Rada Ministrów, Karolina Aleksandra, 23.03.2015 r. o 02:59
[SOBOS] Jak oceniasz zakres obecnych uprawnień Jego Książęcej Mości?
Seria wydawnicza: Sondaże

70w6DBrg.png


W tym tygodniu Sarmacki Ośrodek Badania Opinii Społecznej zapytał obywateli sarmackich o podejście do kwestii uprawnień Jego Książęcej Mości. W badaniu udział wzięło 31 osób, a więc nieco ponad połowa (~54%) z 57 obywateli.

6HDE74h9.png

Nikt nie wyraził braku zdania na ten temat, co w sumie nie jest dziwiące, biorąc pod uwagę, jak długo już w Księstwie omawiamy ten temat — większość zdążyła sobie już wyrobić zdanie.

9 osób (29.03%) stwierdziło, że obecny zakres uprawnień JKM jest w sam raz. Jak widać jednak na wykresie, prawie połowę koła zajęła jedna opcja — „uważam, że Książę powinien mieć większe uprawnienia”. Zyskała ona 15 głosów (48.39%). Z kolei 5 respondentów (16.13%) wybrało opcję republiki, a 2 głosujących (6.45%) stwierdziło, że Książę powinien mieć mniejsze uprawnienia.

Mimo zastrzeżeń co do budowy sondy, za które przepraszamy, i faktu, że udział w niej wzięła tylko nieco ponad połowa obywateli, można z niej wyciągać pewne wnioski.

Po wielu latach ograniczania monarchii na rzecz demokracji, doszliśmy do momentu, w którym niemalże połowa respondentów twierdzi, że Jego Książęca Mość powinien mieć większe uprawnienia. Tylko dwóch głosujących wyraziło odwrotne zdanie, a pięciu w ogóle zdecydowało się na opcję republikańską. Monarchofaszyzm powoli i po cichu zaczyna wracać na salony.

Źródła dominacji opcji monarchistycznej mogą być różnorodne — może to wynikać z nostalgii za dawniejszą pozycją JKM w ustroju sarmackim i za otoczką monarchistyczną, a może także z problemów ze sceną polityczną — ostatnimi czasami wielu Sarmatów wyraża w końcu sceptycyzm wobec obecnej polityki, a wręcz posuwa się do twierdzeń, że polityka nie istnieje w tym momencie.

Należy także zauważyć, że liczba osób, które stwierdziły, że uprawnienia dla JKM winny być mniejsze lub poparły opcję republikańską jest mniejsza od liczby osób twierdzących, że obecne uprawnienia Jego Książęcej Mości są w porządku.

Wygląda na to, że jeśli Stronnictwo Ostatnich Khandystów, o którym ostatnio się przebąkuje, zadeklaruje chęć rozszerzania uprawnień monarchy, może zebrać wielu zwolenników.
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Helwetyk Romański.
Serduszka
4 432,00 lt
Ten artykuł lubią: Krzysztof St. M. Kwazi, Laurẽt Gedeon I, Markus Arped, Tomasz Ivo Hugo, Młynek Kawowy, Helwetyk Romański, Vladimir ik Lihtenštán, Siergiusz Asketil.
Komentarze
Krzysztof St. M. Kwazi
Cytuję:
Po wielu latach ograniczania monarchii na rzecz demokracji, doszliśmy do momentu, w którym niemalże połowa respondentów twierdzi, że Jego Książęca Mość powinien mieć większe uprawnienia.

To oznacza dokładnie tyle, że PONAD POŁOWA jest PRZECIWNA zwiększaniu uprawnień Księcia.
Odpowiedz Permalink
Misza "JK" Korab-Kaku
Cytuję:
Po wielu latach ograniczania monarchii na rzecz demokracji
To jest jakieś totalne nierozumienie tematu. Monarchia z demokracją się nie kłóci. Współczesne Monarchie są z reguły demokratyczne. Arabia Saudyjska się nam marzy? Ewoluował nasz reżim polityczny bardziej z absolutyzm na bardziej demokratyczny.
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
Ze swojej strony proponuję pochylić się nad obecnymi uprawnieniami Jego Książęcej Mości, określonymi w art. 35 Konstytucji Księstwa Sarmacji — oraz z nich skorzystać.
Odpowiedz Permalink
Misza "JK" Korab-Kaku
Po to ten przepis był wprowadzony. Jeśli będzie taka wola albo sytuacja by tego wymagała, by umożliwić JKM działanie. W trybie normalnym i bez kombinacji.
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
Sęk w tym, że książę sam nie stworzy tego rządu, nie obejmie wszystkich tek :) Nie oszukujmy się, nie ma jakiejś trzeciej, pozaparlamentarnej siły politycznej. Do rządu powinny wejść osoby, nie tylko przez pryzmat umiejętności, ale umiejętności połączonych z chęciami i wolnym czasem dla Księstwa.
Rozmowy na temat poruszony przez Szanownych Przedmówców, a właściwie próby rozmów, nie wywołały żadnego entuzjazmu... czasem w ogóle reakcji.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.