Rada Ministrów, Mikołaj Torped, 08.05.2014 r. o 20:56
Ogólnosarmackie Dni Szperania w Archiwach
Seria wydawnicza: Komunikaty Rządowe

Drodzy Sarmaci,

Zapewne wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z nadciągającej rocznicy powstania Księstwa. Już za kilkanaście dni, 25 maja, będziemy hucznie obchodzić 12 urodziny Sarmacji.

Czas nadal płynie nieubłaganie. Przez 12 lat wspólnie (choć nie zawsze w tym samym składzie) przeżywaliśmy naprawdę skrajnie różne od siebie chwile m. in. wolne elekcje i abdykacje, oddawanie do użytku kolejnych systemów gospodarczych i uch upadki, unie i secesje. To wydarzenia, które pamiętamy najczęściej. O wielu, mniej "wielkich" wydarzeniach z życia Wspólnoty zapominamy albo nie przekazujemy pamięci o tych wydarzeniach kolejnym "pokoleniom" Sarmatów.
Możemy i powinniśmy to zmienić.

Dla jednego z poprzednich rządów, przed dwoma laty diuk von Thorn-Broniek przygotował wspaniałe narzędzie - Kalendarium Księstwa Sarmacji. Jak widzicie, ostatnie wydarzenie ujęte w zestawieniu to dziesiąta rocznica postania Księstwa. Niestety zestawienie ogranicza się tylko do najważniejszych wydarzeń z naszej dwunastoletniej historii. Brakuje też materiałów źródłowych. Praca, jaką należałoby wykonać przy przekopywaniu archiwów w poszukiwaniu wszystkich ważnych dat oraz przy układaniu materiału znacznie przerasta możliwości jednej osoby. Razem będzie nam ławiej.

Drodzy Sarmaci,

zapraszam Was do udziału w Ogólnosarmackich Dniach Szperania w Archiwach. Otwórzmy stare listy dyskusyjne, przegrzebmy stare strony internetowe, odkurzmy księgi opowiadań i tomiki poezji, znieśmy arcydzieła malarstwa ze strychów. Warto odkurzyć nasz cały dorobek i poukładać go na półkach. To niebywała okazja dla starszych stażem obywateli do sentymentalnej podróży w lata v-młodości. Dla tych z nas, którzy są z nami krócej, szperanie w archiwach to rewelacyjny sposób na dowiedzenie się kim jesteśmy i dlaczego tacy jesteśmy.

Czego będziemy szukać? To zależy od Was. Nie ograniczajmy się tylko do wydarzeń politycznych. Nieważne czy wydarzenie dotyczy Księstwa Sarmacji jako "centrali" czy jednego z Samorządów. Każdy mail czy post, wiersz czy wierszyk, opowiadanie czy opowiadanko, artykuł czy artykulik, obraz czy obrazek uznany przez Was za ważny lub godny utrwalenia jest ważny i godny utrwalenia. .
Proszę Was, o zgłaszanie w tym wątku na forum Waszych znalezisk (wg. prostych zasad opisanych tamże).

Każde zgłoszenie zostanie nagrodzone kwotą 2000 Ⱡ.

Znaleziska zgłoszone przez Was zostaną dodane do odświeżonego Kalendarium Księstwa Sarmacji. Wierzę, że wspólnie uda nam się zbudować przystępne repetytorium naszej dwunastoletniej historii.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
4 662,00 lt
Ten artykuł lubią: Rattus Norvegicus-Chojnacki, Michał Pséftis, Henryk Leszczyński, Tomasz Ivo Hugo, Helwetyk Romański, Calisto Norvegicus-Chojnacka, Andrzej Fryderyk, Ignacy Urban de Ruth.
Komentarze
Rattus Norvegicus-Chojnacki
Spora część inicjatyw Nadziei ;) Część już nie działa, a część ma się dobrze. Jedne "herbatkowe", inne bardziej poważne, ale co najważniejsze, pokazujące, że Nadzieja od dawna ma się dobrze i mieć się będzie ;)
Odpowiedz Permalink
Mikołaj Torped
Chciałbym brutalnie dodać, że chylę czoła przed Jaśnie Oświeconą Karoliną diuczessą-wicehrabiną von Lichtenstein za przygotowanie materiału, któremu diuk von Thorn-Broniek nadał przystępnę formę.
Odpowiedz Permalink
Mikołaj Torped
@Rattus, nic jeno zgłaszać.
Odpowiedz Permalink
Rattus Norvegicus-Chojnacki
Jutro, dzisiaj już nic mi się nie chce, poza najwyżej krótkimi kometami :)
Odpowiedz Permalink
Michael von Lichtenstein
Jeśli chodzi o unie, dyplomatyczne wydarzenia, etc. to możliwe, że coś źródłowego u siebie znajdę :D O ile nie przepadły w odmętach wymiany sprzętu!
Permalink
Mikołaj Torped
To tym badziej gorąco zachęcam do zgłaszania. Łatwy hajs do zgarnięcia.
Odpowiedz Permalink
Ryszard Paczenko
Dla kogo łatwy, dla tego łatwy.
Aby wyszukiwać takie archiwa, trzeba by znać jakieś słowa kluczowe, a jak mieszkaniec młody...
Odpowiedz Permalink
Mikołaj Torped
Słuszna uwaga baronie! Zaradzimy, przygotuje się krótką listę słów-kluczy.

A w międzyczasie - archiwa artykułów z ostatnich 2 lat są obszerne, można skupić uwagę na tym odcinku.
Odpowiedz Permalink
Ryszard Paczenko
Mnie się wydaje, że to, co pamięta taki młodziak jak ja, to jest dla reszty nudne, bo oczywiste :)
Odpowiedz Permalink
Mikołaj Torped
To co pamięta taki młodziak jak baron, dla innych młodziaków może być cennym źródłem informacji ;)
Odpowiedz Permalink
Michał Pséftis
@Ryszard Paczenko - Czcigodny Panie, nie umniejszajcie sobie tak, przy Was to ja i tak jestem turystą. :)
Odpowiedz Permalink
Ryszard Paczenko
A ja się ciągle tak czuję!
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Witam
A podobno nie ważne ile się ma lat tylko na ile się czujemy...
Ale faktycznie jak by trochę poszperać to coś na pewno się znajdzie.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.