Gazeta Teutońska, Martes von Padors, 20.12.2014 r. o 14:02
Bohaterowie są Wieczni

Jednym z nich był na pewno młody rycerz Teutonski, który swą odwagą zasłużył na Wieczną Pamięć. Był nim Eryk Rossa. Trzeba jednak zacząć od początku.thumb-350-403391.jpg
Walczył on dzielnie u boku swego Cesarza Hergoliena Wielkiego z Trzyczaszkowianami. Mimo iż miał zaledwie 19 lat potrafił udowodnić starszym od siebie co to honor i męstwo. Podczas jednej z bitew doszło jednak do zdrady przez co Eryk wraz z 50-a towarzyszami trafił do niewoli.
Czuł w sercu smutek i gniew; wolałby umrzeć w walce niż trafić w ręce wroga. Związano go liną razem z pozostałymi a starszy rycerz uświadomił mu, że wróg nie chce by zginęli jak na Rycerzy Teutońskich przystało tylko by umarli jak tchórze błagając o litość.
Eryk w milczeniu spuścił wzrok ku ziemi, słuchając skwierku mew, które zleciały się i krążyły im nad głowami, węsząc krew. Młody rycerz szarpnął się gwałtownie w więzach, ale stary tylko potrząsnął głową i zanucił cicho starą pieśń: Grozą napawa widok nieba, które otacza obłok krwawy... Sznury trzymały mocno. Eryk odrzucił od tyłu długie, jasne włosy.
Nie bał się śmierci ale pragnął ratować towarzyszy przed pohańbieniem. Nagle mocno szarpnięto linę podrywając jeńców na nogi.
Nieprzyjacielski wódz Hakon szedł wzdłuż szeregu pytając z uśmiechem czy ktoś chciałby ocalić życie. Jeśli tak wystarczyło poprosić i złożyć niewolniczy hołd władcy Trzyczaszkowian. Wojownicy Teutońscy patrzyli na niego z nienawiścią.
- Przygotujcie się na śmierć - warknął Hakon i skinął na swojego żołnierza. Pierwszy Teutoński rycerz został odwiązany. Wystąpił naprzód, dumnie pochylił głowę i czekał na cios miecza. Gdy głowa spadła, Teutoni urządzili owację.
-Dobra robota - zaśmiał się potężny rycerz, szykując się do egzekucji. Jego włosy były szare jak grudniowe niebo. Na moment odwrócił się do towarzyszy.
- Przyjaciele - wykrzyknął. - Po śmierci czeka nas lepsze życie - Wyciągnął sztylet ukryty za pasem. - Kiedy moja głowa będzie spadać, spadnie i to ostrze. Wyciągnął ramiona i czekał. Kiedy miecz opadł i sztylet rycerza wbił się w jego serce. Okrzyki nie były jednak już tak głośne. Kolejny nieustraszony rycerz wystąpił z szeregu. On również przemówił do swoich kompanów.
- Pokażemy im, jak umierają Rycerze Teutońscy, Kacie zadaj mi cios w twarz. Zobaczysz, że nie zblednę. Świsnęło ostrze. Twarz rycerza nie zbladła, ale zamiast aplauzu był tylko pomruk, bo kompani dostrzegli, że wojownik zamknął oczy. Eryk szarpnął się do przodu. Musiał wykonać swój zamysł, jeśli chciał ocalić pozostałych.
- Teraz ja -
Kiedy Teutoni zobaczyli, że najmłodszy rwie się do śmierci, zaczęli szarpać więzy przekrzykując się nawzajem:
- Nie Ja, Nie Ja -
Widząc to Hakon natychmiast rozkazał:
- Zabić chłopaka.
- Czekaj - powiedział Eryk do kata. - Nie chcę, żeby moje włosy osłabiły cios. Niech któryś z waszych ludzi przytrzyma je, kiedy będziesz ciął. Hakon uśmiechnął i kazał swemu żołnierzowi chwycić długie włosy skazańca. Rycerze patrzyli w milczeniu. Miecz wzniósł się w powietrze, a potem opadł. W ostatniej chwili Eryk gwałtownie cofnął głowę do tyłu, pociągając ręce żołnierza, który trzymał jego włosy. Żołnierz wrzasnął, kiedy ostrze spadło na jego przeguby.
Teutoni krzyknęli z radości. Wódz Hakon ryknął śmiechem.
- Młody człowieku, za taki wyczyn zasługujesz na nagrodę. Puśćcie go Wolno. Eryk jednak nie chciał skorzystać z ułaskawienia, póki reszta jego towarzyszy nie zostanie uwolniona. Hakon, któremu zaimponowała jego brawura, puścił wolno Wszystkich Rycerzy Teutońskich. Na miejscu tego wydarzenia postawiono pomnik mający przypominać o Chwale Loży Teutońskiej i Jej Rycerzy.Estatua_del_Cid.png
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
3 149,00 lt
Ten artykuł lubią: Michel von Vincis-d’Agnou, Vladimir ik Lihtenštán, Paulus Buddus, Krzysztof St. M. Kwazi, Marek von Thorn-Chojnacki, Adam Jerzy Piastowski, Aleksander Damian Chojnacki.
Komentarze
Michel von Vincis-d’Agnou
Formatowanie, błagam. Dla zachęty - serduszko.
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
Proszę zapoznać się z tym, z pewnością pomoże na przyszłość ;) Proszę również poeksperymentować z tekstem :)
Odpowiedz Permalink
Michaś Elżbieta II
Zamiast pochwalić, że się chłopak stara, to sarkacie. Chwalę! Oto serduszko na zachętę: <3 . W razie czego mogę jeszcze zaproponować lodzika.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.