Mikro, Siergiusz Asketil, 01.05.2015 r. o 23:46
(Mikro)Dwudziennik - 30 kwietnia/1 maja [gośc. Czuguł-Chan]
Seria wydawnicza: Dwudziennik

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
62dwyr95.png

MikroDwudziennik
30 kwietnia/1 maja


Jakże miło było dostrzec jakąkolwiek konkurencję na horyzoncie, kiedy od miesięcy mniej lub bardziej doświadczeni redaktorzy nijak nie chcieli zaangażować się w żaden projekt kronikarski. Warto przypomnieć, że idea „MikroDwudziennika” powstała po wycofaniu się z rynku tytułów takich jak przepiękny „Przegląd Tygodnia”, czy też równie interesujący „Nowy Kurier Sarmacki”. Moje wypociny miały na celu wypełnienie powstałej pustki, ale kto wie, może „HotStone 24” uda się przejąć naszych czytelników? Niechaj będzie to gra czysta, ale za to przepełniona ciekawymi sztuczkami prasowymi!

iE4S30Xv.png
Wydarzenia
0f1M8Uqu.png

 • W Królestwie Baridasu nasilają się głosy poparcia dla powrotu do republiki. Mieszkańcy są niezadowoleni z działalności Wicekróla oraz Dworu Królewskiego.
 • Rozpoczęła się rezerwacja gruntów w Eldoracie. Czy nowy system geodezyjny okaże się strzałek w dziesiątkę?
 • Martin Schlesinger-Asketil nowym Marszałkiem Kapituły Konsulatu Sclavinii.
 • Herman Kolineusz odwołany ze stanowiska ambasadora KS w RON. Opuszcza Sarmację na rzecz innej mikronacji.
 • Trwa sejmowe głosowanie nad wnioskiem do Jego Książęcej Mości o powołanie Kanclerza.
 • JKM Tomasz Ivo Hugo zabiera głos w temacie ciężkiej sytuacji finansowej Księstwa.
 • 3 maja zostanie wyemitowany nowy znaczek. Rada Ministrów podjęła stosowną uchwałę.
 • Trwa głosowanie w sprawie wyboru organizatora XIII v-Mundialu Mikroświatowej Unii Piłkarskiej. Kandydatura Baridas&Sclavinia wyprzedza ofertę Bialenii.

iE4S30Xv.png
Rywalizacja
0f1M8Uqu.png

Kiedy piłkarze mają chwilę na oddech, stratedzy wytężają swój mózg i rywalizują w Turnieju Supremacy. 21. dzień rozgrywek przyniósł nam nasilenie walk w wojnie Libii Wschodniej (Siergiusz Asketil) z Grecją (Ivan Dymitr von Vincis-Kazakov), norweskie podboje Grenlandii (Jacques de Brolle) oraz zmagania Rosji Północnej (Hugo Miramontes) z niestawiającą oporu Szwecją. Wolnymi krokami zbliżamy się do końca rozgrywek, gdzie zwycięzca, jeżeli nie zawiąże się międzynarodowy sojusz, jest już znany.

Ranking TOP5 pod względem siły prezentuje się następująco:
 1. Włochy — Markus Arped (Baridas) — 414 pkt
 2. Stany Północne — Kristian Iversen (Bialenia) — 236 pkt
 3. Rosja Północna — Hugo Miramontes (La Palma) — 196 pkt
 4. Algieria Wschodnia — Maria von Primisz (Bialenia) — 144 pkt
 5. Libia Wschodnia — Siergiusz Asketil (Baridas) — 140 pkt

CkU2nS36.png
iE4S30Xv.png
Loteria
0f1M8Uqu.png

Po krótkiej przerwie powracają losowania MikroLoterii. Jest to gra losowa, której celem jest uszczęśliwianie Sarmatów - wygrać w niej może każdy, o ile dopisze mu szczęście. Gwarancją bezpieczeństwa niechaj będą wyróżnienia: tytuły inicjatywy sierpnia oraz września 2014 roku, a także wysokie frekwencje w każdym naszym losowaniu! Uwierz więc, że możesz wygrać i Ty. Zawsze lepiej zaryzykować, niż mieć później wyrzuty sumienia...
Informacje formalne na losowanie:
Cena losu: 100 libertów
Zysk przedsiębiorstwa: 10% z zakupionych losów
Szansa na kumulację: 20%
Losowanie: 05.05.2015 g. 20:00 @ #Mikro

iE4S30Xv.png
Cytat
0f1M8Uqu.png

si0zZnqX.png

iE4S30Xv.png
Opinia
0f1M8Uqu.png

W dzisiejszym artykule gościmy wielką personę, kojarzoną przede wszystkim ze swoją dokładnością, profesjonalizmem, a także specyficznym poczuciem humoru. O wyrażenie opinii na temat ostatnich wydarzeń poprosiliśmy Krzysztofa Czuguł-Chana.

Na marginesie ostatnio podejmowanych działań, między innymi starań poszczególnych samorządów o elementy lokalnych systemów pół-gospodarczych, powracają pytania o prace Naczelnej Izby Architektury nad systemem gospodarczym dla całego Księstwa. Kiedy można spodziewać się choćby zapowiedzi jego uruchomienia?
Terminy są tu niestety kwestią skrajnie płynną, bo wykonujemy wiele prac na wielu odcinkach przy utrzymaniu systemu i wdrażaniu ustaw, uwag i innych "wrzutek". Do tego dochodzą sprawy stricte realowe, jak chociażby praca, życie lub pobyt w szpitalu. W tym wąskim gardle staramy się pracować nad systemem i posuwamy się do przodu. Wolałbym nie rzucać tutaj konkretnymi datami, ale powiedzmy, że w niedalekiej przyszłości powinny pojawić się dalsze informacje dotyczące systemu.

Trwa Kongres Samorządów Księstwa Sarmacji, który ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Czy uważa Diuk, że rozmowy w ograniczonym gronie, na tematy dotyczące wszystkich obywateli, mają większy sens?
Plusem tej formy debaty społecznej jest to, że w trakcie kongresu, a więc w krótkim przedziale czasowym, wypłynie kilka mniej lub bardziej ważnych spraw ściśle dotyczących prowincji i każdy będzie chociaż liźnięty, a przy ogólnosarmackiej dyspucie trwałoby to miesiącami lub przy rzuceniu wszystkich tematów jednocześnie pod dyskusję - trzy czwarte z tego uciekłoby bokiem. Tak łatwiej to kontrolować. Inna sprawa, że wątki, które teraz się pojawiają na obradach są po prostu miałkie.

W dzisiejszym artykule Jego Książeca Mość wyraził swoją opinię na temat liberta oraz jego obiegu. Z każdym tygodniem temat ten staje się głośniejszy, ponieważ problem nie zostaje rozwiązany. Czy Waszym zdaniem, pomijając system gospodarczy, nie ma alternatywy dla wprowadzania kolejnych opłat?
Cóż mogę dodać ponad to, co powtarzałem już wielokrotnie? Jedyną alternatywą dla wprowadzenia kolejnych opłat jest tylko i wyłącznie przymus nakładany na mieszkańców. Żaden, nawet najdoskonalszy system nie ma prawa działać, gdy dopuści się dobrowolność i większość jego użytkowników stwierdzi, że interesuje ich jedynie gromadzenie środków, a nie korzystanie z nich. A tak właśnie teraz jest! Pompowanie kieszeni poprzez dodruk nie jest rozwiązaniem, po prostu opóźniamy wyprowadzenie całej gotówki Rady Ministrów do osób prywatnych, co odbije się czkawką przy wprowadzeniu systemu gospodarczego. Uczyńmy publikowanie artykułów, komentarzy, sercowanie, pisanie na forum niemożliwe dla osób ze zdrowiem mniejszym niż np. 25%, sprzedaż pracy(o ile nie zlikwidowana) możliwą tylko dla aktywnych, a samą produkcję generować w oparciu o aktywność właśnie. Wymuśmy używanie istniejących już mechanizmów, by zwiększyć obrót pieniądza. Opłaty też są dobre, zwłaszcza te przy podstawowych czynnościach, których nie da się uniknąć wybierając alternatywę. Jak możemy żyć w darmowym społeczeństwie jednocześnie domagając się od państwa libertów? Przecież to obłęd.

Parę dni temu Jaśnie Oświecony zrezygnował z funkcji Asesora Trybunału Koronnego. Czy możemy poznać uzasadnienie tej decyzji?
Gdy Rada Ministrów, po naradzie z Jego Książęcą Mością i przy dyskusji obywateli, odrzuciła mój wniosek o wyłączenie możliwości sercowania postów na forum Trybunału Koronnego, zrozumiałem, że mój stosunek do sarmackiego prawa odbiega od oczekiwań społeczeństwa. Podobnie poczułem się w momencie ułaskawienia Rolanda, a to tym bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu, że nie nadaję się na to stanowisko. Nie potrafiłbym zmienić swojego podejścia i to rzutowałoby na moje decyzje. Już po cichu planowałem dołożyć karę porządkową pierwszemu niesfornemu sercującemu w TK, więc w przypływie rozsądku zdecydowałem się na rezygnację.

Standardowy pakiet. Ulubiony kolor? Szczęśliwy numerek? Najlepszy dzień tygodnia? Najlepszy utwór z Radiowej Listy Przebojów?
Trochę żal, ale cóż... Tak, niebieski, 6, sobota, nie wiem.

Dziękuję serdecznie za podzielenie się swoją obszerną opinią! Kolejne wydanie MikroDwudziennika, standardowo, już w niedzielę.

(Mikro)Dwudziennik — Przedsiębiorstwo Mikro ⓒ 2015
Ni0F4THJ.pngVjIfY5sg.png
Serduszka
13 847,00 lt
Ten artykuł lubią: Helwetyk Romański, Ignacy Urban de Ruth, Rattus Norvegicus-Chojnacki, Orjon von Thorn-Surma, Wojciech Wiśnicki, Karolina Aleksandra, Vladimir ik Lihtenštán, Michał Pséftis, Alfred, Daniel January von Tauer-Krak, Albert Felimi-Liderski, Krzysztof Czuguł-Chan, Calisto Norvegicus-Chojnacka, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Guedes de Lima, Tomasz Ivo Hugo, Henryk Leszczyński, Herman Kolineusz, Laurẽt Gedeon I.
Komentarze
Helwetyk Romański
Cytuję:
Wymuśmy używanie istniejących już mechanizmów, by zwiększyć obrót pieniądza. Opłaty też są dobre, zwłaszcza te przy podstawowych czynnościach, których nie da się uniknąć wybierając alternatywę. Jak możemy żyć w darmowym społeczeństwie jednocześnie domagając się od państwa libertów? Przecież to obłęd.
W rzeczy samej!
Odpowiedz Permalink
Wojciech Wiśnicki
Co do cytatu, autorem jest Orjon, Ten Który Wierzył. :D Skierowane są one do JKW Markusa, przez niektórych zwanego Leniwym. Od jakże krótkiego jak na JKW czasu ma on przypadkiem opublikować wyniki skoków narciarskich, co jak widać po cytacie - chwilowo jest utrudnione przez jakże ogromny ogrom obowiązków JKW. :D
Odpowiedz Permalink
Orjon von Thorn-Surma
Pięknie. :)
Odpowiedz Permalink
Orjon von Thorn-Surma
Nie ma to jak pomylić się i zasercować swój własny komentarz.... :D
Ale cytat dobry. :)
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Każdemu się może zdarzyć tow.Orionie :)
Odpowiedz Permalink
Ivan von Lichtenstein
Kiedy będzie kolejne podsumowanie supremacy? :)
Sytuacja nieźle się zmieniła.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.