GiSletter 6/2015

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
3TA12qal.png

9F2Hxfs4.png

27 lutego 2015 roku
 • W następstwie rezygnacji z obywatelstwa sarmackiego Stone Cold Felimi-Liderski rezygnuje ze wszystkich stanowisk piastowanych w GiSie, choć zapowiada, że niedokończone sprawy dokończy. Mamy nadzieję, że wszystko Ci się poukłada i jeszcze do nas wrócisz :) Czekamy i trzymamy za słowo.

9F2Hxfs4.png

28 lutego 2015 roku
 • Rozpoczynają się ćwiczenia Obrony Cywilnej. Planowo mają potrwać do 7 marca 2015 roku. Jakie zadania przygotował dla uczestników Komendant? Musicie sprawdzić sami.

9F2Hxfs4.png

1 marca 2015 roku

9F2Hxfs4.png

2 marca 2015 roku
 • Calisto Norvegicus-Chojnacka zapowiada premierę swojej nowej powieści. Realioza to powieść o walce nowych mieszkańców z okropnym wirusem panoszącym się w Księstwie.

9F2Hxfs4.png

3 marca 2015 roku
 • Ivan von Vincis-Kazakov publikuje podsumowanie ćwiczeń Obrony Cywilnej w Ferze pk. „ANTYKRYZYS-15" - jak dowiadujemy się z komentarza Komendanta - nieco przedwcześnie.

9F2Hxfs4.png

4 marca 2015 roku
 • Pierwsza część nowej powieści Calisto Norvegicus-Chojnackiej już jest. Sprawdźcie koniecznie jak zaczyna się epidemia.
 • Minister Informacji robi porządki na liście inicjatyw na stronie GiSu. W wyniku tychże zakończone zostały inicjatywy od dawna nieaktywne. Sprawdźcie koniecznie czy coś nie zostało zamknięte omyłkowo. Zapraszamy również do dodawania nowych inicjatyw.

9F2Hxfs4.png

5 marca 2015 roku
 • ŁamGiSówka wraca na łamy Merkuriusza. W pierwszym tegorocznym wydaniu uczestnicy mają odnaleźć nazwy związane z GiSem. Na rozwiązania czekamy do 11 marca, do godziny 20:00.
 • Zbyszko von Thorn-Broniek nadaje obywatelstwo sarmackie Adze Jacobsen. Gratulujemy.

9F2Hxfs4.png

6 marca 2015 roku

9F2Hxfs4.png

7 marca 2015 roku
 • Premier Gellonii i Starosarmacji Zbyszko von Thorn-Broniek odwołuje Laurencjusza MaHi von Vincis-Kazakova ze stanowiska Komisarza Obrony Cywilnej w Ferze. Jest to pokłosie konfliktu mającego miejsce podczas ostatnich ćwiczeń. Dziękujemy Panu von Vincis-Kazakovi za wcześniejszą służbę i życzymy wszystkiego dobrego na dalszej drodze v-życia.
 • JKW Piotr Paweł I, król-senior Hassenlandu znowu zawitał w nasze progi. Przy okazji promocji artykułu "Cyberia - druga Awara?..." wywiązuje się temat nawiązania formalnych kontaktów Sarmacja - Hasseland. Jak dokładnie przebiegają rozmowy? Dowiecie się z lektury.
 • Po przewlekłej realiozie wraca do życia Tomasz Liberi! Tomku witaj z powrotem na pokładzie i przyjmij życzenia jak największych sukcesów!

9F2Hxfs4.png

8 marca 2015 roku
 • Sarmaci znów dzielą się Ciepłym i Puchatym. Tym razem woreczek trafia do Juliana Fera. Sprawdź za co otrzymał to niezwykłe wyróżnienie.
 • Laurencjusz MaHi von Vincis-Kazakov żegna się z Gellonią i Starosarmacją.

9F2Hxfs4.png

9 marca 2015 roku
 • Odbył się mecz finałowy w ramach Ligi snookera IV. Do walki stanęli Rattus Norvegicus-Chojnacki (Sarmacja) oraz Acondicionado Cerebro (La Palma). W wyniku spotkania broniący honoru Księstwa Rattus stracił miano Mistrza odstępując go seniorowi Cerebro i zajął ostatecznie 2 miejsce. Na ostatnim stopniu podium znalazł się rodak nowego mistrza: Hugo Miramontes.
 • Herman Kolineusz proponuje stworzenie Sarmacką Federację Haxballa, dzięki której udałoby się przywrócić popularność tej dziedzinie sportu. Będziemy informować o dalszych losach SFH.

9F2Hxfs4.png

11 marca 2015 roku
 • Część druga Realiozy już jest. "Wątła iskierka życia" to opis pogłębiania się kryzysu. Sprawdźcie jak intensywnie wirus trawi naszą Ojczyznę.
 • Stone Cold Felimi-Liderski (jeszcze do niedawna Starosta Grodziska) wraca do aktywności. Jednym z pierwszych jej przejawów jest wywiad z Marszałkiem Rady GiS. Naczelny spiskowiec Gellonii? to szczera rozmowa z Rattusem Norvegicusem-Chojnackim. Sprawdź co wyciągnął z niego Redaktor Stone Cold!
 • Ciepłe i Puchate wędruje do Laurencjusza. Aktualnie woreczki posiadają poza nim: Rattus Norvegicus-Chojnacki (od 5 marca) oraz Zbyszko von Thorn-Broniek (od 9 marca). Przypominam, że na przekazanie woreczka mamy 14 dni. Jeśli w tym czasie nie zdecydujemy się nim kogoś obdarować woreczek zostanie przekazany losowemu Obywatelowi GiSu. Jednocześnie informujemy, że od dziś nie ma konieczności przekazywania CiP mieszkańcowi innej prowincji. Mamy nadzieję, że zwiększy to dynamikę przepływu woreczków.
 • Premier nadaje obywatelstwo sarmackie Hermanowi Kolineuszowi. Witamy w gronie Obywateli Księstwa Sarmacji.
 • Calisto Norvegicus-Chojnacka zyskuje odznakę: Rozbrykany Sarmata. Przypominamy, że o odznaki może ubiegać się każdy kto wybierze sobie, którą oznakę chce zdobyć, założy temat w określonym dziale forum oraz wykona zadanie, które sam sobie wybierze, a które zaakceptuje premier. Dokładne wskazówki znajdują się na forum, podobnie jak lista odznaczonych. Zachęcamy do tej formy aktywności i jednocześnie informujemy, że chętnie odpowiemy na wszystkie pytania związane z odznakami.
 • Rozpoczęło się głosowanie na Inicjatywę Lutego. Naszą prowincję reprezentuje "Reaktywacja GiSołaków" autorstwa Fryderyka Sternberga. Głosowanie potrwa do 14 marca do godziny 01:22. Zachęcamy do oddawania głosu na swoich faworytów (można wybrać aż 3).
 • Dowodzona przez naszego Premiera drużyna piłkarska wygrała mecz z Trizondalem i awansowała na 2 miejsce w tabeli. Gratulujemy Premierowi i życzymy dalszych sukcesów. Więcej informacji o 4. kolejce v-Mundialu w artykule Hugo Miramontesa.


9F2Hxfs4.png
9F2Hxfs4.png

Rozwiązanie ŁamGiSówki

W ubiegłym tygodniu redakcja Merkuriusza zaprezentowała naszym Czytelnikom nową ŁamGiSówkę. Rozwiązania nadesłało nam 5 osób. A oto jak przestawiają się wyniki:

 1. Rattus Norvegicus-Chojnaki (54 nazwy)
 2. Karolina von Lichtenstein (50 nazw)
 3. Krzystof Czuguł-Chan (48 nazw)
 4. Zbyszko von Thorn-Broniek (47 nazw)
 5. Beznadziej AFiasty (45 nazw)

Nikomu nie udało się odnaleźć wszystkich 56 nazw. Nagroda Merkuriusza (10 000 libertów) wędruje do Rattusa Norvegicusa-Chojnackiego, ale ponieważ rozwiązanie tej ŁamGiSówki zabrało wszystkim uczestnikom z pewnością wiele czasu postanowiłam przyznać również prywatne nagrody w wysokości po 5 000 libertów dla wszystkich pozostałych uczestników. Serdecznie dziękuję, że postanowiliście poświęcić swój cenny czas na wspólną zabawę. Poniżej prezentuję wykreślankę z zaznaczonymi wszystkim hasłami a także inspirację dzięki której w ŁamGiSówce znalazło się tyle i to właśnie takich haseł. Zapraszam również do udziału w przyszłych ŁamGiSówkach.

HvN7k7C6.png

n138VET1.png
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Zbyszko Gustolúpulo, Albert Felimi-Liderski, Krzysztof Czuguł-Chan.
Serduszka
8 107,00 lt
Ten artykuł lubią: Siergiusz Asketil, Fryderyk von Hohenzollern, Aga Jacobsen, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Albert Felimi-Liderski, Karolina Aleksandra, Zbyszko Gustolúpulo, Gerlfrad von Stercza, Adunaphel Kovall, Krzysztof Czuguł-Chan.
Komentarze
Siergiusz Asketil
Tak z ciekawości: jakich nazw nie znalazł Rattus? ;-)
Odpowiedz Permalink
Calisto Norvegicus-Chojnacka
Cinnte i Bullace. Swoją drogą często brakowało ludziom Acjo, co jest dość zaskakujące wśród potomków Acja ;)
Odpowiedz Permalink
Rattus Norvegicus-Chojnacki
A artykuł dot. ligi snookera już niedługo :)
Odpowiedz Permalink
Rattus Norvegicus-Chojnacki
@Siergiusz ja siedziałem i literka po literce studiowałem :D Przez dwa dni starałem się znaleźć jak najwięcej i co lepsze, znalazłem trzy słowa, które nie były konkursowe :D Aż w końcu po prostu zacząłem usuwa te literki, które wg mnie nie pasowały do niczego :P
Odpowiedz Permalink
Albert Felimi-Liderski
ŚWIETNY GisLetter. Po prostu wybitny. Wszystko, co należy, wszystko co trzeba. Potrójna tantiema.
Odpowiedz Permalink
Calisto Norvegicus-Chojnacka
Wielkie dzięki Stone :)
Odpowiedz Permalink
Karolina Aleksandra
A ja znalazłam „Wilczak” i stwierdziłam, że może to jakiś obywatel GiSu był, więc zakreśliłam. Okazało się, że chodziło o Wilczą Knieję :(
Odpowiedz Permalink
Zbyszko Gustolúpulo
Punta, Athos, Acjo... a tyle razy patrzyłem w tamto miejsce, że tak pusto miałem! :D
Odpowiedz Permalink
Calisto Norvegicus-Chojnacka
W Twoim przypadku to właśnie ta Punta najbardziej mnie zdziwiła :D
Odpowiedz Permalink
Zbyszko Gustolúpulo
Świenta zabawa z tą Łamgisówką! :D
Odpowiedz Permalink
Zbyszko Gustolúpulo
@Calisto: No właśnie wszystkie te nazwy są niemalże oczywiste... Tak samo Krez na dole! :D
Odpowiedz Permalink
Zbyszko Gustolúpulo
I cały GiSletter również wyśmienity, świetne podsumowanie rzekomego marazmu! :D
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Awara. Do tej pory zastanawiam się, jaki związek ma z GiSem. Czy ktoś jest w stanie wyjaśnić?
Odpowiedz Permalink
Calisto Norvegicus-Chojnacka
Leży na naszych wodach :P
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
U, nawet nieźle mi poszło, jak na stan podgorączkowy całkiem nieźle. Gratulacja dla zwycięzcy i organizatorki za pomysł! Przydałby się taki przegląd pojęć historycznych, które padły w wykreślance.
Odpowiedz Permalink
Calisto Norvegicus-Chojnacka
Zgadzam się w zupełności tylko jeszcze nie wiem w jakiej formie to zrobić :) no i dziękuję :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.