Herold, Simon Peter Liberi, 02.08.2013 r. o 08:43
Dekalog władcy
Seria wydawnicza: Acsi Baridasane...

header.png
6ADH8i32.png
Czyli dziesięć przykazań, którymi powinien władca się kierować, mocno subiektywnych. Niezależnie od tego, czy jesteś Księciem, namiestnikiem prowincji, czy Kanclerzem, powinieneś się z tym zapoznać.

Jam jest Wyborca twój, który cię wywiódł z chałupy zakutej, z domu niedoli.

I
Nie będziesz miał priorytetów cudzych przede mną.
Twym władcą nie będzie ani Książę, ani ministrowie, ani sąd, ani media. Twym władcą będę ja, jako przedstawiciel narodu. Zapomnij o tym, a rozprawimy się z Tobą przy okazji następnych wyborów.

I
I
Nie będziesz obwiniał innego nadaremno.
Jeżeli coś nie działa, nie jest to wina człowieka - jest to wina systemu (ogólnego, nie gospodarczego). Jeżeli masz możliwość skorygowania tego systemu, jest Twoim obowiązkiem to zrobić. Poza tym, rzucanie oszczerstwami na lewo i prawo zasiadając na stołku wygląda komicznie.

I
I
I
Pamiętaj, abyś dzień każdy święcił.
Zostałeś przywódcą, być może Kanclerzem czy namiestnikiem prowincji, oznacza to, że jesteś świadom wagi funkcji, którą pełnisz. Oznacza to, że jesteś gotów poświęcić swoje realne życie na aktywność mikronacyjną, być może nawet rezygnując z paru spraw prywatnych. Ile razy widziałem tłumaczenie się: nie mam czasu, bo idę się napić. Skoro planujesz objąć funkcję, która z definicji wymaga poświęcenia, upewnij się, że jesteś w stanie je zapewnić, w innym wypadku po prostu zrezygnuj.

I
V
Czcij konstytucję i konstytucję (sic!).
Konstytucja Księstwa Sarmacji jest najwyższym aktem prawnym. Wykuj ten fakt i całą jej treść na pamięć. Tak, powinieneś.
Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej obowiązuje nas prawnie (mamy to wpisane w konstytucji KS), ją też powinieneś znać z uwagi na parę mądrych zapisów.

V
Nie zabijaj formułkami i na odwrót.
To już nie te czasy, dzięki wszystkim bóstwom, że pisało się długie i nudne przemówienia, pełne danych. To dobrze.
Teraz jesteśmy w drugiej ekstremie, gdzie pisze się krótkie i głupie przemówienia, które przeszłyby jedynie w gimnazjum. To niedobrze.

V
I
Nie cudzołóż.
Tu jest Twój kraj, którego cześcią, lub całością kierujesz. Tu siedź, a nie się szlajasz gdzie popadnie. Tu się zobowiązałeś pracować, jak Ci się skończy kadencja to możesz sobie iść, gdzie chcesz.

V
I
I
Kradnij.
Oczywiście nie w sensie dosłownym. Kradnij pomysły, skoro sam ich nie masz. Ba, kradnij pieniądze za pomocą podatków. Uruchom gospodarkę na realnych zasadach ekonomicznych, niech to działa, niech to wejdzie w obieg, a jeśli już działa, to dbaj o to z najwyższą troską.

V
I
I
I
Nie mów złego świadectwa przeciw krajowi swemu.
Z bardzo prostego powodu. Kraj to teraz Ty, Ty go reprezentujesz. Biadoląc na kraj udowadniasz tylko, że nie chce Ci się nic z tym zrobić.

I
X
Pożądaj cechy bliźniego swego.
Której nie ukradniesz, bo się nie da. Skopiuj ją i zaadoptuj. Zarówno cechy innego człowieka, jak i innej mikronacji.

X
Ale żadnej innej rzeczy, która jego jest.
Bo jeżeli poza cechą coś sobie przywłaszczymy, to nie będziemy lepsi niż yoyonacje, a Sarmacja to jednak marka z prestiżem.
footer.png
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
4 032,00 lt
Ten artykuł lubią: Guedes de Lima, Markus Arped, Ivo Karakachanow, Tomasz Ivo Hugo, Katiuszyn Rewoluty Lepki, Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki, Ivan von Lichtenstein, Młynek Kawowy, Krzysztof Czuguł-Chan, Mikołaj Torped, Henryk Leszczyński, Karolina Aleksandra, Sorcha Raven, Misza "JK" Korab-Kaku, Adam Leśniewski.
Komentarze
Prezerwatyw Tradycja Radziecki
Strasznie ciotowate te przykazania.
Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Witam
To zależy co kto lubi :)
W sumie zawsze to jakiś początek, a od czegoś trzeba zacząć...
Permalink
Simon Peter Liberi
@PTR, nawet bym się przejął, ale mi się znudziłeś.
Odpowiedz Permalink
Ivo Karakachanow
Czemu jestem na zdjęciu w rotatorze? :D
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.