Gazeta Teutońska, Martes von Padors, 04.02.2015 r. o 15:34
Siedziba Wielkiego Mistrza
Seria wydawnicza: Loża Rycerzy Teutońskich

Wielu zastanawiało się zapewne jak wygląda Pałac Wielkiego Mistrza Loży Rycerzy Teutońskich. Dziś możecie o niej poczytać.

chambord_zamki_nad_loara-400x300.jpg

Główna fasada pałacu jest dość zwyczajna i surowa, jednak to wynagradza bogaty wystrój wnętrz. Wszystkie sale główne umieszczone są na pierwszym piętrze. Na parterze dawniej mieściły się stajnie a obecnie "park samochodowy" a także kuchnia, kwatery dla służby i spichlerze. W większości komnat i korytarzy na parterze można zobaczyć piękną robotę kamieniarską w miejscowym wapieniu.

Przez główny dziedziniec biegnie otwarty korytarz, a na samym dziedzińcu otoczonym balustradami rosną tropikalne drzewa. Jest tu także mały ogród kwiatowy oraz rzeźbiona w marmurze i kamieniu fontanna.

Fontanna-w-Ogrodzie-Saskim-Warszawa.jpg

W dwóch sklepionych komnatach na tyłach pałacu są zbrojownie z najlepszą kolekcją broni na świecie. Są tu zbroje, rapiery, miecze, halabardy, piki a także pistolety, moździerze i trofea. Na tyłach innego podwórza wznosi się wysoka wieża z dzwonnicą i zegarem. W którego gongi co kwadrans uderzają brązowe figury.

8.jpg


Na pierwsze piętro wchodzi się krętymi, marmurowymi schodami o niskich stopniach, podobno zbudowanych tak specjalnie dla rannych rycerzy. Centralny słup ozdobiony jest rzeźbionymi postaciami. U stóp schodów, na marmurowej tablicy na ścianie wyryto nazwiska Wielkich Mistrzów. Na pierwszym Piętrze znajduje się też Komnata Rady ozdobiona arrasami oraz portretami Wielkich Mistrzów, gdzie członkowie zakonu omawiają bieżące sprawy zakonu.

Obok znajduje się Komnata Rady Najwyższej, w której odbywają się narady Kapituły Zakonu. Sąsiaduje z nią jadalnia w której Wielki Mistrz wydaje wystawne przyjęcia na cześć ważnych gości.

103444760.jpg

Rezydencja zachwyca, żal że tylko tę część mogę opisać ale reszta budynku otoczona jest tajemnicą. Chcecie wiedzieć więcej... niestety ujawnić ją mogę tylko Braciom z Loży.
Serduszka
8 517,00 lt
Ten artykuł lubią: Gotfryd Slavik de Ruth, Vladimir ik Lihtenštán, Jack von Horn, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Aleksander Damian Chojnacki, Julian Fer at Atera, Ivan von Lichtenstein, Krzysztof St. M. Kwazi, Andrzej Fryderyk, Adam Jerzy Piastowski.
Komentarze
Gotfryd Slavik de Ruth
Witam
Zapomniał kolega wspomnieć że jest taki zwyczaj o "pogłaskaniu" zbroi tej na fotografii...taka nie pisana tradycja wśród Braci i Sióstr...
Ale tak poza tym to bardzo fajny artykuł :)
Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Ale burżuj z tego Wielkiego Mistrza! :D
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Całkiem przyzwoity ten pałacyk :)
Odpowiedz Permalink
Aleksander Damian Chojnacki
Piękny pałac :)
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
@Remigiusz Lwowski: Nas stać :P
Odpowiedz Permalink
Ivan von Lichtenstein
Jak widzę ten wyczyszczony dom, gdzie wszystko błyszczy...
czym+bardziej+brudny,+tym+bardziej+szcz%C4%99%C5%9Bliwy.jpg
Odpowiedz Permalink
Avril von Levengothon
Nawet najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku jakim jest ten artykuł.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Wita
Faktycznie Loża do biednych nie należy :)
Co by nie mówić trochę, się takich zabytków nazbierało :P
Permalink
Tomasz Liberi
No no no. Wnętrze jak z bajki :)
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Robi wrażenie!
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Nic dziwnego, że Teutończycy to tacy frustraci, jeśli w pałacu zegar wybija co 15 minut melodyjkę, to w wielu innych miejscach pewnie działa to na podobną modłę. Przecież to idzie oczadzieć ;D
Odpowiedz Permalink
Yennefer von Witcher
Pałac piękny, z podatków utrzymywany i komnaty z podatków wzbogacane, wszystko za podatki z Waszych kieszeni.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.