Herold, Marian Krzywonos, 27.09.2014 r. o 19:44
Kurier Kolejowy 3/2014
Seria wydawnicza: Kurier kolejowy

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
3eXkhk71.png
CHARAKTERYSTYKA PAROWOZU OKz32

Parowóz powstał specjalnie dla KKB S.K

Ostoja z belek, z jednolitym blokiem międzycylindrowym jest podparta od dołu na czterech punktach odsprężynowania. Posiada pięć osi napędnych oraz dwie toczne w układzie 1-5-1 (oś toczna, 5 napędne, oś toczna) osadzone w wózkach Kraussa-Helmholtza. Osie toczne posiadają przesuw boczny po 130 mm na stronę, natomiast pierwsza i ostatnia oś napędna po 25 mm. Trzy środkowe osie napędne są sztywne, a trzecia oś napędna dodatkowo ma węższe o 15 mm obrzeża kół, co pozwala na pokonywanie łuków o promieniu 150 m. Osie napędne są drążone, co zapewnia chłodzenie w przypadku grzania się łożysk osiowych. Do ostoi przymocowano dwucylindrową bliźniaczą maszynę parową na parę przegrzaną z suwakami tłoczkowymi i wyrównawczymi ciśnienia. Mechanizm poruszający posiada panewki dwudzielne regulowane, a mechanizm parorozdzielczy zastosowano według systemu Huesingera. Do smarowania cylindrów parowych i łożysk osiowych zastosowano smarotłocznię Friedmanna.

Zastosowano kocioł z szerokim stojakiem i miedzianą skrzynią ogniową, osprzętem znormalizowanym, drzwiczkami do paleniska typu Marcotiego oraz urządzeniami ciągowymi w dymnicy typu Petticoat.

Powietrze do układu hamulcowego i piasecznicy dostarczają sprężarki powietrza H11a3. Hamulec Westinghouse służy do hamowania składów pociągowych, a sam parowóz był hamowany przez układ dodatkowy.

Masa służbowa: 119 ton
Długość: 15 metrów
Vmax. 75 km/h

39443898733684842795.png

AKTUALNOŚCI
- Wznowiono budowę sieci KKB S.K. Planowe zakończenie wszystkich robót połowa stycznia 2015 roku.
- Powstał pierwszy egzemplarz Elektrycznego Zespołu Trakcyjnego EN57 do obsługi Almerskiej Kolei Aglomeracyjnej.
- Trwają place projektowe nad mundurem dla pracowników kolei.
- W dniu dzisiejszym zostanie zatwierdzona oficjalna mapa sieci KKB S.K. O tym w następnym numerze.

Następny numer: 11.10.2014r.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
6 645,00 lt
Ten artykuł lubią: Yutte Pónkrokk, Michel von Vincis-d’Agnou, Marek von Thorn-Chojnacki, Michał Pséftis, Adam Jerzy Piastowski, Adunaphel Kovall, Teodozjusz Azoramath-Arped, Ignacy Urban de Ruth, Krzysztof Kura, Laurẽt Gedeon I, Markus Arped, Tomasz Ivo Hugo, Krzysztof Czuguł-Chan, Ławica Żubrów.
Komentarze
Marek von Thorn-Chojnacki
Fajne fajne. Pociągi tez fajne.
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Bardzo szczegółowy i techniczny opis dla prawdziwych pasjonatów kolei...

Mam tylko nadzieję, że nie dojdzie do usterki, bo jak będzie z górki i pociąg chcąc nie chcąc pójdzie ponad 75 km/h to te łożyska osiowe mogą jednak się zagrzać i potem niestety bocznica. Taki żarcik, oczywiście ;)

Niechaj hula jak najdłużej!
Odpowiedz Permalink
Teodozjusz Azoramath-Arped
Linia Almera-moje Hrabstwo Dahrim <3
Odpowiedz Permalink
Marian Krzywonos
Z reguły konstrukcja może wytrzymać ok. 110% jej prędkości konstrukcyjnej. Tyczy się to wszystkich pojazdów kolejowych. Jednakże w przypadku parowozów przy Vmax. bardzo szybko zużywają się części. Dlatego parowozami jeździ się nieco wolniej niż przewiduje to ich Vmax.
Permalink
Adunaphel Kovall
Widzę w v-świecie transportu też się dużo dzieje ;) Dużo technicznej wiedzy na temat kolei, interesująco przekazana, może ktoś z młodszych kto ma podobne zainteresowania lub hobby się zainteresuję pomocą lub pracą w Królewskiej Baridajskiej Kolei.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.