — przy szybko pisanym komentarzu czy poście sprawdzenie tytulatury używanej przez adresata może zająć dłużej niż pisanie samego tekstu.

Z drugiej strony, są osoby, którym nie przeszkadza pomijanie tytułu nadanego przez Jego Książęcą Mość w wypowiedziach — aż 11 z nich stwierdziło, że nie powinno być konieczności używania tytulatury. Niewątpliwie Sarmacja nie ma generalnie do tytułów ostrego podejścia, zwłaszcza w porównaniu z niektórymi krajami w mikroświecie, gdzie zwrócenie się per „Ty” do nieznanej nam osoby lub stojącej wyżej w hierachii jest uznawane za gigantyczne faux pas. A należy zauważyć, że na sarmackim IRCu, gdy nie ma uroczystości państwowych, panuje wręcz odwrotna sytuacja — dziwnym jest tam zwrócenie się do kogoś oficjalnie.

Jednak wyniki sondy udowadniają, że większa część ankietowanych wolałaby, abyśmy się wczuwali w pewien sposób w sarmacki klimat i doceniali tytuły zdobyte przez Sarmatów poprzez używanie ich w wypowiedziach publicznych na forum czy w DSG. Nie jest to, zdaje się, przejaw tytułomanii, a raczej chęć docenienia pracy, która była potrzebna do zdobycia danego tytułu i bycia dumnym z tego, że się posiada ów tytuł. Ktoś może uznać to za wywyższanie się — ale prędzej czy później, każdy nowy mieszkaniec dostanie jakiś tytuł i zostanie zaliczony do sarmackiej szlachty, a potem i arystokracji, wobec czego nie można twierdzić, że ma to na celu oddzielenie szlachty od zwykłych obywateli.

Nic nie zapowiada, że Prefektura zacznie nagle ostrzej karać za nienależyte adresowanie osób z tytułami. Do tej pory zresztą ostrzejsze reakcje następowały głównie przy zwracaniu się do Jego Książęcej Mości tytułem innym niż oficjalny. I to raczej się nie zmieni. Od biedy wszyscy możemy się do siebie zwracać per „Ty”, jednak Książę w Sarmacji pozostaje kimś wyżej. Nawet jeśli ktoś się z nim kłóci, i tak użyje jego tytułu.
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Henryk Leszczyński, Helwetyk Romański.
Serduszka
8 172,00 lt
Ten artykuł lubią: Henryk Leszczyński, Avril von Levengothon, Helwetyk Romański, Jack von Horn, Aleksander Damian Chojnacki, Malcher Estery Naw, Adi Alatristé, Wojciech Wiśnicki, Vladimir ik Lihtenštán, Siergiusz Asketil, Zoara Schlesinger-Asketil, Irmina de Ruth y Thorn, Ławica Żubrów.
Komentarze
Krzysztof St. M. Kwazi
Cytuję:
Jednak wyniki sondy udowadniają, że większa część ankietowanych wolałaby, abyśmy się wczuwali w pewien sposób w sarmacki klimat...
Ja tam wolę wczuwać się we własny republikanizm.
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
Ja tam wolałabym aby nie było żadnych różnic klasowych widocznych przy zwykłym zwracaniu się do siebie
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
Osobiście uważam, że tytuły są świadectwem tego, co się wniosło do KaeSów. Są więc ważne, ale nie ma drangu na to, żeby ktoś mnie tytułował markizem na każdym kroku.
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Trochę zabrakło mi w tej ankiecie opcji "zależy od sytuacji". Myślę jednak, że w zwykłych rozmowach nie powinna być wymagana tytulatura, mimo że jestem monarchistą.
Odpowiedz Permalink
Calisto Norvegicus-Chojnacka
A to czasem nie jest tytulatura baridajska? Co do samej ankiety bardzo nie podobały mi się opcje odpowiedzi, które ostatnio powtarzają się nazbyt często.. Jakich opcji bym oczekiwała? Choćby takich, które uwzględniają różne sytuacje (stosowanie tytulatury np. na oficjalnych imprezach, w oficjalnych pismach, w kontekście fabularnym etc.) Brakuje również opcji, że jest mi to obojętne (bo to przecież co innego niż nie mam zdania.
Cytuję:
owszem, mamy tytulaturę i stosujmy ją, jednak nie pod rygorem karania i nie do przesady
Nie jestem w stanie pojąć, na podstawie jakich danych wyciągnęłaś ten wniosek... Możesz mi to wyjaśnić?
Odpowiedz Permalink
Aleksander Damian Chojnacki
Ja osobiście uważam że tytulature powinno stosować się w oficjalnych pisamach, na imprezah państwowych. Są one świadectwem pracy i ważności w samym Księstwie.
Odpowiedz Permalink
Zoara Schlesinger-Asketil
Cytuję:
Co do samej ankiety bardzo nie podobały mi się opcje odpowiedzi, które ostatnio powtarzają się nazbyt często.. Jakich opcji bym oczekiwała? Choćby takich, które uwzględniają różne sytuacje (stosowanie tytulatury np. na oficjalnych imprezach, w oficjalnych pismach, w kontekście fabularnym etc.) Brakuje również opcji, że jest mi to obojętne (bo to przecież co innego niż nie mam zdania.
Cytuję:
Ja osobiście uważam że tytulature powinno stosować się w oficjalnych pisamach, na imprezah państwowych. Są one świadectwem pracy i ważności w samym Księstwie.


Zgadzam się.
Odpowiedz Permalink
Karolina Aleksandra
Cytuję:
Co do samej ankiety bardzo nie podobały mi się opcje odpowiedzi, które ostatnio powtarzają się nazbyt często..

Owszem, w ankietach powtarzają się te same opcje. Głównie dlatego, że gdy robiłam ankiety z tzw. pytaniami otwartymi, gdzie trzeba było wybrać najbliższą sercu odpowiedź, otrzymywałam zażalenia, że często nie wiadomo, którą odpowiedź wybrać. Każdy ma przeróżne opinie — a SOBOS nie jest ośrodkiem, gdzie można wpisywać swoje zdanie. Trzeba ustalać z góry odpowiedzi. Ergo, no cóż, najłatwiej robić takie sondy, w których są odpowiedzi binarne.
Cytuję:
Nie jestem w stanie pojąć, na podstawie jakich danych wyciągnęłaś ten wniosek... Możesz mi to wyjaśnić?
Wyciągnęłam to z tego, że jednak więcej głosów zyskała opcja „raczej tak” niż „zdecydowanie tak”. 25% głosów przeciwnych też o czymś mówi :-)
Odpowiedz Permalink
Calisto Norvegicus-Chojnacka
Z tego to raczej nie wynika, że ktokolwiek jest za (lub przeciw karaniu) :D
Odpowiedz Permalink
Misza "JK" Korab-Kaku
Karanie za brak użycia tytulatury - nonsens.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.