Rada Ministrów, Karolina Aleksandra, 18.05.2015 r. o 17:08
II konferencja RM — 16.05
Seria wydawnicza: Konferencje Rządowe

W sobotę 16 maja odbyła się kolejna konferencja Rady Ministrów. Drugie spotkanie tego typu poświęcone było głównie sprawom bieżącym. W ramach eksperymentów z formą zapisu konferencji, tym razem prezentujemy nieco odmienne sprawozdanie. Dajcie nam znać, którą formę wolicie i dlaczego!

SPRAWOZDANIE Z KONFERENCJI RADY MINISTRÓW
SOBOTA, 16.05.2015

CZĘŚĆ INFORMACYJNA

  • Kanclerz zachęcił do oddania głosu w plebiscycie na Inicjatywę Miesiąca. Obecnie już znamy jego wyniki — pierwsze miejsce zajął System Ewidencji Gruntów Konsulatu Sclavinii, drugie przypadło Baridajsko-Teutońskiemu Aeroklubowi, zaś trzecie ex aequo Almersko-Złotogrodzkiemu Uniwersytetowi Lingwistycznemu i XIII v-Mundialowi w Baridasie i Sclavinii.
  • Poinformowano o inicjatywie Rolanda Heacha polegającej na pisaniu przez rzeczonego wierszy ku pamięci osób, które wsparły Radę Ministrów kwotą 5 000 lt. Raport z realizacji tej inicjatywy można znaleźć tutaj. Kanclerz serdecznie i gorąco dziękował panu Heachowi za podjęcie tej inicjatywy, jak też i osobom, które postanowiły w niej wziąć udział, oraz zapewniał, że to spore wsparcie dla budżetu Rady Ministrów.
  • Zaprezentowano uchwałę Rady Ministrów w sprawie wsparcia budżetu Jego Książęcej Mości Tomasza Ivona Hugona, która jednocześnie nadrobiła zaległość pozostawioną przez poprzedni gabinet.
  • Poinformowano, że w trakcie realizacji są zaproszenia na uroczystość z okazji Święta Niepodległości Księstwa Sarmacji. Wczoraj wieczorem Minister Dziedzictwa Narodowego, diuczessa Norvegicus-Chojnacka, opublikowała zaproszenie kierowane do wszystkich Sarmatów, które później zostały rozesłane do głów samorządów Księstwa i przewodniczących parlamentów samorządowych. Wszystkie grafiki (kącik propagandowy, rotator, zaproszenia) zostały wykonane przez nią.
  • Kanclerz oznajmił, że w tym tygodniu Fundusz Pracy został zasilony dwukrotnie. Łączna kwota, jaka na niego trafiła, to 70000 libertów. Poinformował także, że RM ma świadomość tego, że nie jest to sytuacja w pełni zadowalająca, jednak robione jest, co można, aby poprawić funkcjonowanie FP.
  • W związku z ostatnimi wystąpieniami publicznymi, w których proszono o udostępnienie możliwości likwidacji gospodarstw prywatnych, Kanclerz zdecydował się zarządzić referendum konsultacyjne w dniach 27-30 maja, od godz. 21.00 do 21.00. W referendum zostanie zadane pytanie „czy jesteś za likwidacją gospodarstw prywatnych?” Zachęcamy do dołączenia do publicznej dyskusji na ten temat.

SEKCJA PYTAŃ

W sekcji pytań JKW Daniel Chojnacki rozpoczął temat naprawy finansów publicznych, zadając pytanie, kiedy można spodziewać się ze strony Ministra Finansów jakiegoś zarysu tejże. Serieus Ahabejż dołączył się do pytania, indagując o założenia i kierunki działania budżetu, zakładane wskaźniki, etc.

Kanclerz oznajmił, że wstępnych informacji planowano udzielić w dniu odbycia konferencji, jednak pojawiły się komplikacje. Możliwe, że oficjalne informacje pojawią się do następnej konferencji. Rada Ministrów poświęca temu tematowi dużo czasu, jednak pojawiły się pewne przeszkody. Baronet Asketil zapewnił także, że jest to jeden z priorytetów działania. Na dziś wiadomo, że MF opracowuje nowe wzory zarówno dla sprzedaży pracy, jak i systemu tantiem. Diuczessa von Lichtenstein dodała, że w Sejmie głosowana jest właśnie jedna z ustaw tycząca się omawianej materii.

Aleksander Damian wicehrabia Sedrowski wspomniał, że na poprzedniej konferencji pytał o system gospodarczy i pamięta, że ktoś z Rady Ministrów miał się spotkać z przedstawicielami NIA. Zapytał o to, czy doszło do tego spotkania i jakie były jego ustalenia.

Kanclerz wyjaśnił, że on informował o spotkaniu z NIA, jednak nie doszło do niego z jego winy — wypadła mu nagła sytuacja realna, której nie był w stanie przełożyć. Zapewnił jednak, że takowe spotkanie odbędzie się niedługo.

Młynek wicehrabia Kawowy zapytał, czy będą podwyżki dla ministrów.

Baronet zapewnił, że będą, bowiem Państwo powinno wynagradzać aktywnych funkcjonariuszy publicznych. W tle rozwinęła się dyskusja na temat wynagrodzeń. Parę osób wyraziło dezaprobatę dla podwyższania wynagrodzeń w obliczu kryzysu.

Kanclerz zapewnił, że nie planuje się większego dodruku oprócz tego, który może mieć miejsce w związku ze zmianami w systemie tantiem, ale konto Rady Ministrów zostanie stosownie wzbogacone. Plan reformy tantiem przewiduje bardzo drobne dodruki, które z czasem będą zwracane systemowi, ale nie ma mowy o dodrukach w celu finansowania czegokolwiek innego.

Aleksander Damian wicehrabia Sedrowski zapytał, czy RM nie powinna ciąć kosztów, żeby nie musieć dodrukowywać pieniędzy, zamiast podwyższać pensje. Serieus Ahabejż zapytał, czy przewidywane są aktualizacje kosztów wniosków składanych do Rady Ministrów. Rihanna hrabina Aureliusz-Sedrowska zapytała, jakiej wysokości będą podwyżki dla ministrów.

Kanclerz odpowiedział, że podwyżki dla funkcjonariuszy publicznych, także tych spoza RM, są przewidywane ze względu na to, że owe osoby poświęcają czas na coś, co nie przynosi korzyści w libertach. Nie wiadomo, jakiej wysokości będą podwyżki, wszystko zależy od sytuacji finansowej pod koniec miesiąca. Oznajmił także, że dotychczas nie rozmawiano o aktualizacji kosztów, bowiem szukane są inne rozwiązania.
Odpowiadając na dalsze wątpliwości dotyczące dodruku, dodał także, że Rada Ministrów ma plan zdobycia większej ilości libertów i obecnie prowadzone jest wiele inicjatyw, które mają w tym pomóc. Zaznaczył także, że poświęca Sarmacji wiele godzin, choć mógł spożytkować je inaczej i robi wszystko, co może.

Serieus Ahabejż zapytał, czy RM ustosunkuje się do propozycji likwidacji wsi prywatnych.
Baronet Asketil odparł, że wsie prywatne i tak miały być likwidowane ze względu na planowany system gospodarczy.

Hrabina Aureliusz-Sedrowska odnotowała, że liberty z konta RM miały iść na rozruszanie inicjatyw kulturalnych.
Kanclerz odpowiedział, że nikt, kto organizuje takie inicjatywy, nie zgłasza się do niego, więc liberty zostaną przeznaczone na pokrycie części kosztów oraz organizację konkursów. Oznajmił także, że jeśli nie ma więcej pytań, nastąpi przejście do licytacji, której przedmiotem jest pocztówka od Daniela Kraka Shall de Vie, sekretarza przy Ministrze Spraw Zagranicznych, zaś ceną wywoławczą będzie 20 000 lt.

Hrabina Aureliusz-Sedrowska indagowała dalej o dotychczasowe zarobki Rady Ministrów.
Kanclerz udostępnił arkusz z wypłatami z poprzedniego miesiąca, zaznaczając, że kwoty przeznaczane na pensje obecnie są bardzo małe, biorąc pod uwagę, że osoby, którym się je wypłaca, spędzają godziny w Księstwie.
Hrabina obiecała przeanalizować sprawę i zadać więcej pytań.

W międzyczasie w licytacji padła pierwsza oferta. Po krótkiej walce, licytację wygrała hrabina Aureliusz-Sedrowska, która postanowiła przeznaczyć 80 000 lt na pocztówkę od sekretarza Kraka de Shall Vie. Konferencja została zakończona.
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Helwetyk Romański, Jack von Horn, Zbyszko Gustolúpulo.
Serduszka
4 887,00 lt
Ten artykuł lubią: Helwetyk Romański, Henryk Leszczyński, Vladimir ik Lihtenštán, Siergiusz Asketil, Zoara Schlesinger-Asketil, Avril von Levengothon, Zbyszko Gustolúpulo.
Komentarze
Helwetyk Romański
13. rocznica niepodległości od Wolnego Klubu RP…? #spfh
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
jak są pytania, to od razu żywiej. choć odpowiedzi czasem wymijające.
Odpowiedz Permalink
Jack von Horn
No cóż. Diuczessa zaprezentowała jak zwykle pełen profesjonalizm.
Nie wiem czy Wy też macie takie wrażenie ale obecny Rząd cechuje się profesjonalnym podejściem do zagadnienia co jest niestety na wagę złota. Oby tak dalej a Sarmacja nie ma się co obawiać spadku aktywności.
Odpowiedz Permalink
Jack von Horn
PS. "... co jest stety" chyba powinno być ale z wrażenia mi się znaczenia pomieszały.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.