Rada Ministrów, Karolina Aleksandra, 14.10.2014 r. o 23:58
[SOBOS] Czy uważasz, że polityka zagraniczna jest nam potrzebna?
Seria wydawnicza: Sondaże

70w6DBrg.png


Polityka zagraniczna, ach, polityka! Rzecz przez niektórych uważana za nieistotną, a dla innych będąca jednym z ważniejszych elementów życia mikronacyjnego. Jak to jest z tą polityką? Sprawdziliśmy to w ostatnim sondażu SOBOSu.

7nhdf1Sv.png

W badaniu udział wzięło czterdzieści jeden osób, z czego dwie zadeklarowały brak zdania na ten temat (4,88%). Trzy głosy oddano na opcję "ani tak, ani nie" (7,32%).

Natomiast odpowiednio 15 i 12 głosów zyskały opcje "zdecydowanie tak" i "raczej tak". Oznacza to, że 27 (około 51%) głosujących uważa politykę zagraniczną za rzecz potrzebną nam. Z drugiej strony, aż sześć osób stwierdziło, że jest ona zdecydowanie niepotrzebna. Na "raczej nie" oddano 3 głosy, co w sumie daje nam 9 (ok. 21%) ogółu głosujących odnoszących się negatywnie do tematu badania.

A teraz trochę historii. Nie jest to bowiem pierwsza sonda na ten temat. Półtora roku temu podobną ankietę zorganizował Grigorij. Można ją znaleźć pod tym linkiem.

W tej ankiecie oddano 44 głosy, a więc ilość respondentów niemalże ta sama, jak teraz.

Już na pierwszy rzut oka widać różnice między wynikami ankiety sprzed paru tygodni a wynikami z marca 2013. W zeszłym roku 14 osób uznało aktywną politykę zagraniczną za rzecz ważną, a pięć nawet "niezbędną dla naszego funkcjonowania" - co daje w sumie nam 19 osób głosujących pozytywnie w temacie badania. A więc teoretycznie ilość podobna do dzisiejszej.

Z drugiej strony, 14 osób zadeklarowało, że polityka zagraniczna jest dla nich mało ważna, a 6 wręcz wskazało, że jest ona "zbędna dla naszego funkcjonowania" - a więc w sumie 20 osób uznało ją za podrzędną sferę życia mikronacyjnego. Pięć osób zadeklarowało, że ma problemy z określeniem się w tym temacie - ilość podobna do badania przeprowadzonego parę tygodni temu.

Jak widać, różnica jest wielka! Przez 1,5 roku poglądy Sarmatów na temat polityki zagranicznej się zmieniły niemalże diametralnie. Dlaczego? Na pewno częściowo wpłynął na to fakt, że odeszło paru obywateli, a doszło z kolei paru nowych o innym sposobie myślenia. To naturalna kolej rzeczy. Jednak ciężko nie zauważyć też, że coraz więcej w Sarmacji jest osób, które kiedyś działały lub obecnie działają w więcej niż jednej mikronacji i z reguły parają się lub parały w przeszłości współpracą między mikronacjami.

Teraz zapraszamy do głosowania w kolejnej ankiecie. Tym razem pytamy o częstotliwość logowania się na stronę Księstwa. Ilu mamy no-life'ów wśród nas? Zobaczmy!

Z ogłoszeń parafialnych: poszukiwany jest nowy dyrektor SOBOSu. Kandydatury z listem motywacyjnym prosimy składać tutaj.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
8 103,00 lt
Ten artykuł lubią: Avril von Levengothon, Krzysztof Kura, Siergiusz Asketil, Markus Arped, Edward II, Michel von Vincis-d’Agnou, Torkan Ingawaar, Młynek Kawowy, Mateusz von Lichtenstein-Iontz, Tomasz Ivo Hugo, Henryk Leszczyński, Adunaphel Kovall, John Rasmusen, Yutte Pónkrokk, Laurẽt Gedeon I, Ignacy Urban de Ruth.
Komentarze
Henryk Leszczyński
bardzo fajna analiza.
Odpowiedz Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
Nawet ciekawe.
Odpowiedz Permalink
Aleksander Damian Chojnacki
Zdecydowanie potrzebna :D
Odpowiedz Permalink
Albert Felimi-Liderski
Wspaniała sonda, popieram p. Marka - ciekawe. Polecam!
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Witam
Co by nie mówić wiele rzeczy się zmienia, tak i poglądy na tak istotną kwestię widać też uległy zmianie :)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.