Rada Ministrów, Karolina Aleksandra, 11.05.2015 r. o 05:03
I konferencja RM — 10.05.
Seria wydawnicza: Konferencje Rządowe

Wczoraj, 10 maja o 19.00 na #sarmacja odbyła się konferencja Rady Ministrów. Prezentujemy poniżej zapis z jej przebiegu. Został on, naturalnie, w miarę możliwości pozbawiony literówek i zbędnych dyskusji.

Prosimy o uwiadomienie nas, czy lepszy będzie format podsumowania konferencji w postaci zapisu z niej, czy też podsumowań punktów, o których wspominano na niej.


Karolina von Lichtenstein, Minister Informacji: Na zegarze w srebrnoroskiej siedzibie Rady Ministrów wybiła właśnie godzina 19.00, więc czas rozpocząć zapowiadaną konferencję Rady Ministrów. Witam wszystkich bardzo serdecznie jako Minister Informacji w Rządzie Siergiusza bnt. Asketila.
Konferencja będzie składała się z trzech części.
Część numer jeden to będą informacje, które ma do przekazania Rząd. Będzie to część moderowana - wypowiadać się będę tylko ja oraz Kanclerz. Druga część to pytania do Rządu, które będziecie mogli Państwo zadawać. Oczywiście, po okazaniu stosownego identyfikatora dziennikarskiego (;-)). Trzecia część to z kolei licytacja, na którą warto przygotować portfel. O jej przedmiocie wypowie się później Kanclerz.

Czas więc przejść do konkretów.
Informacje. W ciągu pierwszego tygodnia funkcjonowania, Rada Ministrów podjęła już sporo działań. Standardowo, wypłacono subwencje, nagrody dla agencji prasowych oraz rozpoczęto konkurs na Inicjatywę Miesiąca. Zdaje się, że jeszcze można zgłaszać swoje kandydatury w nim, zapraszamy więc do tego! ;)
Przygotowano także już spis pensji do wypłacenia funkcjonariuszom publicznym. Wypłaty zostaną dokonane niedługo.

Siergiusz Asketil, Kanclerz: W tym miejscu warto zaznaczyć, że Rada Ministrów ma ostatnio, bez zmian, drobne problemy finansowe. Postaraliśmy się jednak wycisnąć z budżetu jak najwięcej, aby wynagrodzić pracę najaktywniejszym. Pokładamy wielkie nadzieje w tym, że już niedługo pensje dla osób, którzy robią zadumiewająco dużo dla Sarmacji będą wyższe, a na chwilę obecną prezentują się następująco. Pensje za kwiecień to łącznie 180104 libertów.

Karolina von Lichtenstein: Chcielibyśmy, prawda, wypłacać więcej, ale budżet… No cóż, staramy się poprawić stan finansów państwowych. W tym temacie — Rada Ministrów podjęła uchwałę, na mocy której podniesiono opłaty za Ćwirka z 50 lt do 250. Było to naszym zdaniem niezbędne, ze względu na parę czynników. Między innymi to, że Ćwirki stały się liczone w rankingu aktywności. Rada Ministrów jednakże obecnie debatuje także nad sposobem naliczania aktywności w rankingu.
Z wieści z MSZ...
W Sejmie złożono projekt traktatu uznaniowego z Królestwem Agurii. Ponadto, po uznaniu Wszechcaratu Angstrem, dzisiaj złożono także projekt traktatu o przyjaźni z tym państwem. W najbliższej przyszłości planowane jest upublicznienie wspólnego, sarmacko-angstremskiego, projektu wojskowego. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani Wszechcaratem Angstrem, garść informacji o nim można znaleźć w Imbryku Ambasadorów.
MSZ pracuje także nad programem kolonialnym.

Siergiusz Asketil: W tym miejscu chcielibyśmy nadmienić, że program kolonialny nie będzie tak ostrym terroryzmem dyplomatycznym, jak działo się to w roku ubiegłym. Stosowny Sekretarz podejmuje jednak działania w celu stworzenia ciekawej platformy narracyjnej, która przyniesie wiele zabawy zarówno nam, jak i być może innym państwom wirtualnym. Jesteśmy na etapie przygotowawczym, konkretniejsze informacje pojawią się w trakcie kolejnych konferencji.

Karolina von Lichtenstein: Kolejna sprawa to 13-ta rocznica powstania Księstwa Sarmacji. Formalnie wypada ona 25 maja, lecz obchodzona będzie dzień wcześniej, w niedzielę 24 maja, o godzinie 19.00.
Naturalnie, wokół rocznicy będzie sporo atrakcji, jednak zapraszamy mocno na część główną, która odbędzie się właśnie tutaj. Zaproszenia na rocznicę dla namiestników samorządów są w trakcie przygotowywania, tak samo dla głów innych państw, nie tylko z naszej planety.
Z okazji rocznicy pojawiły się już liczne konkursy. Zachęcamy do brania w nich udziału.

Z bardziej bieżących tematów, w Sejmie poszukiwani są kandydaci na asesora Trybunału Koronnego. Ponadto, pojawiła się inicjatywa Międzyplanetarnej Ligi Piłkarskiej, rozgrywanej w XpertEleven. Szczegóły można znaleźć tutaj.

Siergiusz Asketil: Tutaj warto zaznaczyć, że jest to projekt inicjatywy. Nie mamy pewności, czy zostanie zrealizowana, ale bardzo o to ubiegamy.

Karolina von Lichtenstein: Przedstawicieli samorządów zachęcamy do udziału w trwającym Kongresie Samorządów. Osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, zachęcamy do wpisywania się na mapie zjazdowej Księstwa Sarmacji. A w SOBOS znajduje się nowa sonda, w której tradycyjnie warto zagłosować.
Cofnijmy się także do tematu rocznicy, bowiem planujemy na nią ciekawy projekt znaczkowy…

Siergiusz Asketil: Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego przygotowuje specjalną emisję w Poczcie Baridajskiej. Jest to pierwsza taka inicjatywa w historii PB, ponieważ wyemitowanych zostanie... aż 13 znaczków!
Każdy znaczek będzie wyemitowany w 13 egzemplarzach, a emisje odbywały się będą co godzinę w dniu 24 maja. Pierwsza emisja jest planowana na godzinę 9:00, szczegóły podamy później. W tym momencie chciałbym zaprezentować jeden z wspomnianych znaczków.
SP2I3io2.png

Karolina von Lichtenstein: Na koniec tej części chcielibyśmy zapewnić, że Ministerstwo Finansów pracuje nad reformą nie tylko finansów państwowych, ale i obiegu pieniędzy w Księstwie. Diuk Torped działa aktywnie.
To tyle z tego, co mamy Wam do przekazania w tym tygodniu. Teraz pora na część, w której będziecie mogli Państwo zadawać pytania.

Siergiusz Asketil: Zapraszamy do zadawania pytań. Czy ktokolwiek ma jakieś pytanie do ww. działań RM lub jakichkolwiek innych, o których nie powiedzieliśmy?
[minutę później]
Czy ktokolwiek nas obserwuje? ]:->

Narzekania z sali na kosztowność znaczków w planowanej emisji.

Kristian Iversen: Czy można się spodziewać wprowadzenia tantiem z konca tantiemującego?

Siergiusz Asketil: Rozważamy taką opcję, MF niedługo zaprezentuje zmianę w systemie tantiem.

Głos z sali w postaci Avrila von Levengothona: Przecież istnieją dotacje z konta dającego…

Siergiusz Asketil: Tutaj mowa chyba o tych forumowych.

Maria von Vincis-Primisz: Czy rząd planuje wprowadzić podatek liniowy w wysokości 5 000 lt miesięcznie na wzór polityki Jana Kaniewskiego, aby podreperować budżet?

Siergiusz Asketil: Planujemy inne podatki, ale nie jest to stała kwota płacona przez każdego mieszkańca. Nie każdy mieszkaniec mógłby zapłacić 5000 libertów, a dla niektórych byłoby to zdecydowanie za mało.

Czy to wszystkie pytania?

Beznadziej AFiasty: Ile będzie można dostać nagrody za następny konkurs na ćwirku?

Karolina von Lichtenstein: Konkursy na Ćwirku są organizowane przez Dwór Książęcy, więc to pytanie do złego organu :) Prawdopodobnie to będzie 150 lt :P

Martin Schlesinger-Asketil: Czy RM popiera poprawkę do debatowanej w Sejmie ustawy o finansach, która ma obciążyć podatkiem aktywnych?

Siergiusz Asketil: Jest to pytanie do Ministra Finansów, który jest aktualnie nieobecny. Rozważamy różne scenariusze, niedługo będzie więcej informacji.

Aleksander Damian Sedrowski: Przepraszam, że pytam, może o tym RM mówiła, czy RM planuje pobudzić gospodarkę i ją rozbudować?

Karolina von Lichtenstein: Tak, pracujemy nad sposobami na pobudzenie obiegu pieniędzy.

Siergiusz Asketil: Przede wszystkim należy zaznaczyć, że liczymy na prędkie uruchomienie systemu gospodarczego. Dlatego RM ma dość ograniczone pole manewru. Robimy jednak wszystko, aby życie w Sarmacji do czasu odpalenia SG było jak najprostsze pod względem finansowym. Jesteśmy na dobrej drodze. Proszę o ostatnie pytanie i przejdziemy do III części konferencji.

Aleksander Damian Sedrowski: A pytanie takie, ktoś nad tym pracuje?

Beznadziej AFiasty: Dlaczego rząd liczy na cuda?

Karolina von Lichtenstein: Nad systemem gospodarczym pracuje NIA.

Harmider na sali.

Siergiusz Asketil: Otrzymujemy wiarygodne informacje, że prace są na ukończeniu. W najbliższym terminie Kanclerz uda się do siedziby NIA w celu weryfikacji.

Karolina von Lichtenstein: W takim razie, myślę, że możemy już zamknąć sesję pytań. Chciałabym wspomnieć o jednej rzeczy z nieistniejącego reala. Mimo że zasadniczo o realu w mikronacjach nie mówimy, chcielibyśmy wyrazić najgłębsze ubolewania z powodu aresztowania prezydenta Liberlandu - mikronacji, która niedawno powstała na Bałkanach. Sądzimy, że jest to deprymujące dla ruchu mikronacyjnego jako takiego.

Vladimir Iwanowicz von Lichtenstein: Wyślijmy notę. Mówię serio.

Siergiusz Asketil: Rada Ministrów rozważa taką opcję. Oczywiście notę w sensie realnego listu. Niedługo się nad tym pochylimy. Tymczasem przechodzimy do III części konferencji.
Szanowni Sarmaci, 8 maja ogłosiliśmy serię licytacji, które rozplanowaliśmy na całą kadencję. Sytuacja pod względem finansowym, o czym wspominaliśmy w I części, nie jest najlepsza, ale robimy wszystko, aby to zmienić W związku z tym członkowie Rady Ministrów zadeklarowali swoje wsparcie, o czym pisałem tutaj.
W dniu dzisiejszym przeprowadzimy pierwszą z zaplanowanych licytacji. Jej przedmiotem będzie wspaniała (realna!) pocztówka od Podkanclerz Karoliny von Lichtenstein.

Nastąpiła licytacja, którą wygrał Wojciech Wiśnicki, kwotą 46 tys. lt.
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Zbyszko Gustolúpulo.
Serduszka
8 183,00 lt
Ten artykuł lubią: Vladimir ik Lihtenštán, Helwetyk Romański, Ignacy Urban de Ruth, Avril von Levengothon, Roland Heach-Romański, Siergiusz Asketil, Adunaphel Kovall, Henryk Leszczyński, Daniel January von Tauer-Krak, Zbyszko Gustolúpulo, Ivan von Lichtenstein, Yennefer von Witcher, Mikołaj Torped, Wojciech Wiśnicki, Adam Jerzy Piastowski.
Komentarze
Roland Heach-Romański
Tantiemowanie artykułu Rady Ministrów to idealny pokaz częściowego zamkniętego obiegu liberta :D
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
A Fundusz Pracy tradycyjnie pusty. http://prawo.sarmacja.org/akt,7400.html — kiedy kolejna emisja?
Odpowiedz Permalink
Malcher Estery Naw
Jak to historia lubi się powtarzać... A mówili... należy leczyć przyczynę, nie skutek.
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
frekwencja chyba słabo dopisała. ale zobaczymy, jak się format sprawdzi.
Odpowiedz Permalink
Daniel Chojnacki
A co z jakimś konkretnym planem na naprawę finansów? Bo domyślam się, czy taki jest, tylko czy go poznamy? #TorpedOdezwijSiePrzeciezWieszZeCieKocham
Odpowiedz Permalink
Mikołaj Torped
Jeszcze chwila cierpliwości, utknąłem na sformułowaniu odpowiedniego wzoru. Math happens.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Imponujące, przyznam że nie wiedziałem że aż tyle się dzieje w RM...
Permalink
Krzysztof Kura
Wspaniały pomysł. RM blisko ludzi :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.