Mikro, Siergiusz Asketil, 16.09.2014 r. o 20:30
(Mikro)Dwudziennik - 15/16 września 2014 [gośc. Tereslav von Vincis, Kura]
Seria wydawnicza: Dwudziennik

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
62dwyr95.png
17os9foH.png

Wielkim zaskoczeniem był dla mnie fakt, że Głos Sclavinii, jak i konkurencyjny Puls Sarmatów, postanowił 'olać' sarmackich czytelników. Działy prasowe opisujące ostatni tydzień w Księstwie Sarmacji nie dotarły do kiosków, pomimo zapewnień ze strony redakcji obu tytułów. Przedsiębiorstwo Mikro, zaniepokojone tym stanem, przekazuje Wam zatem alternatywę, która - mamy nadzieję - będzie ukazywała się regularnie. W mniejszym lub większym nakładzie.
Szanowni Czytelnicy, prezentujemy Wam MikroDwudziennik. Jakkolwiek to brzmi.
SeE3Oo74.png

Żywe obrady Sejmu Walnego
Po złożeniu wniosku o odebranie obywatelstw przez Wicemarszałka Avrila diuka von Levengothona, rozpoczęły się burzliwe dyskusje w Sejmie Walnym, który jest obecnie miejscem wielu sprzecznych opinii. Posłowie, będący nawet w jednym stronnictwie, są podzieleni co do wymierzenia wnioskowanej kary dla Michela von Vincis-d’Agnou oraz Brzetyslava Mariana Tereslava von Vincisa, którzy zostali oskarżeni o złamanie przysięgi obywatelskiej. „Zamierzacie wykopywać ludzi ze swojej własnej piaskownicy, bo ktoś Wam nie pasuje.” - rzuciła w kierunku rządzących hrabina Aureliusz-Sedrowska.

Rozpoczęto procedurę wyboru kanclerza
Wicemarszałek Sejmu Walnego zarządził debatę nad wnioskiem do Jego Książęcej Mości o powołanie nowego Kanclerza. Ma to związek z dymisją złożoną przez Poważnego Kawalera Bryenniosa.
Najprawdopodobniej z tego powodu zgłoszono również zmianę przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Feru. Karolina von Lichtenstein będzie posiadała możliwość kandydowania na urząd Kanclerza Księstwa Sarmacji z chwilą przeprowadzenia formalności przez Marszałka SW.

Kolej reaktywowana i zmodernizowana
15 września odbyła się uroczystość rozpoczynająca Dni Techniki Kolejowej w Almerze, zorganizowana przez Prezesa Królewskich Kolei Baridajskich Mariana Krzywonosa przy współpracy z władzami baridajskimi. Jest to jedna z pierwszych reaktywacji kolei od czasów Złotej Wolności.

Turniej Strategii Turowej na ostatniej prostej
Pierwszy turniej zorganizowany przez Międzymikronacyjny Klub Miłośników Strategii odniósł niemały sukces pod względem zainteresowania. Wśród dwunastu zgłoszonych zawodników niedługo wyłoni się czterech, którzy powalczą o nagrody główne.
Już teraz zapowiedziano kolejny turniej, tym razem jednak drużynowy. Zapisy mają ruszyć niebawem.

Kolejny etap wyboru asesorów
Trwają zgłoszenia na asesora Trybunału Koronnego. Na chwilę obecną zgłoszono jedną kandydaturę, Krzysztofa Czuguł-Chana. Zgłoszenia musiały zostać ponowione z uwagi na odrzucenie przez Sejm Walny kandydatury Wincentego Wałachowskiego.

Fundusz pracy doładowany
15 września o godzinie 20:30 Fundusz Pracy doładowano kwotą 200 000 libertów. Warto zaznaczyć, że dotacja tym razem w żadnym stopniu nie pochodziła z dodruku.
F3Q0o01x.png
Fakty znamy. Czas zatem poznać opinie obu stron, w tym samego "oskarżonego". Zadaliśmy identyczne pytania - zobaczmy, czy odpowiedzi będą równie podobne.

  • Ocena wniosku w Sejmie Walnym
Brzetyslav Marian Tereslav von Vincis: Na początek chciałbym zaznaczyć, iż smutno mi kiedy widzę, że szerokie kompetencje Wysokiej Izby są wykorzystywane do załatwiania porachunków politycznych oraz do pozbywania się politycznych przeciwników pomijając standardową procedurę sądową tj., rozprawa przez Trybunałem Koronnym. Należy też dodać, że pozbawienie obywatelstwa może być jedynie wstępem do całej sprawy, gdyż jak zapewne towarzysz wie po odebraniu obywatelstwa można złożyć w Sejmie Walnym kolejny wniosek, tym razem o wydalenie cudoziemca. Także uzasadnienie owego wniosku, napisane nie przez składającego wniosek obywatela Marszałka Levengothona, lecz przez ob. Bryenniosa, jest moim skromnym zdaniem wątpliwe.

Co do głównego zarzutu, czyli ankiety zamieszczonej na forum Królestwa Teutonii, która jakoby miałaby się zaliczać do działań separatystycznych, powiem jedynie tyle, iż jej celem było tylko poznanie opinii pozostałych Teutończyków na ten temat, sam nie napisałem w wątku nic o tym, że popieram opcję "niepodległość" ani nigdzie indziej o tym nie mówiłem, na kanale IRC także. Sam głosowałem za opcją "tak, jeśli próby uzyskania autonomii wewnątrz KS nic nie dadzą" co było ściśle związane z faktem pisania przeze uchwały, ktłóra miałaby nadawać Teutonii szeroką autonomię. Poznanie opinii społeczeństwa teutońskiego na temat czy taka uchwała ma w ogóle sens także było jednym z celów tej ankiety.

Jeżeli chodzi o kolejne oskarżenie związane z używaniem przeze mnie na kanale IRC nicka zawierającego tytuł, który jakoby mi się nie należy, uważam, że to oskarżenie jest zupełnie nie na miejscu, gdyż Prefektura w osobie towarzysza redaktora wypełniając swoje obowiązki podjęła stosowne kroki i to właśnie ona, a nie Sejm Walny, jest odpowiednim organem do wyciągania konsekwencji w takich sytuacjach.

W sprawie zarzutu "obrażania księcia" to nie miało ono miejsca, a jedyne co robiłem to krytykowałem pewne działania towarzysza księcia, ale w granicach dozwolonych przez sarmackie prawo oraz mieszczące się w prawie do krytyki polityków i osób publicznych. Warto zaznaczyć, że sam tow. Książę nie czuł się obrażony ani nie wszczynał awantury o nieużywanie przeze mnie monarchofaszystkowskiej tytulatury w przeciwieństwie do niektórych osób obecnych na kanale.

Nie rozumiem także oskarżeń dotyczących mojego artykułu, który był jedynie swoistą reklamą i przedstawieniem międzynarodowej organizacji komunistycznej, jaką miała być w zamyśle Ekipa Wpi[cenzura red.]ol. Sam nie widzę w tym nic złego i z tego co wiem to Kodeks Saprawiedliwości także. Uważam za to, że mogę reprezentować swoje poglądy polityczne niezależnie od tego czy Wandystan jest częścią KS czy nie, gdyż wandyzm to nie państwo, a idea.

Towarzysz K.J.M także jest niesłusznie oskarżony. Chociaż ma "swoje za uszami" na pewno nie zasługuje na odebranie obywatelstwa. Nie można towarzysza winić za wszystkie posunięcia Bialenii wobec Sarmacji, a dokładniej mówiąc - Sclavinii, gdyż jak sam zaznaczył, nie jest już urzędnikiem w bialeńskim rządzie.

Krzysztof Kura: Wniosek, tak jak wypowiedziałem się już w Sali Sejmowej, jak najbardziej popieram. Głównie ze względu na osobę Brzetysława. Zacznę jednak od pana D'Agnou. Nie miałem jeszcze z nim żadnego większego konfliktu, ale zdążyłem już wyrobić sobie o nim zdanie. Zaczynam widzieć, że coraz więcej osób traci do niego cierpliwość, ze względu na jego działania. Próba destabilizacji IES, oczernianie innych obywateli sarmackich, ujawnianie prywatnej korespondencji, oraz popieranie działań antysclavińskich. Ze względu na to wszystko jestem za odebraniem obywatelstwa.

Jeżeli zaś chodzi o pana (!) Brzetysława to krótko mówiąc większości, w tym mi, zaczynają puszczać nerwy. Ciągłe ataki na innych obywateli sarmackich (głównie na IRCu), prowokacje (jako jeden z wielu przykładów podam tłumaczenie swojego nicku "kurve" niemieckim znaczeniem tego słowa), próba wandeizacji Księstwa Sarmacji, obrażanie Księstwa i Księcia... Nie ukrywam, że również ataki na mnie. Wszystko to złożyło się na fakt, że jestem jednym z tych, którzy dążą do odebrania obywatelstwa tej osobie.

  • Sugerowany kandydat na urząd Kanclerza Księstwa Sarmacji

Brzetyslav Marian Tereslav von Vincis: Myślę, że najlepszym kandydatem jest tutaj towarzysz Iontz, gdyż reprezentuje on słuszną ideę federalizmu sarmackiego, a także jest doświadczonym i zasłużonym Sarmatą. Z tego powodu wierzę, że w przypadku gdy zostanie powołany, będzie godnie sprawował urząd kanclerski.

Krzysztof Kura: Jedyną osobą, na którą zagłosowałbym bez żadnych wątpliwości, jest Helwetyk Romański. Wzorowy biurokrata, znający każdy sarmacki akt prawny, osoba, która wykonuje swoje obowiązki jak nikt inny. Niestety ta osoba nie chce kandydować, więc należy szukać innej. Następnymi "moimi" kandydatami są diuczessa Karolina i diuk Avril. Karolina - z nią potrafi dogadać się każdy. Z nikim nie ma większego konfliktu, zawsze potrafi znaleźć rozwiązanie, które pasuje zdecydowanej większości. Pragnę również zauważyć, że zostaje ona przewodniczącą TPF - to może coś znaczyć. [uśmiech] Dlaczego Avril? Pracowałem z nim w obecnej Radzie Ministrów i widzę, że taka współpraca jest wyjątkowo przyjemna. Osoba, która ma swoje zdanie, wie jak wprowadzić swoje plany w życie i w miarę możliwości je wprowadza. Księstwo Sarmacji pod rządami diuka Avrila byłoby w wyjątkowo dobrych rękach.

  • Spojrzenie na przyszłość swojej krainy (Teutonia)

Brzetyslav Marian Tereslav von Vincis: Jak wszyscy wiemy przyszłości nigdy nie da się przewidzieć do końca. Myślę, że jeżeli sytuacja Królestwa Teutonii w Sarmacji się nie poprawi, część Teutończyków może odejść, a wtedy grozi nam w zasadzie długotrwała stagnacja lub nawet śmierć. W chwili obecnej scenariusz Teutonii niepodległej także jest wątpliwy, gdyż do takiej niepodległości jesteśmy kompletnie nieprzygotowani, a w realiach dnia dzisiejszego, widząc ile dawniej potężnych mikronacji upada, także i tu śmierć mojej ojczyzny byłaby realnym zagrożeniem. Dlatego, powtarzam po raz kolejny, iż jedynym słusznym wyjściem dla Teutonii jest pozostanie w Księstwie i walka o szeroką autonomię, której, przynajmniej większość naszych obywateli tak bardzo pragnie.

Krzysztof Kura: Przyznam, że ze strachem patrzę na to co się dzieje. Najbardziej obawiam się dwóch rzeczy: Wandeizacji KT (nie wiem, czy w to wierzyć, ale ze względu na parę osób, biorę ją pod uwagę), oraz niepodległości. Od dłuższego czasu widzę wpływ wandejskiej kultury na to co się dzieje w KT (Akceptacja "WPRD", "Wypi[cenzura - red.]alać" i powszechne tego używanie). Niepodległości najbardziej obawiam się po wczorajszym wniosku w sejmie. Wielu osobom w Królestwie Teutonii się on nie spodobał (dotyczy on dwóch obywateli teutońskich). Wydaje mi się, że to może być to wydarzenie, które doprowadzi do tego co działo się z Mandragoratem Wandystanu. Najpierw oddzielenie się, a pod koniec niepodległość. Mam jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie, bo to by oznaczało wielką stratę dla całego Księstwa Sarmacji. Dużo mniej obywateli i dużo mniej naprawdę potrzebnych sporów.

Jestem jednak także pełen nadziei. Nowy król i znacznie większa aktywność. Jeżeli wszystko pójdzie w dobrym kierunku, jeżeli pozbędziemy się szodliwych elementów bez większych strat, sądzę, że nie będzie tak źle i Teutonia będzie potężnym sarmackim samorządem.

  • Pakiet "na rozluźnienie". Ulubiony kolor? Szczęśliwy numerek? Najlepszy dzień tygodnia? Najlepszy utwór z Radiowej Listy Przebojów?

Brzetyslav Marian Tereslav von Vincis: Oczywistym jest, towarzyszu redaktorze, iż moim ulubionym kolorem jest czerwony. [śmiech] Moim szczęśliwym numerkiem jest liczba 13. Tak, zawsze byłem odmieńcem pod tym względem. Najlepszym dniem tygodnia jest bez wątpienia sobota, a najlepszym utworem RLP naturalnie piosenka "Hej młody Sarmato" autorstwa mojego najukochańszego żona, Michasia Winnickiego.

Krzysztof Kura: Kolor? Oczywiście czerwony, lecz ze względów realnych, zaczynam również doceniać odcienie pomarańczowego. Dzień tygodnia? Oczywiście piątek, jak u większości ludzi. [uśmiech] Szczęśliwy numerek? 25. Jako małe dziecko byłem zafascynowany "piątką" ale zdałem sobie sprawę, że pięć piątek daje dwadzieścia pięć. [uśmiech] Utwór z RLP? Katiusza, oraz Szalona Ruda. [uśmiech]
Ua8mx1S6.png
Na deser przypominamy o dalszej możliwości zakupu losów w MikroLoterii. Losowanie jutro (17 września) o godzinie 21:00 na kanale #mikro @ MizureNet - zapraszamy!
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
7 700,00 lt
Ten artykuł lubią: Torkan Ingawaar, Markus Arped, Krzysztof Kura, Mateusz Karolkiewicz, Vladimir ik Lihtenštán, Michał Pséftis, Jakubbu Ashikaga, Laurẽt Gedeon I, Mateusz von Lichtenstein-Iontz, Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki, Michel von Vincis-d’Agnou, Marek von Thorn-Chojnacki, Yutte Pónkrokk, Adrian Maksymilian Józef Alatriste, Ryszard Paczenko, Karolina Aleksandra, Adunaphel Kovall.
Komentarze
Michał Pséftis
Jak zwykle kawał dobrej pracy redaktorskiej i dziennikarskiej Wiernego Obywatela Asketila!
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
W rzeczy samej kawał dobrze wykonanej pracy doświadczonego Pisarza.
Odpowiedz Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
Fajne, dobrze sie to czyta
Odpowiedz Permalink
Mateusz von Lichtenstein-Iontz
Ale z tym "towarzyszem Iontzem" to byście sobie, towarzyszu, darowali. Ja was po monarchofaszystowsku nie tytułuję.
Permalink
Tomasz Liberi
Super
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Witam
Faktycznie łatwo się czyta, nawet jeśli cały tekst odnosi się do sytuacji dwóch panów... :)
Permalink
Adunaphel Kovall
"Mikro Dwudziennik" wcale nie taki mikro, bardzo mi się podoba artykuł :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.