Park Stołeczny, Misza "JK" Korab-Kaku, 15.11.2013 r. o 08:50
Drobne Podsumowanie

Szanowne Mieszkanki i Mieszkańcy Sarmacji,

Ostatnie 1,5 miesiąca przyszło mi pełnić w roli Kanclerza. Przyszło, bo o tą funkcję nie zabiegałem. Na pewno polecam ją każdej osobie, która pełniła ją parę lat temu. To Państwo jest zdecydowanie inne, inaczej funkcjonuje, a na Radzie Ministrów spoczywa o wiele więcej obowiązków. Szkoda, że kandydatów na Kanclerza jest mało - nie bójcie się moi kochani nimi być, bo naprawdę warto ! To wiele pracy, ale też wiele satysfakcji ! Tak jak ja teraz będziecie mogli się troszeczkę pochwalić ;)

Wydaje mi się, że udało się zrobić wiele rzeczy pożytecznych. Nie będę wymieniał liczb aktów prawnych, bo tak na prawdę kogo to interesuje? Oczywiście w statystykach też najgorzej nie wypadliśmy, robi to wrażenie przynajmniej na mnie ;)

Czy zrobiłbym jeszcze raz identyczną strukturę Rady Ministrów? Zapewne nie, ale kontynuowałbym podejście wielości kompetencji konkretnych ministrów. Każdy ma swoje pasje, zainteresowania. W tym należy upatrywać siły ludzi. Nie ma sensu kogokolwiek wsadzać w buty, w których się ktoś nie czuje dobrze. Każdy kto dobierał buty, wie o co chodzi :P

PODEJŚCIE i WSPÓŁPRACA

1. Minister to ktoś. A Podkanclerzy to bardzo ważna funkcja. Niewątpliwie często bywało, że ludzie na takich stanowiskach tego nie czuli. Chciałem, by w rządzie pod moim kierownictwem było troszeczkę inaczej. Za świętość brałem zdanie i Karoliny i Tow. Lepkiego. Bardzo mile byłem zaskoczony Tow. Hassem.

2. Samodyscyplina? Czy urzędnicy mojego rządu się spisali? Zapewne gdybym bardziej ingerował pewne rzeczy byłyby szybciej, inaczej. Jednak myślę, że w tym momencie każdy z nich może powiedzieć, że większą część pracy zawdzięcza tylko i wyłącznie sobie i dobranym przez siebie współpracownikom. W kolejce po porażki jest mało osób, po sukcesy wiele. Jednak w kolejkę po sukcesy moich podwładnych ustawiać się nie będę. Mogę tylko powiedzieć, że jestem z nich dumny i serdecznie im dziękuję za włożone w swoją pracę serce.

3. Umiar.
Mając niewielkie kompetencje, da radę coś fajnego zrobić. Temu było również podyktowane rozdanie większości moich domyślnych kompetencji ministrom. Pozostawiłem sobie mało rzeczy, zrobiłem z nimi coś. To się liczy i jest fajne.

4. Współpraca.
Wydaje mi się, że na współpracę z naszą Radą Ministrów nikt nie powinien narzekać. Błędy we współpracy popełniają wszyscy po kolej i nie jestem tu żadnym wyjątkiem. Wydaje mi się, że wreszcie udało mi się dobrać odpowiedni format współpracy. Było grzecznie, ładnie, miło. Były różnice, ale się dogadywaliśmy. Szacunek był do wszystkich osób, były osoby mające wątpliwości co do intencji, ale wydaje mi się, że mimo wszystko działało to jak powinno. Tu podziękowania dla Regenta, obecnego Księcia i członków NiA.

5. NiA.
O tym jak traktować NiA powinienem chyba napisać poradnik, taki żarcik :P Niemniej wydaje mi się, że sami członkowie NiA na współpracę z tym Rządem narzekać nie powinni. Przede wszystkim starałem wsłuchiwać się w to co NiA mówi. Fajnie, że NiA zrealizowało parę rzeczy, o których realizację zabiegaliśmy.

Rzeczy z których jestem dumny i o których chciałbym powiedzieć

Na wstępie należy powiedzieć, że nie mieliśmy wiele czasu. To niby było prawie 1,5 miesiąca, ale z kampaniami wyborczymi oraz zmianą Głowy Państwa - to pracy nie ułatwia.

1.ASK.
Uważam to za duży sukces, bo chętnie ludzie z niego korzystali, bez żadnego skrępowania. I to jednak ważne, by była taka forma komunikacji. Mam nadzieję, że kolejny rząd skorzysta z tego rozwiązania. Mieliśmy polubienia wielu osób spoza Księstwa, co jest jakąś tam uboczną promocją.

2. Co zostawiamy swoim następcom.
Wydaje mi się, że Państwo dawno nie było tak uporządkowane:
a) jasny podział zadań we władzy wykonawczej, tu ukłony dla Helwetyka Romańskiego za świetną współpracę i ustalenie tego
b) fajna ustawa o finansach publicznych, każdy mój następca na tym stanowisku będzie musiał się z finansami trochę namęczyć, ale będzie to, wierzę, wyborna zabawa. Mamy deficyt, mamy ciekawe rozwiązania podatkowe. Tego w Księstwie jeszcze nie było.
c) projekty - książeczki pracownicze, obrona cywilna czy GAP to zadania dla naszych następców, jednak projekty są na tyle ciekawe, że ciepnięcie ich w kąt byłoby nierozważne.

Czego nie zrobiliśmy (z różnych przyczyn), a warto nad tym się pochylić:

1. System wdrażania młodych osób w korelacji z systemem nadawania obywatelstwa,
2. Prywatyzacja instytucji Państwowych (GAP, SOBOS, SclavWiki, Park Stołeczny), jako pole do fajnego sporu ideologicznego i koncepcja rozwojowa tychże
3. System partii politycznych, niestety tu wracamy powoli do modelu niepożądanego. Trzeba po prostu przywrócić założenia ustawy, tak by każdy obywatel mógł dokonać łatwo zapisu do partii i takie stale istniały.

Co jeszcze zostanie zrobione?

To ostatnie dni i ostatnimi decyzjami będą: przyznanie odpraw wszystkim urzędnikom, którzy funkcje sprawowali wzorcowo, zaczynając od Marszałka Sejmu i Prezesa Sądu Najwyższego i Koronnego. Drugim ważnym zagadnieniem jest powołanie administracji porządkowej forum. Być może uda się przynajmniej pozamykać większość starych wątków.

A NA KONIEC:

Na zakończenie chciałbym podziękować: wszystkim obywatelom za wsparcie i konstruktywną krytykę dla mnie i całej administracji rządowej, podwładnym, współpracownikom, posłom. Życzę Wam wszelkiej pomyślności i byśmy się sprzeczając wzajemnie szanowali!

Również w tym artykule chciałbym pierwszy wyciągnąć rękę do Simona Petera Liberi. Szymonie znamy się parę lat i nie róbmy sobie interpersonalnego konfliktu o jakieś dyrdymały.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
6 448,00 lt
Ten artykuł lubią: Ivusia Buddusówna, Michał Michaelus, Vladimir von Hochenhaüser, Tomasz Ivo Hugo, Helwetyk Romański, Paulus Buddus, Krzysztof Kura, Calisto Norvegicus-Chojnacka, Jan via Teutończyk.
Komentarze
Ivo Karakachanow
Prywatyzacja Parku i SOBOS? Chyba pogrzało tu kogoś...
Odpowiedz Permalink
Misza "JK" Korab-Kaku
jako pole do fajnego sporu ideologicznego
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
Też pomysł prywatyzacji, co do zasady, mi się nie podoba (zwłaszcza, że SOBOS jest, do kroćset, mój ;-)). Niemniej, trochę rozmawiałem na ten temat z Kanclerzem i wydaje mi się, że jest pole do ciekawej dyskusji.
Odpowiedz Permalink
Ivo Karakachanow
Poroniony pomysł moim zdaniem.
Odpowiedz Permalink
Misza "JK" Korab-Kaku
tez mi się wydaje, że lepiej mieć takie tematy i spory, niż rozmawiać o dupie Maryni :P
Odpowiedz Permalink
Misza "JK" Korab-Kaku
I właśnie Ivo o to chodzi. Wyobraź sobie rade akcjonariuszy jakiejś z tych instytucji, którzy dyskutują o jej rozwoju...
Odpowiedz Permalink
Ivo Karakachanow
Nawet nie próbuję sobie wyobrazić. Nie mamy tu rynku (który i tak zawsze niemal zarzyna instytucje mające pracować dla dobra ogólnego). Poza tym o przyszłości państwowej instytucji mogą rozmawiać obywatele, zwłaszcza w tak małej społeczności jak nasza. Nie trzeba rad nadzorczych. TTo jest rozpieprzanie czegoś co można zmieniać w obecnym kształcie w imię "ciekawej dyskusji". Zwłaszcza taki Park... To jest jakiś zły sen. Chcę się obudzić.
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
Żeby była jasność, jestem fundamentalnie (na tyle, na ile jestem w stanie być fundamentalistą ;-)) przeciwny prywatyzacji rozumianej jako trwałe zbycie instytucji przez Koronę na rzecz podmiotów niepublicznych. Natomiast idea czasowej (3-6 miesięcy), płatnej dzierżawy instytucji przez obywateli, może mieć swoje plusy (o wymiernych korzyściach finansowych dla Rady Ministrów nie wspominając).

Ja, na przykład, chętnie zostałbym takim czasowym współwłaścicielem GAP; z taką miejscówką… ;-)
Odpowiedz Permalink
Misza "JK" Korab-Kaku
No widzisz Ivo taki spór mi się bardzo podoba, bo to jest fajny spór w symulacji Państwa. Wydaje mi się, że akurat robię coś dobrego wywołując go :P Rada akcjonariuszy nawiasem. Tj. jeszcze jedno przeleję to co dyskutowaliśmy w RM jako fajną zajawkę. To nie znaczy, że jestem za prywatyzacją każdych z tych instytucji, spróbowałbym natomiast z niektórymi.

Rozporządzenie Rady Ministrów o Spółkach Akcyjnych
§1 [Przekształcenie w spółki]

Przekształca się Park Stołeczny, Grodziską Agencję Prasową, Sarmacki Ośrodek Badania Opinii Publicznej oraz Sclaviwiki w spółki akcyjne.

§2 [Emisja Akcji]

Korona dokonuje emisji 100 akcji wymienionych w §1 spółek, stanowiących 100% majątku danej spółki.

§3 [Prywatyzacja]

1. Rada Ministrów może dokonać sprzedaży maksymalnie 75 akcji spółki, o której mowa w §1.
2. Akcje należące do Korony sprzedaje się na okres do 9 miesięcy, w drodze publicznej licytacji, w pakietach nie mniejszych niż 7 sztuk.
3. Sprzedaż akcji należących do Korony dokonuje się nie częściej niż raz w miesiącu.

§3 [Odsprzedaż akcji]

1. Akcjonariusz może sprzedać posiadane akcje innym obywatelom Sarmackim, zachowując obowiązek poinformowania o tym fakcie innych akcjonariuszy.
2. Rada Ministrów poddaje pod publiczną licytację akcje obywatela, który utracił obywatelstwo Sarmackie.
3. 90% z wylicytowanej sumy, o której mowa w pkt.2. trafia do mieszkańca, 10% do Rady Ministrów.

§4 [Złota Akcja]

Rada Ministrów zachowując minimum 25 akcji wchodzi w posiadanie Złotej Akcji i ma prawo:
1. odkupić akcje od dowolnego obywatela, po trzykrotnej średniej cenie sprzedaży publicznej,
2. wprowadzić komisarza, w razie braku działalności spółki,
3. odrzucić uchwałę o zmianie nazwy, loga, strony głównej,
4. zabronić kasowania, bez archiwizacji treści.

§5 [Podejmowanie decyzji]

Niezastrzeżone niniejszym rozporządzeniem decyzje podejmują akcjonariusze, proporcjonalną siłą głosu do posiadanych akcji. §6

§6 [Przepisy Przejściowe]

1. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2. Decyzję o sprzedaży akcji podejmuje Rada Ministrów w drodze uchwały.
Odpowiedz Permalink
Misza "JK" Korab-Kaku
Co do mnie ja też z chęcią kupiłbym każdą z tych spółek, by mieć wpływ na jej rozwój.
Odpowiedz Permalink
Misza "JK" Korab-Kaku
I teraz spytam Iva: to chyba ma szanse powodzenia?
Odpowiedz Permalink
Misza "JK" Korab-Kaku
Tu jeszcze tylko dodam, że niezależnie od opinii na ten temat, to fajna linia sporu ideologicznego :P
Odpowiedz Permalink
Ryszard Paczenko
A da się KSZ sprywatyzować? :-)
Odpowiedz Permalink
Andrzej Swarzewski
Proponuję prywatyzację Senatu.
Odpowiedz Permalink
Misza "JK" Korab-Kaku
"STOP WYPRZEDAŻY MAJĄTKU NARODOWEGO !!!" :P
Odpowiedz Permalink
Prezerwatyw Tradycja Radziecki
PAN SWARZEWSKI!

QcJ8Cdf.gif
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.