5 pytań do - Krzysztof Stanisław Michał Kwazi
Seria wydawnicza: 5 pytań do

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Sarmaci, Sarmatki!

Przedstawiam Wam kolejny wywiad z cyklu "5 pytań do". Sarmaci chcieli wywiad właśnie z Krzysztofem, a więc jest oto i on. Liczę, że choć trochę wyczerpie to Waszą ciekawość związaną z tą osobą i jego poglądami.

Rihanna Aureliusz-Sedrowska [RA]: Witaj Krzysztofie! Dziękuję za zgodę na udzielenie wywiadu. Powiedz nam jak się czujesz po ostatnich wyborach do Sejmu? Uważasz wynik Stronnictwa Federalnego za dobry? Czy czujesz pewny niedosyt?

Krzysztof St. M. Kwazi [KK]: Biorąc pod uwagę, że Stronnictwo Federalne nie ma zbyt wielu członków mieszkających poza granicami Teutonii i tylko jeden z nich posiada obecnie status aktywnego obywatela (nasz kandydat nr 1 - Ludwik Tomlinson), sądziłem, że nasz wynik wyborczy będzie odzwierciedlał liczebność naszej prowincji (prawie 1/3 aktywnych obywateli mieszka w KT). Tymczasem głosowało na nas niemal 40% obywateli KS, co dało nam 46% głosów. To - moim zdaniem - dobry wynik.
Chciałbym, aby za tym wynikiem szło w parze powszechne zrozumienie dla idei federacji. Gdyby szeroka autonomia samorządów Księstwa obowiązywała od początku jego istnienia, nie doszłoby do wielu konfliktów.

RA: Centrala, centralą, ale co planujesz w Teutoni zrobić nowego? Obecnie opracowujesz nową konstytucję co oczywiście widać. Czy możesz przekazać czytelnikom co chcesz jeszcze wprowadzić do konstytucji?

KK: Nie wiem, czy powinniśmy zanudzać czytelników legislacyjno-technicznymi sprawami KT. Wszystkie swoje istotne pomysły dotyczące nowej Konstytucji przedstawiłem pokrótce w Senacie KT podczas poprzedniej sesji. Pracuję w zaciszu swojego gabinetu równolegle nad kilkoma projektami dla Teutonii.
Niebawem czytelnicy Gazety Teutońskiej będą mogli zobaczyć wznowioną serię "Atak Zimy", w której kartki mojego pamiętnika cofają się do kwietnia 2014. Pozostałe projekty na razie zachowam w tajemnicy.

RA: Jak patrzysz na sprawy kulturalne w Księstwie? Czy uważasz, że ona głównie wpływa na aktywność obywateli? Jakie inicjatywy ostatnio przykuły Twoją uwagę? Czy nowi mieszkańcy powinni najpierw włączyć się w kwestie kulturalne? Jeśli tak lub nie to dlaczego?

KK: Nie trudno zauważyć, że generalnie nie biorę udziału w imprezach kulturalnych, które nie dotyczą bezpośrednio Teutonii (między innymi z powodu licznych obowiązków). Nowi mieszkańcy powinni mieć do wyboru możliwie szeroki wachlarz dziedzin, którymi mogą się zajmować. Nie każdy polubi ogólnie rozumianą mikronacyjną kulturę. Niektórym lepiej pomoże się zaaklimatyzować w KS jakaś bardziej wąska i konkretna dziedzina. Ja na przykład na początku swojego v-istnienia zajmowałem się geografią.
Natomiast w ostatnim czasie nic szczególnego nie przykuło mojej uwagi w KS poza kampanią wyborczą. Przy czym była to monokampania w wykonaniu Stronnictwa Federalnego.

RA: Skoro już się dostałeś do Sejmu to co planujesz zrobić w tej kadencji? Czy uważasz, że są potrzebne jakieś poważne reformy? Jak Twoim zdaniem będzie przebiegać ta kadencja?

KK: Moim planem jest zrealizowanie niezrealizowanych do tej pory postulatów SF. Nie chodzi tylko o sprawę "cudzoziemców", ale także niezbyt dobrze skonstruowane nowe przepisy o referendach (które tylko częściowo spełniły nasze postulaty z zeszłej kadencji). Uzależnianie wymaganej liczby podpisów od liczby osób biorących udział w ostatnich wyborach, a nie od bieżącej sytuacji demograficznej, jest poważnym błędem, który w pewnych wypadkach może uniemożliwić obywatelom skorzystanie z ich suwerennego prawa. Mam nadzieję, że naprawimy to w tej kadencji.

RA: Docieramy już do końca wywiadu - Krzysztofie, kto Cię wprowadził do Teutoni. Komu wiele zawdzięczasz? Kogo obecnie najbardziej doceniasz?

KK: Nie kto inny jak ówczesny Namiestnik Marchii Teutońskiej - JCW Jakob. Przy czym mieszkańcem MT stałem się wyłącznie dzięki własnej, świadomiej woli. Przed uzyskaniem paszportu KS (o numerze A2516) znałem już pobieżnie Cesarstwo Teutonii, nie rozumiejąc jeszcze dobrze idei mikronacji.
Świat wirtualnych państw pociągał mnie ze względu na swoją bajkową (jak wówczas naiwnie sądziłem) otoczkę monarchistyczną. Jednak trudności z otrzymaniem obywatelstwa KS (którego JKM Piotr Mikołaj vel Helwetyk Romański dwukrotnie mi odmówił) oraz monarchofaszystowskie rządy, które trzeba było znosić przez niemal cały 2005 rok i ćwierć roku 2006, skutecznie wyleczyły mnie z tej sympatii.

Wracając do tematu komu wiele zawdzięczam:
  1. JCW Jakobowi, który w 2004 roku dał mi pierwszą pracę i pierwsze stanowisko jakie piastowałem w v-świecie - Burmistrza Srebrnego Rogu. Dzięki temu szybko poczułem się częścią Teutonii;
  2. Swojemu koledze z liceum - markizowi Precelikowi, dzięki którego wstawiennictwu u Księcia w końcu otrzymałem obywatelstwo KS (posiadałem je potem nieprzerwanie przez ponad 6 lat);
  3. Mateuszowi Cezarowi i Wiktorowi Avistakowi Sz. (założycielom SPD), którzy w 2006 roku wciągnęli mnie do centralnej polityki; bez ich pomocy nie miałem szans na przebicie szczelnego muru, którym wówczas lokalni działacze bez tytułów szlacheckich byli odgrodzeni od centralnych ośrodków władzy;
  4. Matwiejowi Skarbnikowowi (wówczas nazywał się Maciej 'Skarbniq' P., obecnie - 'Zombie'), który zweryfikował moje umiejetnosci informatyczne i zarekomendował Księciu powołanie mnie na Prezesa Państwowej Administracji Systemów Informatycznych.
Mógłbym tutaj w punkcie piątym dopisać jeszcze JKW Helwetyka Romańskiego, jednak jest to postać bardzo złożona i na tyle trudna do jednoznacznej oceny, że musiałbym jej poświęcić oddzielny artykuł.

Odpowiadając na pytanie kogo obecnie najbardziej doceniam, nie będę z pewnością oryginalny: Karolinę (i to chyba nie wymaga uzasadnienia).
To był pierwszy wywiad ze mną od 5 lat. Myślałem, że już się nie doczekam. Dziękuję.

RA: Ja również serdecznie dziękuję za możliwość przeprowadzenia z Tobą wywiadu. A Was zapraszam na kolejne!
Serduszka
13 021,00 lt
Ten artykuł lubią: Siergiusz Asketil, Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki, Vladimir ik Lihtenštán, Andrzej Fryderyk, Ignacy Urban de Ruth, Krzysztof St. M. Kwazi, Adam Jerzy Piastowski, Helwetyk Romański, Julian Fer at Atera, Albert Felimi-Liderski, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Młynek Kawowy, Karolina Aleksandra, Henryk Leszczyński, Daniel Chojnacki, Calisto Norvegicus-Chojnacka, Zbyszko Gustolúpulo, Tomasz Ivo Hugo.
Komentarze
Andrzej Fryderyk
Noo, sensowny wywiad. Aż nie chce mi się wierzyć, że to pierszy wywiad Kwaziego od 5 lat. Przecież ten człowiek ma tak wiele do powiedzenia.
Odpowiedz Permalink
Krzysztof St. M. Kwazi
Szkoda, że Poczta Koronna nie pozwala kopiować oryginalnego formatowania BBCode (co było możliwe w przypadku PW na forum). Teraz Pani Redaktor ma trochę pracy nad korektą artykułu, w którym powinno być kilka linków.
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Jak zwykle interesujący wywiad z równie interesującą osobą.
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Czasami uwiera mnie forma 5 pytań. To jeden z tych wywiadów, w czasie których rodzą się gdzieś po drodze wątki na tyle ciekawe, ze aż szkoda pomijać, a dla kpnwencji serii trzeba. Serducho.
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
spodziewałem się więcej po tym wywiadzie.

główna refleksja - sarmacka polityka zajmuje się momentami mocno zastępczymi tematami;/
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
Tutaj zgadzam się z J.O Diukiem, co więcej chylę się ku teorii że obecnie nie widać, a raczej nie ma sarmackiej polityki.
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
@Fryderyk von Hohenzollern: w istocie. żeby była polityka, musi być rywalizacja o władzę. a tak - bezwład. by nie powiedzieć za klasykiem - marazm. więc i te 40 proc. na SF to taki krzyk rozpaczy.
Odpowiedz Permalink
Calisto Norvegicus-Chojnacka
Jak dla mnie trochę hmm za dużo polityki, no ale bardzo się cieszę, że będzie dalsza część "Ataku Zimy" choć liczę Kwazi, że dodasz kilka słów w stylu "w ostatnich odcinkach", bo już nie pamiętam co tam się działo.
Odpowiedz Permalink
Krzysztof St. M. Kwazi
Ja się zgadzam, że wywiad w formie "5 pytań do" nie pozwala pogłębić żadnego tematu. Ale - tak jak napisałem - nikt inny przez ostatnie 5 lat nie chciał robić ze mną wywiadu na jakikolwiek temat.

@Calisto - w artykule jest link do "Ataku Zimy".
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
@Kwazi. serio? mam wyciągać archiwa? coś się znajdzie po 2010.
Odpowiedz Permalink
Krzysztof St. M. Kwazi
@Heniu - nie zapomnij, że po 2010 więcej mnie nie było w KS niż byłem.
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
Cytuję:
To był pierwszy wywiad ze mną od 5 lat.
Sporo pierwszych rzeczy Diuka ostatnio spotyka ;)
Odpowiedz Permalink
Krzysztof St. M. Kwazi
W końcu zaczynają mnie doceniać po latach :P
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
@Kwazi w sumie racja. sam też miałem, prawda, przerwy.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.