Sarmackie Horyzonty, Sorcha Raven, 28.01.2013 r. o 04:17
Browary

br.jpg
Browary Gidena mają długą historię, zostały wybudowane dość dawno,a piwo było dostarczane do karczm i tawern między innymi do Tawerny Rycerskiej oraz na zamek w Almerze.
Po okresie produkcji piwa beczkowego, browary rozpoczęły budowę nowoczesnego zakładu z warzelnią, chłodnią, słodownią, młynem, suszarnią i lodownią.
Wówczas nastąpił szybki rozwój browaru, gdzie piwo produkowane zaczęto butelkować.

W Muzeum Browarnictwa zgromadzono eksponaty dotyczące tradycji oraz kolekcje fotografii, kufli, beczek, butelek, podkładek i wiele innych eksponatów związanych z piwem.

Dawno temu warzenie piwa odbywało się w wykopanych dołach wylepionych gliną. Sam proces gotowania odbywał się poprzez przetoczenie i wrzucenie do dołu z brzeczką rozgrzanych w ogniu kamieni.
Później używano w tym celu kul odlewanych z brązu i wrzucanych do glinianych stągwi i amfor.
Gideńczycy byli pierwszymi piwowarami, którzy zaczęli gotować brzeczkę na ogniu używając do tego miedzianych kotłów.

Początkowo używano drzewa, potem węgla, gazu i oleju opałowego.
Cały proces warzenia piwa zaczyna się od ześrutowania (zmielenia) słodu w młynie lub śrutowniku.
Zmielony słód nosi nazwę śruty słodowej, która następnie wsypywana jest do kadzi zaciernej, zalewana wodą i podgrzewana. Mieszadła w kadzi zacierają słód, dzięki czemu do wody przedostają się związki enzymatyczne słodu, następuje rozkład białek i skrobi.

W wyniku zacierania powstaje zacier, który w kadzi filtracyjnej poddawany jest filtracji. Sklarowany zacier nosi nazwę brzeczki przedniej, która przepompowywana jest do kotła warzelnego, gdzie po dodaniu chmielu następuje właściwe gotowanie czyli warzenie.
Trwa ono najczęściej od kilkudziesięciu minut do nieco ponad godzinę w zależności od użytej technologii i receptury piwa.

Po zakończonym warzeniu następuje przepompowanie gorącej brzeczki do kadzi wirowej whirlpool w celu sedymentacji odpadów.
Gorąca brzeczka schładzana jest następnie w płytowym wymienniku ciepła. Kolejnym etapem jest proces fermentacji czyli dodania do brzeczki drożdży w celu wytworzenia alkoholu i dwutlenku węgla. Trwającą od kilku do kilkunastu dni fermentację kończy filtracja tzw. zielonego piwa i przepompowanie go do tanków leżakowych, w których piwo dojrzewa i nabiera odpowiedniego profilu aromatyczno-smakowego.
Przed ostatecznym rozlaniem gotowego już piwa następuje najczęściej jeszcze filtracja oraz pasteryzacja.

Do dziś zachowała się jedynie fotografia browaru oraz kufel w jakim niegdyś pijano ten zacny trunek.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
0,00 lt
Ten artykuł lubią: Fryderyk von Hohenzollern, Mikołaj Torped, Maria von Primisz, Markus Arped, Lanigiria von Graudenz, Paulus Buddus.
Komentarze
Irmina de Ruth y Thorn
Oh aż bym tam pojechała i napiła się tego złotego trunku :d szkoda, że to tylko fotografia :(
Odpowiedz Permalink
Lanigiria von Graudenz
Na frasunek dobry trunek :P
Permalink
Irmina de Ruth y Thorn
No chyba czas to zrobić :(
Odpowiedz Permalink
Paulus Buddus
Polecam wysłać browar do naszej karczmy Pod Rarógiem oczywiście wcześniej rozmawiając z podczaszym
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.