Rada Ministrów, Karolina Aleksandra, 12.03.2015 r. o 01:59
Podsumowanie XLV kadencji Sejmu
Seria wydawnicza: Komunikaty Rządowe

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
marszalek_sejmu.png

Sarmatki, Sarmaci!

Wprawdzie nie ma jakiejś tradycji publikowania podsumowań z obrad Sejmu, jednak z uwagi na to, że w tej kadencji Sejm przyjął sporo ciekawych aktów prawnych, jak i fakt, że każda tradycja musi gdzieś mieć początek, niniejszym prezentuję Wam poniższe podsumowanie tego, co zostało osiągnięte w Sejmie XLV kadencji.

Do tegoż Sejmu wybrani zostali:
 • Stronnictwo Federalne — Krzysztof diuk Kwazi, Vladimir hr. Ivanovitsš ik Lihtenštán,
 • NSZZ Represja — Calisto diuczessa Norvegicus-Chojnacka, JKW Helwetyk Romański,
 • Towarzystwo Przyjaciół Feru — Wojciech bnt Wiśnicki, Karolina diuczessa von Lichtenstein,
 • Liga Monarchistyczna — Avril diuk von Levengothon.

Ciekawostka: tylko jedna osoba obejmująca mandat posła w tej kadencji nie była członkiem arystokracji.

Marszałkiem-Seniorem XLV kadencji został JKW Helwetyk Romański. Niezwłocznie zarządził on debatę nad wyborem nowego Marszałka, w której zgłoszono tylko jego kandydaturę. Tak rozpoczęły się obrady. Następnie Sejm wybrał Wojciecha bnt. Wiśnickiego na Kanclerza Księstwa Sarmacji.

W trakcie tej kadencji gmach Sejmu masowo zaatakowała realioza, aczkolwiek nie brakowało też sporów. Złożono jeden wniosek o odwołanie Marszałka, który stał się jednak bezcelowy, bowiem Marszałka dopadła realioza i sam złożył dymisję ze swojego stanowiska. Następnie Marszałkiem Sejmu została niżej podpisana — Karolina diuczessa-hrabina von Lichtenstein.

Realioza zaatakowała także posłów. Ze swojego mandatu zrezygnowała Calisto diuczessa Norvegicus-Chojnacka. Teoretycznie mandat po niej winien objąć Henryk K. diuk Leszczyński, jednak diuk będący w stanie ciągłej realiozy, zrezygnował z możliwości objęcia mandatu. Miejsce Represji w Sejmie po niej objął Krzysztof bar. Kura, jednak mimo walki z licznikiem aktywności, w końcu przegrał i stracił aktywność. Ostatecznie mandat ten przypadł Martinowi bnt. Schlesingerowi-Asketilowi, który piastuje go do dziś.

Wyliczanka aktów prawnych przyjętych w tej kadencji nie ma wielkiego sensu, bowiem każdy może to sprawdzić w Dzienniku Praw, natomiast wyszczególnię ciekawsze rzeczy, które wprowadziły te akty.
 • Prefekci mogą zmieniać dane osobowe, avatary i podpisy mieszkańców, jeśli są wyzywające lub obraźliwe.
 • Mieszkańcy, którzy zarejestrowali się mniej niż 30 dni temu i w tym okresie składają wniosek o zmianę danych osobowych, mogą to robić bezpłatnie.
 • Kanclerz Księstwa nie musi być posłem.
 • Wydalony cudzoziemiec może w ciągu siedmiu dni odwołać się od decyzji o jego wydaleniu poprzez złożenie stosownego wniosku do Sejmu.
 • W obradach Sejmu brać udział mogą wszyscy obywatele o statusie aktywnego.
 • Głosy ważone w wyborach i referendach, gdzie waga głosu zależy od ilości wsi lennych przyznanych w okresie poprzedzającym wybory.
 • Można nadać obywatelstwo osobie, która spełnia połowę wymaganego kryterium aktywności i zamieszkuje Księstwo od minimum 7 dni.
 • Książę musi zarządzić referendum w sprawie zmiany Konstytucji, o ile ⅘ posłów nie wyrazi sprzeciwu wobec tego.
 • ⅓ obywateli może złożyć wniosek o zmianę Konstytucji.

Podczas tej kadencji w Sejmie złożony także został projekt reformy Konstytucyjnej autorstwa Jego Książęcej Mości Tomasza Iva Huga, który zakładał m. in. utworzenie okręgów wyborczych i osobnej listy dla nowych obywateli. Jednak reforma nie osiągnęła większości konstytucyjnej podczas głosowania, chociaż część jej elementów została wdrożona w życie w formie osobnych aktów prawnych.

Obecnie w Sejmie trwają dwa ostatnie głosowania — nad projektem ustawy o pracach społecznych (opcjonalna zamiana kar wymierzanych przez TK na prace społeczne) oraz ustawy o likwidacji gospodarstw prywatnych (jej złożenie w Sejmie spowodowało, że zmieniły się lekko zasady sprzedaży siły roboczej oraz Funduszu Pracy).

Na koniec zachęcam do wzięcia udziału w konsultacjach Rady Ministrów w Sejmie, dotyczących połączenia Obrony Cywilnej i Książęcej Straży Ogniowej, które odbywają się w tym wątku.
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Wojciech Wiśnicki, Helwetyk Romański.
Serduszka
8 486,00 lt
Ten artykuł lubią: Wojciech Wiśnicki, Zbyszko Gustolúpulo, Laurẽt Gedeon I, Calisto Norvegicus-Chojnacka, Tomasz Ivo Hugo, Rattus Norvegicus-Chojnacki, Avril von Levengothon, Siergiusz Asketil, Gerlfrad von Stercza, Helwetyk Romański, Paulus Buddus, Vladimir ik Lihtenštán, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Ignacy Urban de Ruth, Gotfryd Slavik de Ruth.
Komentarze
Calisto Norvegicus-Chojnacka
Cytuję:
Teoretycznie mandat po niej winien objąć Henryk K. diuk Leszczyński,[...]
Dlaczego właściwie? Heniu miał 5 głosów, a Krzysztof 6 więc chyba jemu należało się pierwszeństwo?
Odpowiedz Permalink
Karolina Aleksandra
Cytuję:
Dlaczego właściwie? Heniu miał 5 głosów, a Krzysztof 6 więc chyba jemu należało się pierwszeństwo?

Pomyliłam w raporcie kolejność mandatów, po baronie Kura faktycznie mandat objął JO diuk Leszczyński, a dopiero potem baronet Schlesinger-Asketil — mea culpa, dziękuję za zwrócenie uwagi.

Na marginesie małe sprostowanie — diuk Leszczyński miał 15 głosów [5 wyborców], a baron Kura 21 [6 wyborców]. Tu de facto nic to nie zmienia, ale generalnie liczy się głosami, a potem wyborcami.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Witam
Ciekawe podsumowanie kadencji. A teraz zaczynamy kolejny rozdział...
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.