Rada Ministrów, Karolina Aleksandra, 14.04.2015 r. o 18:51
Słowniczek Sarmackiego Pioniera #1
Seria wydawnicza: Komunikaty Rządowe

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Zdajemy sobie, choć boleśnie, sprawę z tego, że latka szybko mijają, a rzeczy, w których uczestniczyliśmy jeszcze wczoraj, dzisiaj mogą być historią. Wielu nowych mieszkańców, przychodząc do Sarmacji, pyta, co oznacza „przepad”, dlaczego „skhandal”, skąd się wzięła „smutna kopipasta” czy jak określa się flejm po sarmacku. Nowa seria Rady Ministrów przychodzi Wam w sukurs.

Od dziś, raz na tydzień, będziemy publikować Słowniczek Sarmackiego Pioniera. W skrócie — będziemy wyjaśniać rzeczy być może niezrozumiałe, fenomeny przestarzałe i przywoływać wydarzenia z historii, które istotnie ukształtowały Sarmację. Słowniczek nie będzie alfabetyczny, a jego treść jest ciągle otwarta — możecie w komentarzach do tego artykułu zadawać pytania o zwroty czy rzeczy, których nie rozumiecie. Powinno to być także dla starszych pomocą naukową, za pomocą której będą mogli wprowadzać nowych mieszkańców w Sarmację.

Niektóre definicje będą długie, inne krótsze — wynika to z ich natury. Seria jest eksperymentalna, dlatego może się zmieniać! Zapraszamy Was do udoskonalania jej razem z nami :)


SŁOWNICZEK SARMACKIEGO PIONIERA #1


GAP — Pasek z krótkimi zajawkami informacji, znajdujący się na stronie głównej Sarmacji. Tak, to ten żółto-czerwony pasek i tak, te nagłówki służą do klikania w nie, zaś po kliknięciu przeniosą nas do miejsca danej informacji. Skrót rozwija się jako Grodziska Agencja Prasowa. Jej pomysłodawcą i wykonawcą idei był JKW Helwetyk Romański, ówczesny burmistrz Książęcego Miasta Grodziska, zaś najstarsza zachowana wiadomość w tej agencji pochodzi z 17 grudnia 2008 roku. Od początku jej ideą było publikowanie krótkich wiadomości, donoszących o wydarzeniach z całego kraju, a przez siedzibę agencji przewinęło się multum redaktorów, jednak znikała ona i pojawiała się na sarmackim rynku prasowym wiele razy, za każdym mając nieco zmienioną formę, chociaż idea pozostawała ta sama.

REALIOZA — Straszliwa choroba, z którą miał do czynienia prawie każdy, objawiająca się nawałem obowiązków w realnym życiu, który nie pozwala na uczestnictwo w życiu mikronacji, lub jest to uczestnictwo ograniczone. Termin wprowadzony do użytku 7 marca 2009 za pośrednictwem depeszy w GAPie, zawiadamiającej o omdleniu Księcia-Seniora. Wielokrotnie wcześniej usiłowano w mikroświecie jakoś określić ten zespół objawów chorobowych, jednak najbardziej chwytliwym i trafnym terminem okazała się sarmacka „realioza”, która szybko weszła do użycia w językach innych krajów. Dzisiaj wyraz ten można spotkać nawet na forach mikronacji niezwiązanych nigdy z Księstwem.

SKHANDAL — Cóż, to po prostu skandal, tylko że po sarmacku, od diuka Khanda, późniejszego JKM Piotra II Grzegorza. Jeśli gdziekolwiek w sieci zobaczycie słowo „sKHANDal”, bądźcie pewni, że macie do czynienia z kimś z mikronacji.

SYRIUSZ — Jeden z systemów gospodarczych Księstwa, swojego czasu postrzegany jako mityczny Graal gospodarki. Zawsze robiony, nigdy niekończony. W jego pierwszych wersjach wielu dorobiło się sporych majątków, co zaważyło na późniejszej historii Księstwa, jednak potem funkcjonował tylko szczątkowo z powodu licznych bugów i błędów, powstałych m. in. w wyniku łatania poprzednich błędów. Z czasem usunął się z sarmackiego życia publicznego, do którego potem wrócił pod nazwą Syriusz 2.0. Jednak ostatecznie ta wersja systemu, mimo że oferowała wiele ciekawych funkcji, nie przywróciła gospodarki Księstwa do poprzedniego stanu.

ZŁOTA WOLNOŚĆ — Jeden z systemów gospodarczych Księstwa, w skrócie ZW, autorstwa JKW Piotra II Grzegorza, zaprezentowany 8 lipca 2011 roku. O ile starsi Sarmaci z nostalgią wspominają Syriusza, o tyle ci urodzeni po 2009-2010 roku z chęcią wracają do wspomnień o Złotej Wolności. System ten wpłynął znacznie na aktywność pogrążonej w kryzysie Sarmacji i zachęcił wielu starych mieszkańców do powrotu, a nowych do zatrzymania się na dłużej. Swoimi funkcjami rozwinął m. in. sarmacki rynek prasowy (poprzez innowacyjne w mikronacjach ułatwienie publikacji treści i ujednolicenie agencji prasowych jako instytucji, znanych także w obecnym systemie). Potem uatrakcyjnił także gospodarkę, wprowadzając mapę w stylu RPG, na której można było walczyć, zdobywać skarby i łowić bawoły, oraz m. in. kopalnie czy surowce, które pobudziły sarmackie liberty.
System pisany był głównie przez JKW Piotra II Grzegorza. Po kontrowersjach i zastrzeżeniach dotyczących jego założeń systemowych (które same w sobie stały się w niektórych kręgach memem) wyrażanych przez obywateli, oraz licznych flejmach w tle, gospodarcza część ZW została wyłączona, a niedługo później sam Książę abdykował, zaś po paru dniach od abdykacji zaczął usuwać ze strony Księstwa elementy swojego systemu, pozostawiając Księstwo tylko z forum i bazami danych.

DSG — Obecny system, używany przez Księstwo. W znacznej mierze czerpie on z funkcji wprowadzonych przez Złotą Wolność, jednak dodano także parę autorskich rozwiązań. Pieczę nad jego rozwojem sprawuje NIA, które pracuje także nad gospodarczą częścią systemu.
Dawną nazwą tego systemu była Srebrna Sarmacja. Jego zalążki zaczęły już powstawać za panowania JKW Piotra II Grzegorza, jednak dopiero po jego abdykacji rozpoczęto konkretniejsze prace nad systemem.
Serduszka
14 618,00 lt
Ten artykuł lubią: Siergiusz Asketil, Ignacy Urban de Ruth, Vladimir ik Lihtenštán, Markus Arped, Ludwik Tomović, Marek von Thorn-Chojnacki, Rattus Norvegicus-Chojnacki, Laurẽt Gedeon I, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Henryk Leszczyński, Adam Jerzy Piastowski, Tomasz Ivo Hugo, Daniel Chojnacki, Młynek Kawowy, Adi Alatristé, Helwetyk Romański, Michał Pséftis, Jeremiasz Winchester, Zbyszko Gustolúpulo, Daniel January von Tauer-Krak.
Komentarze
Markus Arped
Cytuję:
łowić bawoły

:-D

Doskonałe opracowanie, ale wspomniałbym jeszcze o Syriuszu 3.0, jako dodatku do Złotej Wolności. Chociaż nie nacieszyliśmy się nim zbyt długo, to był i w znacznym stopniu zreformował złotowolnościową gospodarkę.
Odpowiedz Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
Przyjemnie to wygląda
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
O, nowy tekst :D
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Fajnie będzie jeśli to wszystko trafi w jedno dobrze widoczne miejsce :)
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
piękna idea.
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
no i do IES z tym!
Odpowiedz Permalink
Karolina Aleksandra
Odpowiedz Permalink
Adunaphel Kovall
Przyda się bardzo nowym ;) Zacny pomysł ;3
Odpowiedz Permalink
Wincenty Wałachowski
O, Złota Wolność... To dopiero były czasy... A temu, że młodsi go wspominają, się w ogóle nie dziwię... Szkoda tylko, że to musiało się akurat tak skończyć.
Odpowiedz Permalink
Michał Pséftis
W sumie ciekawym pomysłem byłoby stworzenie słownika pojęć na większą skalę. Szkoda, że nie ma już sclavińskiej Wiki. :/
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Wiki jest, ale ktoś to musi odkopać i doprowadzić do stanu używalności.
Odpowiedz Permalink
Mateusz Wilhelm
przydało by sie zaktualizować wiki
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Good idea! :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.