Park Stołeczny, Jan Magov-Zaorski, 24.12.2013 r. o 10:34
Dług publiczny

Czy szanowni Sarmaci wiedzą iż Rada Ministrów zaciągnęła pożyczkę w wysokości 70 000 lt od samego Kanclerza? Ta informacja nie została ujawniona, dlaczego? I to czego Rada Ministrów była potrzebna ta pożyczka?

Czytając na forum ciągłych atakach na system P2G, którym głównym zarzutem była duża inflacja, a twórcy nowego systemu postanowili mieć ograniczoną ilość pieniędzy w obiegu aby uniknąć inflacji. Moim zdaniem inflacja będzie w tym systemie nie wiem nawet czy nie większa nic w ZW.

Więc z ciekawości zajrzałem do dziennika ustaw chcą sprawdzić jak wyglądają finanse publiczne gdy zapoznałem się z grubsza z ustawą o finansach publicznych zacząłem się zastanawiać jak budżet daje radę z takim obciążeniami i między czasie sprawdziłem czy nie było jakieś uchwały RM w sprawie emisji i nie znalazłem. Więc wszedłem na historię konta RM zacząłem się przyglądać przepływom pieniędzy z konta czy nie było jakieś bezprawnej emisji, fakt trochę to zajęło przejrzałem tylko grudzień, i nie znalazłem żadnej emisji. ALE odkryłem dwa podejrzanie przelewy z tytułem „Kanclerska pożyczka długoterminowa nieoprocentowania” od samego Kanclerza o łącznej kwocie 70 000 lt. Kwota nie wielka i pewnie ta pożyczka miała na celu ratowanie finansów po już zaczynało brakować środków, z resztą teraz też zaczyna brakować. Można uznasz czyn Kanclerza jako dobry po miał na celu ratowanie ALE jest cień, który rzuca na tą sytuacje.

Pożyczka została udzielona zupełnie bez żadnego dokumentu bądź uchwały a także z pominięciem opinii publicznej, potwierdziła to sama Podkanclerz.

Decyzje o zaciągnięciu pożyczki RM, nie ważniej jak wysokiej, powinny być udokumentowanie i podanie do opinii publicznej. I ta pożyczka tak naprawdę jest bezprawna i RM powinno od razu zrobisz przelew zwrotny do Kanclerza. RM nie może mieć pieniędzy nie wiadomo skąd wszystkie pieniądze powinny zostawiać ślad na jakiś dokumentach po to są publiczne pieniądze.

Więc Sarmaci informuje Wasz iż rząd ma deficyt budżetowy o wysokości 70 000 lt, który świadczy o tym, że RM kiepsko przeanalizowało sytuacje gospodarczą przez co są problemy z płynącą i cichy ratunek ze strony Kanclerza.

Dowód:
Przelewy od Kanclerza
jkj71oCM.jpg
o5KZ7wx6.jpg
Ale niestety nie zrobiłem rzutu z ekranu z IRC Pani Podkanclerz mówi iż to zostało zrobione po cichu
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
5 787,00 lt
Ten artykuł lubią: Kedar via Margończyk, Michał Michaelus, Fryderyk von Hohenzollern, Ivusia Buddusówna, Krzysztof Czuguł-Chan, Markus Arped, Paulus Buddus, Młynek Kawowy, Jan Magov-Zaorski.
Komentarze
Ivusia Buddusówna
Nie ekscytujmy się tym zbyt wcześnie, poczekajmy może na oficjalny komentarz.
Odpowiedz Permalink
Kedar via Margończyk
Ten art nie jest ekscytacją tylko zwróceniem uwagi opinii publicznej o działaniach i problemach Rządu. Czy Rząd bez tego artykułu wydałby oficjalny komunikat skoro już mija 5 dzień od zaciągnięcia pierwszej pożyczki ?
Permalink
Jan Magov-Zaorski
Oficjalny komunikat powinie być wydań przed zaciągnięciem pożyczki.
Odpowiedz Permalink
Michał Michaelus
Obywatelki i obywatele Wielkiego Księstwa Sarmacji. Ojczyzna znalazła się nad przepad... przepaścią...
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
Nie takie rzeczy się w Sarmacji załatwia po cichu, więc i się nie ekscytuję...
Odpowiedz Permalink
Ivusia Buddusówna
I bardzo dobrze, że się tutaj pojawił, ponieważ nie sądzę, aby większość z nas od tak przeglądała sobie listę przelewów, chociaż może się mylę, w każdym razie ja tego nie mam w zwyczaju nawet przy porannej kawce. Obywatele i mieszkańcy powinni patrzeć władzy na ręce, bo tylko dzięki temu możemy wypracować coś dobrego dla nas wszystkich. Sugeruję jednak, byśmy teraz nie dali się ponieść fali krytyki a poczekali z nią ewentualnie do czasu pierwszych wyjaśnień. Nie napisałam, że powyższy artykuł jest ekscytacją a jedynie, że może ją wywołać a to już jest delikatna różnica. :)
Odpowiedz Permalink
Piotr II Grzegorz
Co do inflacji - to trudno uznać, że przy wstrzymanym dodruku inflacja będzie wyższa niż w ZW. Ja po prostu uważam, że w warunkach mikronacyjnego systemu gospodarczego taka inflacja, jaka była w ZW (choć powinno ją się zmniejszać docelowymi wydatkami mieszkańców) była wpisana w filozofię ZW i była lepsza niż stała podaż pieniądza - a już z pewnością lepsza niż stała podaż pieniądza bez systemowych wydatków o charakterze obowiązkowym. Bo ta druga prowadziła do tego, że czym później się zapisujesz do KS tym ci trudniej. Z kolei inflacyjna polityka ZW wyrównywała grywalność.

Także specyfika sztucznego systemu gospodarki wirtualnej warunkuje odmienne rozwiązania niż cechy samoregulującej się gospodarki rynkowej w realu.
Odpowiedz Permalink
Jan Magov-Zaorski
Wy patrze na ręce RM w sprawa polityki czy kultury ja będę patrzył w sprawach gospodarczych i finansowych zawsze to lubiłem.
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Ach, rewolucyjna pisownia tow. Zaorskiego wróciła.

Ogółem sytuacja wygląda tak, że RM ma sporo systemowych mechanizmów kontroli ubytku pieniądza ze swojego konta, jednakże z nich nie korzysta i to doprowadza do sytuacji bycia na minusie, bo to jest sytuacja nowa i trzeba się do niej przyzwyczaić, że RM to nie tylko subwencje, dotacje i nagrody w konkursikach. Powinniśmy zablokować debet i patrzeć jak ludzie z widłami podchodzą pod RM nie dostając pieniędzy za pracę i tantiemy.
Odpowiedz Permalink
Jan Magov-Zaorski
@Krzystof jest też jeszcze inna możliwość rozłożenie obciążeń i nie było by problemu.
Odpowiedz Permalink
Karolina Aleksandra
Cytuję:
Ale niestety nie zrobiłem rzutu z ekranu z IRC Pani Podkanclerz mówi iż to zostało zrobione po cichu

Nie po cichu. Nie ukrywano specjalnie faktu, że jest debet. Pożyczka była nieoficjalna, nieoprocentowana, a decyzja o jej udzieleniu spontaniczna — zostałam o niej poinformowana po fakcie. Fakt, błędem było tego nieogłoszenie w komunikacie publicznym szybciej. I za wytknięcie tego dziękujemy :)
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
Niestety pieniądze wypływają z konta Rady Ministrów w zastraszającym tempie. Niebawem będzie publikacja oficjalna. Sam dowiedziałem się o pożyczce po fakcie.

Jak już wyżej napisałem wkrótce wyjdzie artykuł, a także projekt do Sejmu.
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Ale to jest dobre. Mamy kolejną namiastkę państwowości :)
Odpowiedz Permalink
Markus Arped
Nie róbmy sensacji z tego, że wspomogłem budżet swojej Rady Ministrów swoimi pieniędzmi. Nie żądam za to żadnej rekompensaty i nie nakładam żadnego terminu oddania pieniędzy. Miały to być zresztą wpłaty utrzymujące budżet nad kreską przynajmniej do momentu przedłożenia Sejmowi projektu Ustawy o zmianie Ustawy o finansach publicznych i gospodarce (a taki jest od kilku dni omawiany w Radzie Ministrów), a już na pewno do momentu zakończenia miesiąca kalendarzowego. Wtedy do budżetu wpłynie trochę libertów od osób nieaktywnych i nieżywiących się.

Dlaczego o tym nie poinformowałem? Nie wiem, nie wydawało mi się to aż tak istotne. Nie widzę też żadnego powodu, dla którego miałbym tworzyć jakiś dokument albo uchwałę — jak sugeruje autor tekstu. Jak już pisałem, nie jest to pożyczka oprocentowana, więc nie kumuluje Radzie Ministrów żadnych strat. Niemniej jednak, można było napisać komunikat, racja.

Co zaś tyczy się samego budżetu — tymczasowy system nie nakłada na obywateli obowiązku wydawania pieniędzy. Tworzy to sytuację, w której 5 dni przed rozpoczęciem przeze mnie rządów na koncie Rady Ministrów było 390 000 lt, a w dniu objęcia — 250 000 lt. Ilość pieniędzy spadała i spada bardzo szybko, bo Sarmaci nie mają na co wydawać zarobionych z tantiem i sprzedaży pracy libertów, poza drogimi znaczkami (bo wsie od pewnego momentu przestają się opłacać). Ubytek można zatem ograniczyć, ale nie można go zatrzymać. Przynajmniej na chwilę obecną.

O dalszych krokach i pomysłach poinformujemy niebawem. Mimo wszystko, bardzo się cieszę, że jest zainteresowanie polityką finansową i zachęcam do zgłaszania swoich propozycji dotyczących finansów publicznych. Wesołych Świąt! :-)
Odpowiedz Permalink
Jan Magov-Zaorski
Rihanna Patty Arped-Aureliusz
Sam dowiedziałem się o pożyczce po fakcie.
Pięknie sam MFiG nie wiedział o pożyczycie. Co za to rząd?
Odpowiedz Permalink
Jan Magov-Zaorski
Markus Arped
Nie róbmy sensacji z tego, że wspomogłem budżet swojej Rady Ministrów swoimi pieniędzmi
Sam pomysł o wspomożenie budżetu nie jest niczym zły ale nie w takiej formie jak to zrobiłeś :P. Jakbyś inaczej to zrobił to bym nie miał do czego się przyczepić a tak jest ^^
Odpowiedz Permalink
Jan Magov-Zaorski
Markus Arped
Tworzy to sytuację, w której 5 dni przed rozpoczęciem przeze mnie rządów na koncie Rady Ministrów było 390 000 lt, a w dniu objęcia — 250 000 lt.
Ale w chyba 1 grudnia koło 6 rano na koncie RM było około 530k lt i to Wam nie wystarczyło na pokrycie wydatków
Odpowiedz Permalink
Targoll Radgar-Urbanow
Cytuję:
Ten art nie jest ekscytacją tylko zwróceniem uwagi opinii publicznej o działaniach i problemach Rządu. Czy Rząd bez tego artykułu wydałby oficjalny komunikat skoro już mija 5 dzień od zaciągnięcia pierwszej pożyczki ?

Myślę, że tełuńce są ostatnie do pouczania kogokolwiek jak należy prowadzić finansowość publiczną: Audyt finansów teutońskich.

Nie potrzeba podstawy prawnej, by przelać swoje prywatne pieniądze na konto rady ministrów, serio.
Permalink
Michał Michaelus
Wszyscy mamy prawo na bieżąco wiedzieć u kogo Rząd zadłuża nasze Księstwo!
Odpowiedz Permalink
Targoll Radgar-Urbanow
Przy obecnej stopie procentowej odniesionej do oprocentowania pożyczki należałoby raczej powiedzieć: Wszyscy mamy prawo na bieżąco wiedzieć kto dobrowolnie finansuje funkcjonowanie Rządu.
Permalink
Markus Arped
Cytuję:
Pięknie sam MFiG nie wiedział o pożyczycie. Co za to rząd?

Wiedział. Został poinformowany jeszcze tego samego dnia.
Cytuję:
Sam pomysł o wspomożenie budżetu nie jest niczym zły ale nie w takiej formie jak to zrobiłeś :P. Jakbyś inaczej to zrobił to bym nie miał do czego się przyczepić a tak jest ^^

Co jest złego w tej formie?
Cytuję:
Ale w chyba 1 grudnia koło 6 rano na koncie RM było około 530k lt i to Wam nie wystarczyło na pokrycie wydatków

Grudzień był bardzo aktywny prasowo, a do tego doszły wynagrodzenia dla dwóch składów Sejmu, dwóch składów Rady Ministrów, innych funkcjonariuszy publicznych i pieniądze za sprzedaż pracy. Wiedziałem już na początku, że nie wystarczy i, mówiąc szczerze, nie dziwię się.

Zrobiłem to, co na chwilę obecną mogłem, żeby uniknąć debetu. A zrobimy, jako Rada Ministrów, więcej.
Odpowiedz Permalink
Michaś Elżbieta II
Arped Rostowskim v-narodow! :D
Odpowiedz Permalink
Jan Magov-Zaorski
Markus Arped
Co jest złego w tej formie?
To iż jest to pożyczka. A Ty jesteś Kanclerzem to tak samo jakbyś był głową rodzinny i pożyczył tej rodzinne pieniądz. Przyznasz iż to jest trochę nie stosownie?
Cytuję:
Grudzień był bardzo aktywny prasowo
Jak zabraliście tantiemi z forum to ludzie częściej będą pisać artykuły aby zarobisz. A poza tym w Sarmacji nie było tygodnia aby nie powstało jakieś 10 artykułów więc nie ma co się dziwić.
Cytuję:
Wiedziałem już na początku, że nie wystarczy i, mówiąc szczerze, nie dziwię się.
Skoro Kanclerz wiedział, że nie wystarczy to czemu nic RM nie zrobiło aby zapewnić zbilansowanie budżetu aby własne nie powstał debet i dług publiczny?
Odpowiedz Permalink
Michał Hodża Kiełbasa-Krakowski
Tow. Zaorski jak zwykle złotousty! <3
Permalink
Jan Magov-Zaorski
Złotousty?? Co masz na myśli?
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.