Herold, Daniel January von Tauer-Krak, 05.04.2015 r. o 00:21
Gospodarka Kapitalistyczno - Prasowa
Seria wydawnicza: Acsi Baridasane...

I
dea Gospodarki kapitałowo-prasowej przekazana ustami prezesa
Jeśli uważasz, że nasz system gospodarczy potrzebuje zmian koniecznie przeczytaj. Idea, bo już tak to nazwałem wpadła mi do głowy, gdy patrzyłem na swój stan konta( :D ) i postanowiłem ja jak najszybciej przedstawić w Heroldzie jako, że de facto akcja tego artykułu dzieje się w Baridas.

W biurze Ligi Kolonialnej Baridasu prezes ligi rozmawia z wysokim, chudym mężczyzną o brązowych długich włosach. Ma twarz poznaczona bliznami, ale mimo blizn wygląda młodo.
- Panie - Panie Prezesie, proszę się zgodzić ta wyprawa zapewni nam nową kolonie. - mówi mężczyzna.
- To nic pewnego - odpowiada Prezes - Nie masz nawet pojęcia, czy naprawdę jest tam wyspa, ta historyjka starego marynarza na pewno jest wyssana z palca, w dodatku nie trafiliśmy na żadne inne źródło, potwierdzające opinię tego marynarza. W dodatku słyszałeś kiedyś o wyspie na której, rośnie złota trawa i jest złoty staw?
- Nie, ale jeśli to prawda to zapewni to dla Baridasu olbrzymie bogactwo.
Przy obecnym systemie gospodarczym? Nie ma na to szans, po za tym lt i obecny system jest bardzo ... hm, niestabilny, niedawno był przecież kryzys. Srebrna zagroda mimo, że ma swoje plusy to jest dość dziwnie zorganizowana. Teoretycznie nie ma w niej obiegu pieniądza, nie ma żadnych instytucji gospodarczych, wyobraźmy sobie, że do władzy dochodzi partia o kapitalistycznym spojrzeniu na gospodarkę. Tworzy kapitalizm w miejsce dość specyficznego systemu, który można nazwać by systemem prasowym. Dlaczego taka nazwa? Gospodarczy system prasowy, ponieważ w gruncie rzeczy opiera się na dostawaniu pieniędzy za pisanie, w Mikronacjach nie jest to niczym złym, ale jest jednak dość prymitywne. Można się poczuć jak w jakieś wielkiej redakcji, Pisarze, Dziennikarze, Graficy, Rysownicy, Redaktor naczelny czyli Jego Królewska Mość, Prefektura organ dbający o poprawność tekstów itp. Każda zaś instytucja(posiadająca możliwość publikacji Artykułów ) jest jak odrębna rubryka w gazecie. Wróćmy do kapitalizmu, jak już wspomniałem zaczyna się tworzyć system kapitalistyczny w Sarmacji, Obywatel dostaje możliwość tworzenia Instytucji Gospodarczych (Sklepów, Zakładów Przemysłowych i Gospodarstw ), w których może zatrudniać innych członków społeczności, którzy oczywiście będą pracować. Niewykluczone, że powstaną gigantyczne korporacje, jeśli chodzi o przemysł to sprawa jest prosta, ale weźmy np. usługi, które można podzielić na przydatne dla mikroświata (Gazety i inne instytucje jak np. Logotyp) i całkowicie zbędne dla funkcjonowania mikroświata (np: Projekty prywatnych domów).
Rolnictwo czyli doskonale znane gospodarstwa w kapitalizmie w zasadzie nie zmieniłby swojej roli tylko zamiast pracy produkowałby produkty spożywcze(warzywa i owoce), które później trafiałby do zakładów przetwórczych, skąd trafiłby do naszych żołądków, przy okazji regenerując nam życie.
- No dobrze, a gdzie ten obieg pieniądza?
- Instytucje gospodarcze dałby się rozbudować, np: Inwestując w nowe budynki, hale, w nowe pomieszczenia itp. Po za tym każda produkcja wymaga surowców. Do pozyskania surowców są potrzebne maszyny i źródło surowców, wspomniane wcześniej złote źródło dostarczałoby materiału w postaci złota, potrzebnego np. dla jubilerów. Pieniądze za rozbudowę danych instytucji trafiałby do RM albo do Firm budowlanych, tylko że firmy potrzebowałby niezbędnego sprzętu z zakładów przemysłowych, które z nowy potrzebują surowców, z drugiej strony taki obieg nie jest nie ograniczony i właśnie tutaj wkraczają usługi, które jak nazwa wskazuje maja służyć jednostce w zadowalaniu potrzeb (począwszy od ochrony zdrowia na sprzedaży produktów spożywczych ).
Klasyczny proces w kapitalizmie, tylko że w kapitalizmie instytucje rządowe musiałby nakładać podatki, aby uzyskać niezbędne fundusze. Dlatego wróćmy do opcji w, której za budynki płacimy RM, która w ten sposób zyskuje fundusze na finansowanie swoich działań i działań samorządów, oczywiście dochodzą do tego podatki. Załóżmy, że są dwie możliwości wprowadzenia kapitalizmu jedna jako uzupełnienie Srebrnej Sarmacji, a druga jako zbudowanie całkowicie nowego systemu. Przyznaj, że pierwsza opcja bardziej ci pasuje, z reszta dla partii kapitalistycznej też, szybciej i łatwiej jest zrobić coś z czegoś, niż coś z niczego. W taki wypadku gospodarczy system prasowy połączyłby się z systemem kapitalistycznym dając w sumie system kapitalistyczno-prasowy, czyli de facto bardziej rozbudowana wersje obecnego.
- Co z gospodarstwami feudalnymi?
- Nadal będą istnieć w przypadku systemu kapitalistyczno – prasowego, w wypadku systemu typowo kapitalistycznego jest to kwesta dyskusyjna, bo z jednej strony wolny rynek , a z drugiej Interwencjonizm państwowy. W każdym wypadku system kapitalistyczno-prasowy jest lepszy, ponieważ konserwatyści i reformatorzy(ludzie otwarci na wszelkie zmiany) znajdą coś dla siebie.
Możliwe jest nawet, że powstaną jakieś państwowe spółki jak np. państwowe linie kolejowe czy zakłady energetyczne. W dodatku taki system, można byłoby również wdrożyć w innych mikronacjach z czasem systemy gospodarcze by się jakoś powiązało i mamy globalny rynek, ale to planu na przyszłość.
- Widzę możliwości, ale co będzie jeśli ktoś będzie skąpcem i po prostu będzie gromadził lt ?
- Podatki, jeśli powstanie system kapitalistyczno – prasowy niezbędny będzie utworzenie urzędu skarbowego, który będzie pilnował wysokości kont bankowych dusigroszów. Opodatkować, można teoretycznie wszystko, każda formę aktywności, niemniej razem ze stworzeniem takiego systemu trzeba byłoby przyjąć jakiś pakiet ustaw regulujących podatki i ew. blokujący niektóre z gałęzi gospodarki. Zdajesz sobie sprawę, że w mikroświecie SA sektory bardzo kluczowe jak np: bankowość, która powinna być prowadzona przez bank narodowy, z jednej strony będzie to po porostu łatwiejsze, a z drugiej strony nie będzie zagrożenia, że powstaną jakieś niepewne instytucje (parabanki), prowadzenie bankowości obecnie jest dobre i nie ma tutaj czego zmieniać.
Z czasem system, można będzie rozwinąć dodając np. GPW i inne taki.
- Praca, w jaki sposób będę mógł uzyskać prace albo założyć własna instytucje gospodarczą?
- Jeśli chodzi o instytucje gospodarcze, to prawdopodobnie będzie ją można założyć tak jak inne instytucje, jeśli zasną chodzi o szukanie pracy na takim rynku, to w zasadzie byłoby tak jak teraz.
Mógłbyś pracować w dowolnej lub ograniczonej ustawą liczbie firm(Instytucji Gospodarczych), schodzimy już tutaj na grunt państwowy, poniewież to państwo będzie dopasowywało szczegóły do swojego charakteru. Przedstawiłem ci mój ogólny pogląd na zmiany w naszej gospodarce, wiele zależy tez od poszczególnych jednostek, Rządu i Jego Królewskiej Mości Króla Baridasu. To jest po prostu idea gospodarcza, jeśli jakieś państwo zdecyduję się podążyć tym tropem uznam to za olbrzymi sukces.
- Przybyłem jako interesant do spraw wyprawy kolonialnej, a dostałem wykład o gospodarce.
- Tak bywa, wybacz mi .. rozgadałem się. - Uśmiechną się Prezes.

Zostawmy ich na chwile obecną samych, przedstawiłem w tym artykule nazwana przeze mnie gospodarkę kapitalistyczno – prasową, stworzyłem chyba ogólna definicje tej nazwy i przybliżyłem nieco tą wizję. Prawdopodobnie jest to i zostanie teoria, ale może kiedyś faktycznie powstanie taki system.
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Markus Arped, Zygmunt Von August.
Serduszka
4 115,00 lt
Ten artykuł lubią: Markus Arped, Persywald Moncki, Julian Fer at Atera, Vladimir ik Lihtenštán, Laurẽt Gedeon I, Zygmunt Von August, Antoni Rudnicki.
Komentarze
Albert Felimi-Liderski
Przydałoby się nieco lepsze formatowanie, trochę więcej pracy i może być nieźle ;) Tantiemka na zachętę.
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Trening czyni mistrza. Nie uczy się tylko ten co nic jeszcze nie napisał.

Powodzenia :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.