GiSletter 3/2015

3TA12qal.png

16 stycznia 2015 r.


18 stycznia 2015 r.

 • Rozpoczęła się burza mózgów, w efekcie której ma powstać plan obchodów Rocznicy powstania Gellonii i Starosarmacji. Początkowo na pomysły czekano do 25 stycznia, jednak z powodu małego zainteresowania tematem termin ten został wydłużony do 7 lutego. Gorąco zachęcamy do zgłaszania własnych pomysłów.
 • Zakończyło się głosowanie na najlepsze wydarzenie roku 2014 siłą Waszych głosów została nim okrzyknięta Nowa Strona Gellonii i Starosarmacji.
 • Zakończyło się głosowanie na najgorsze wydarzenie roku 2014 tutaj dominuje spadek liczby obywateli GiSu.
 • Laurencjusz Ma Hi von Vincis-Kazakov składa rezygnację z funkcji Redaktora GiSlettera.

20 stycznia 2015 r.

 • Jedna z nowych mieszkanek Grodziska - Pani Susanne Delfina Kierkeller - publikuje swoje pierwsze dzieło zatytułowane: DRAMAT NOWY: Delfinea w Sarmatii, część I, akt I powodując niemałe poruszenie na sarmackiej scenie kulturalnej. Zapraszamy do zapoznania się ze sztuką Pani Kierkeller i zachęcamy do zapamiętania tego nazwiska, albowiem z pewnością zapisze się ono złotymi zgłoskami w naszej historii
 • JKM Tomasz Ivo Hugo publikuje propozycję zmiany ustrojowej Księstwa Sarmacji. Pojawiają się takie propozycje jak: utworzenie listy nowych obywateli, odejście od wymogu zakładania partii i wybieranie posłów i posłanek w samorządach, przywrócenie głosów ważonych przy jednoczesnym wprowadzeniu nowych zasad obliczania wagi głosu, wprowadzenie rotacji posłów w trakcie trwania kadencji oraz odciążenie urzędu kanclerza. Zachęcamy do dokładnego zapoznania się z propozycjami naszego Księcia w szczególności zaś do rozważenia propozycji tyczącej wybierania posłów w samorządach.

21 stycznia 2015 r.

 • Pojawia się kolejna część pisanej przez działającego zarówno dla Gellonii i Starosarmacji jak i Królestwa Baridasu Ivana Dymitra von Vincis-Kazakova powieści: "Między trawą a trupem". W trzeciej części Kozacy zawędrowali aż do Teutonii. Co tam porabiali dowiecie się czytając wspomnianą lekturę.
 • Leszek Chojnacki de Ruth ogłasza rozpoczęcie Pucharu Sarmacji w Skokach Narciarskich w ramach którego zawodnicy zmierzą się z czterema skoczniami - po jednej w każdym z samorządów. Puchar rozpoczyna turniej w Ferze. Chętni powinni przesłać powtórki ze skoków do 30 stycznia do północy. Więcej informacji w artykule.
 • Premier Gellonii i Starosarmacji Zbyszko von Thorn-Broniek przyjmuje rezygnację Laurencjusza z funkcji redaktora GiSlettera tym samym newsletter prowincjonalny wraca pod redakcję pierwszej redaktor i twórczyni cyklu.

23 stycznia 2015 r.

 • Rattus Norvegicus-Chojnacki podsumowuje wyniki ostatniego etapu plebiscytu Sarmata Roku 2014. W ostatecznym głosowaniu mieliśmy dokonać wyboru między wyłonionymi we wcześniejszych etapach kandydatami tj. Krzysztofem Kwazim oraz autorką niniejszego artykułu (Calisto Norvegicus-Chojnacką). Głosowanie zakończyło się wynikiem 17 do 12 dla Calisto. Więcej statystyk oraz zdjęcie statuetki jaką dostał(a) Sarmata Roku w artykule.
 • Krzysztof Czuguł-Chan publikuje swoje przemyślenia na temat podatków oraz sarmackiego przywiązania do liberta, który przez to właśnie przywiązanie paradoksalnie traci na wartości. Gorąco zachęcamy do lektury.
 • Zaniepokojony brakiem ruchu woreczków Ciepłego i Puchatego obywatel GiSu - Julian Fer - pyta o dalsze losy tradycji dzielenia się tym co dobre. Informujemy, że tradycja nie zniknie. W przypadku, gdy osoba posiadająca woreczek nie przekaże go nikomu wędruje on do losowej osoby z Gellonii i Starosarmacji. W chwili obecnej woreczki posiadają: JKM Tomasz Ivo Hugo, Ivan Dymitr von Vincis-Kazakov (przekaz losowy) oraz Leszek Chojnacki de Ruth (przekaz losowy). Gorąco zachęcamy do dzielenia się Ciepłym i Puchatym.

26 stycznia 2015 r.

 • JKM rozsadza sarmackie mózgi sporą dawką matematyki. Jeśli chcecie dowiedzieć się czym jest i jak oblicza się liczbę Hugona zapraszamy do przeczytania "Magi liczb książęcych".

27 stycznia 2015 r.

 • Zakończyło się głosowanie w sprawie premii za aktywność na forum prowincji. Rada zadecydowała, że premie będą wypłacane nadal bez względu na staż, nie będą one jednak już obejmowały mieszkańców spoza GiSu.
 • Wyprawa "Czerwonego Sarmaty" trwa w najlepsze. Po udanym ominięciu mieszkańców Feru piraci udali się do Klasztoru Zakonu Semnoteam, gdzie czakają na nich Rycerze Białej Gwardii Słońca, którzy ani myślą oddać strzeżone przez siebie skarby. Jaki los czeka piratów? Sprawdźcie sami.

28 stycznia 2015 r.

 • GiS znowu w cieniu kataklizmu, tym razem msuimy uporać się ze skutakmi okrutnego tornada, które zdemolowało niemal połowę Grodziska. O katastrofie poinformowała autorka niniejszego wydania w kolejnej części cyklu: "Z ostatniej chwili"
 • Ambasador Księstwa Sarmacji w Republice Palmowej oraz mieszkaniec Gellonii i Starosarmacji - Remigiusz Lwowski - opowiada o swoich poczynaniach w służbie dyplomatycznej i o klimacie państwa, z którym nawiązaliśmy przyjacielskie stosunki. Mieszkańcy La Palmy dali się nam już poznać jako wytrawni snookerzyści przejmując prowadzenie w trwającym właśnie turnieju snookera zachęcamy zatem do zapoznania się z opinią ambasadora o innych talentach naszych nowych znajomych.
 • Jeśli po lekturze "Magi Liczb Książęcych" poczuliście apetyt na matematykę zapraszamy do zapoznania się z rozważaniami JKM zamieszczonymi w drugiej części cyklu. Przy okazji możecie znaleźć ukrytą wróżbę odnośnie panowania księcia (bo skoro sądzi, że tyle nie wytrwa na tronie, to może wytrwać 1 dzień mniej :> ) Choć samo określenie matematyka może budzić wstręt i strach w sercach Sarmatów zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem, który wbrew pozorom nie jest tak straszny, na jaki mogło by wskazywać to słowo...

29 stycznia 2015 r.

 • Rattus Norvegicus-Chojnacki wpadł w szał zdobywania odznak. W dniu dzisiejszym poprosił o otworzenie aż 4 prób! My natomiast przypominamy, że odznakę może zdobyć każdy, kto zdecyduje się działać według podanego na forum przepisu. Odznak jest wiele i dotyczą praktycznie każdej dziedziny sarmackiego życia więc z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie!
 • Obrona Cywilna Feru i Grodziska pod dowództwem Laurencjusza Ma Hi von Vincis-Kazakova przystąpiła do akcji ratowania Grodziska i jego mieszkańców przed skutkami straszliwego tornada, które dzień wcześniej zrównało z ziemią połowę stolicy. Wszystkie bieżące informacje o akcji ratunkowej znajdziecie na forum.
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Rattus Norvegicus-Chojnacki, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Młynek Kawowy.
Serduszka
5 818,00 lt
Ten artykuł lubią: Rattus Norvegicus-Chojnacki, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Avril von Levengothon, Krzysztof Czuguł-Chan, Adunaphel Kovall, Vladimir ik Lihtenštán, Młynek Kawowy, Zbyszko Gustolúpulo, Siergiusz Asketil.
Komentarze
Vladimir ik Lihtenštán
Serduszko i komentarz należy się za ogrom wykonanej pracy, choć wiem doskonale, co dzieje się w bagnistej Gellonii. Trzeba obserwować wroga :*
Odpowiedz Permalink
Rattus Norvegicus-Chojnacki
Cytuję:

No a jakże! GiS prekursorem zmian na lepsze!
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
A tak w ogóle to jak tam Liga Snookera? Liczyłem na jakąś wzmiankę w GiSletterze o dalszych losach rozgrywek. Wszak GiSletter nie powinien jedynie być archiwalnym zbiorem publikacji, a także faktycznym newsletterem ;)
Odpowiedz Permalink
Rattus Norvegicus-Chojnacki
Zostało 5 spotkań. Ten tydzień diuku jest ostateczny, jak mecze nie zostaną rozegrane, no to trudno... przechodzimy wówczas dalej :)
Odpowiedz Permalink
Calisto Norvegicus-Chojnacka
Myślałam o Lidze, ale że rozgrywki się jakoś zawiesiły to sobie odpuściłam. Poprawię się na przyszłość :)
Odpowiedz Permalink
Rattus Norvegicus-Chojnacki
Tak czy inaczej, Liga nie umrze, póki ja żyć będzie, także bez obaw! :) Trzeba chyba zmienić podejście i nie czekać na siłę na ostatni mecz, tylko co najwyżej 2-3 dni przedłużenia, jak ktoś nie zdąży, no cóż... System meldowania i jeśli ktoś w wyznaczonym czasie się nie zamelduje z danej pary, to ta druga osoba, która się zgłosi, dostanie walkowera. No chyba, że obie się nie zgłoszą, to wtedy żadna, tak jak zgłoszą się obie ale mecz nie zostanie rozegrany.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Witam
A podobno styczeń to zawsze nudny miesiąc, a tu widzę że się działo :P
Permalink
Calisto Norvegicus-Chojnacka
U nas było gorąco :) Trochę nerwów, trochę strachu i bardzo, bardzo dużo świetnej zabawy :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.