Rada Ministrów, Karolina Aleksandra, 15.05.2015 r. o 02:15
Słowniczek Sarmackiego Pioniera #2
Seria wydawnicza: Komunikaty Rządowe

Trochę czasu zajęło nam zebranie się w garść i napisanie tego, ale jest. Kolejna porcja wiedzy dla młodszych stażem mieszkańców.
SŁOWNICZEK SARMACKIEGO PIONIERA #2

SPD [SARMACKA PARTIA DEMOKRATYCZNA] — No cóż, jeśli będziecie dyskutować o sarmackiej polityce, prędzej czy później w konwersacji padnie ten skrót. Nic dziwnego, bo SPD to legenda sarmackiej sceny politycznej i niedościgniony wzór dla polityków. Jest to jedyna partia w sarmackiej historii, która zdobyła wszystkie dostępne mandaty w Izbie Poselskiej i bez kozery można rzec, że w czasach, gdy istniała, niemalże każdy mieszkaniec Księstwa przewinął się przez nią. Ostatecznie skończyła jako wielki moloch, skupiający większość Sarmacji, w którym walczyły ze sobą różne frakcje. 10 sierpnia 2008 roku zakończyła swoje istnienie, jednak do dzisiaj w pamięci Sarmatów zapisała się m. in. jako pierwsza partia, która przeforsowała demokratyczne postulaty w czasach monarchii absolutnej.

TRIZONDAL — Obecnie niepodległe państwo, położone na Kontynencie Wschodnim. Powstało ze związku trzech państw — Triland, Zongya i Dalmencja (stąd też nazwa, od trzech pierwszych liter każdego państwa), później inkorporowany jako Kraj Korony Księstwa Sarmacji, Księstwo Trizondalu. Na jego czele stali Książęta — Marcin I, a potem Marcel I. Kraj przechodził w swojej historii sporo zmian ustrojowych. To tutaj po raz pierwszy w Sarmacji eksperymentowano z Sejmem Walnym. Potem połączył się ze Sclavinią w Rzeczpospolitą Sclavinii i Trizondalu, która potem dokonała secesji z Księstwa Sarmacji. Po odłączeniu się Sclavinii od Trizondalu, powstał kraj obecnie określany tą nazwą.

LOARDIA — Niegdyś niepodległe państwo — Królestwo Lolardii, w którym działali m. in. obecny król Teutonii, Mateusz Wilhelm czy Avril diuk von Levengothon. Po inkorporacji 8 sierpnia 2007 przemianowano kraj na Hrabstwo Loardii. Z czasem, gdy aktywność na tym terenie zanikła kompletnie, wcielono Loardię do Teutonii, gdzie jej tereny są do dzisiaj.

MONARCHOFASZYZM — Ideologia obecnie kojarzona z Królestwem Baridasu, jednak nazwa została ukuta już za panowania JKW Helwetyka Romańskiego jako Księcia Sarmacji. Były także jego różne nurty — m. in. kefaszyzm czy kedaryzm. Połączenie monarchii i faszyzmu było głównym sposobem prowadzenia polityki wewnętrznej Księstwa przez wiele lat, chociaż kojarzono go także z Królestwami Scholandii i Dreamlandu. Mimo ogłoszenia śmierci tego ustroju przez jednego z wybitniejszych polityków sarmackich, dzisiaj uchował się on w Baridasie, gdzie monarchia jest silna.

OPM [ORGANIZACJA POLSKICH MIKRONACJI] — Najdłużej działająca platforma współpracy międzymikronacyjnej. Księstwo Sarmacji przystąpiło do niej 31 stycznia 2007 roku. Głównymi zadaniami OPM było utrzymywanie pokoju w v-świecie i ułatwienie prowadzenia dyplomacji między państwami. Niegdyś przyjęcie państwa do OPM było postrzegane jako poważne wyrażenie uznania państwowości danego kraju.
Jednym z przykładów działania OPM były misje dyplomatyczne, wysyłane do państw, gdzie wystąpiły konflikty. Wysyłani dyplomaci mieli za zadanie uregulować sytuację w danym państwie i pomóc w zakończeniu konfliktu.
Na czele OPM stał Sekretarz Generalny. Najdłużej to stanowisko piastował Piotr diuk de Zaym, w Sarmacji zwany również Hasselandzkim. Po jego rezygnacji OPM działało jeszcze przez jakiś czas, jednak był to okres schyłkowy organizacji. 22 października 2012 roku na Facebooku Organizacji opublikowano post o zakończeniu jej działalności.
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Helwetyk Romański, Mikołaj Torped, Henryk Leszczyński.
Serduszka
7 561,00 lt
Ten artykuł lubią: Helwetyk Romański, Młynek Kawowy, Mikołaj Torped, Alfred, Siergiusz Asketil, Ignacy Urban de Ruth, Henryk Leszczyński, Ivan von Lichtenstein, Yennefer von Witcher, Krzysztof St. M. Kwazi, Adi Alatristé, Daniel January von Tauer-Krak, Sereus von Ahabejż, Adam Jerzy Piastowski.
Komentarze
Ten artykuł oczekuje na pierwszy komentarz.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.