Kącik Zielarski 3/VIII/2014
Seria wydawnicza: Kącik Zielarski

Wa4PTEX.png

Sarmato, Sarmatko!
Jest w Królestwie Baridasu specyficzna wyspa. Faktem jest to, że została odkryta stosunkowo niedawno i przywłaszczona przez mojego męża. Bogactwo roślinności jest tak niezwykłe, że najbliższe wydania Kącika Zielarskiego będą w Eisleur! Wyspa, która jest tak naturalna, że aż jestem w szoku. Niestety albo stety wkrótce będzie budowana nasza wspólna rezydencja. Jednak Kącik nie jest o rezydencjach, lecz o roślinach. Dzisiaj zajmiemy się kolejną trójką: Dębnik Miłości Arpedowej, Lepnica Adriena, Dzięgiel Firenza.


LA6nR8X.png
Mimo, że dębnik wcale nie jest dębem. Został nieprzypadkowo tak nazwany, ponieważ ta roślinka rośnie zazwyczaj obok dębów. Roślina czołga się po ziemi i nie jest wysoka - sami przyznajcie, że 10 cm to nie jest wysokość marzeń. Odkryliśmy, że doskonale nadaje się do naszych ogrodów, aby puścić jej przepięknie łodygi po skałkach. Doskonale wtedy się prezentuje, a skałki nie są już tak surowe. Drugi człon nazwy pochodzi od pewnej historii. Od kiedy została odkryta wyspa, przybyła tam dość liczna ekipa Arpedów. Ród znany jest z wielkiej miłości i tutaj nie jest mowa o seksualności, ale o czułych słówkach. Pewna para i to wcale nie ja z Adrienem, wybrali się pod pewien dąb. Szepnęli sobie kilka pięknych słówek i rozsiedli pod nim. Po chwili odkryli nową roślinę o pięknych kwiatach, które składały się z 8 płatków o przepięknym kolorze beżowym. Z uwagi na to, że uprawiano miłość słowną, został. nazwany tak, a nie inaczej. Niestety nie ma zbyt wielu zastosowań i mało tego dla psów może być trująca. Wymaga potężnego nasłonecznienia, więc jak pod dębem to tylko i wyłącznie z dala od gałęzi.
1168496887.6625.jpg

qx7zARb.png
250px-Silene_acaulis_T69.jpg
Przepiękna roślina o różowych kwiatach w kształcie goździków. Adrien podczas spacerów nad brzegiem morza odkrył tą roślinę,. Początkowo nie był pewny czy ją zna, jednak po bliższym poznaniu stwierdził, że pierwszy raz ją w życiu widzi. Kolejna do kolekcji w naszym ogrodzie. Została zasadzona w okół sztucznego jeziorka na skałach, bo podobnie jak Dębnik idealnie wygląda na skałkach. Warto wspomnieć, że dobrze pasuje na naszą wyspę, którą czasem nawiedzają mrozy, ponieważ jest mrozoodporna. Jak ktoś lubi patrzeć na owady, które
zapylają roślinki zapraszamy w maju. Wówczas tą roślinę obsiadają piękne owady, które nad nią bzykają. Lepnicę upodobały sobie przeróżne żaby i jaszczurki. Przesiadują w jej kwiatach i wygrzewają się na słoneczku. W przeciwieństwie do dębnika nie potrzebuje słońca do szczęścia, jednak gdy już jest nad nim pięknie kwitnie. Niestety zastosowań nie ma zbyt wiele, ponieważ jest to typowo ozdobna roślina.


t7zzABh.png

Roślina podobno z gatunku selerowatych. Tak orzekł jeden z moich przyjaciół - przyrodników. Nie jest zbyt urodziwa w przeciwieństwie do pozostałych roślin, jednak razem z poprzednimi tworzą piękny krajobraz. Potrzebuje nasłonecznionych miejsc. Może rosnąć nad brzegiem jezior czy mórz, co powoduje, że morze rosnąć przy naszym sztucznym bajorku. Jednak ta roślina nie ma wyglądać ,a ma działać i Wam przedstawię jego właściwości. Można z niego stworzyć aromatyczne olejki eteryczne. Prowadzą one do możliwości wyleczenia się z przeziębienia. Rozgrzewa przy okazji - pobudza żołądek. Może być wykorzystywany do produkcji konfitur, ewentualnie do ozdabiania ciast. Mówi się tez, że może posłużyć do produkcji likierów. Oczywiście jest traktowana także jako roślina ozdobna, jednak moim zdaniem nie jest zbyt ozdobna. Kwiatki sa zielonkowato, czasem podchodza pod kolor limonki.

arcydziegiel-litwor-dziegiel-lekarski-arcydziegiel-lekarski_6012.jpg


cVFsv832.png
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
2 541,00 lt
Ten artykuł lubią: Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Siergiusz Asketil, Marek von Thorn-Chojnacki, Karolina Aleksandra, Markus Arped, Adrian Maksymilian Józef Alatriste, Mateusz Wilhelm.
Komentarze
Marek von Thorn-Chojnacki
fajną sprawą by bryły znaczki z roslinami
Odpowiedz Permalink
Karolina Aleksandra
We wrześniu wszystkie terminy, albo prawie wszystkie, są już zajęte, ale jeśli redakcja Pulsu Sarmatów złoży wniosek w odpowiednim terminie, to na październik może się załapią:P
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
Zacne nazwy tych ziół.
Odpowiedz Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
Oj tak super
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.