Stanisław Gertald - człowiek wielu talentów

logosih.png

Artykuł Sclavińskiego Instytutu Historycznego z dnia 18.12.2012r.
Opublikowano w Mieście Stołecznym Eldorat, Królestwo Sclavinii.


Stanisław Gertald - człowiek wielu talentów


Kontynuując projekt Sclavińskiego Instytutu Historycznego, mającego na celu przybliżenie czytelnikom sylwetki najznamienitszych postaci sclavińskich dziś mamy zaszczyt zaprezentować artykuł poświęcony Stanisławowi Gertladowi, jednemu z najwybitniejszych Sclavińczyków.

Stanisław Gertald, noszący od 26 maja 2009 roku tytuł barona Księstwa Sarmacji, odznaczony Krzyżem Zasługi z Liliami I stopnia, Złotym Medalem Zasługi I stopnia oraz Medalami Koronacyjnymi Daniela Łukasza i Michała Feliksa zajmuje szczególne miejsce w historiografii sclavińskiej trwale zapisując się wieloma wybitnymi przedsięwzięciami podejmowanymi dla rozwoju dawnej Rzeczpospolitej Sclavińskiej czy późniejszej Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu.

Stanisław Gertald swoją przygodę z Rzeczpospolitą Sclavińską rozpoczął już w marcu 2007 roku, kiedy to powstało Królestwo Sclavinii, bezpośredni protoplasta późniejszej Rzeczpospolitej. Podobnie jak większość elit sclavińskich z przełomu 2006 i 2007 roku wywodził się z gier politycznych tzw. I i II Rzeczpospolitej Narodów. Obywatelem tychże gier został w październiku 2006 roku, dzięki swojej wysokiej kulturze osobistej oraz aktywnej chęci rozwoju szybko zdobył uznanie, które zaprocentowało objęciem funkcji Ministra Skarbu w rządzie Izaaka Amadeja (wcześniej Erazma Efeskiego - jednego z czterech Ojców Założycieli Rzeczpospolitej Sclavińskiej). Stanowisko to piastował ponad miesiąc, wsławiając się próbą ratowania nadwyrężonej gospodarki forumowej Rzeczpospolitej Narodów poprzez wprowadzenie reformy gospodarczej. Ostatecznie koncepcje Stanisława Gertalda upadły w Sejmie zdominowanym przez konserwatystów. Upadek tej reformy uznaje się za jedną z istotnych przyczyn upadku I Rzeczpospolitej Narodów.
W marcu 2007 roku podobnie jak wcześniej pełnił funkcję Ministra Skarbu tym razem jednak w rządzie Emila Potockiego. Niestety z powodu wielu czynników zewnętrznych Królestwo Sclavinii upadło. Było to spowodowane m.in. zaszłościami z Pięciopolanami. Do Rzeczpospolitej Sclavińskiej powrócił zaraz po Jej powstaniu w maju 2007 roku. W przeciwieństwie jednak do przeszłości nie wszedł w skład elit politycznych, konsekwentnie odmawiając objęcia funkcji Ministra Skarbu Prezydentowi Michałowi Stoyałowskiemu i później Guedesowi de Limie. Wówczas zdecydował się rozpocząć działalność publicystyczną, zakładając jedną z najznamienitszych gazet sclavińskich, Naszą Rzeczpospolitą. (Nasza Rzeczpospolita - sclavińska gazeta opiniotwórcza, której redaktorem naczelnym był Stanisław Gertald. Była ona wydawana już za czasów I Rzeczpospolitej Narodów. Okres świetności przeżywała w sierpniu i wrześniu 2007. Jej redaktorami byli wówczas także Daniel Wiński i Borejko Lanskauskas. Najsłynniejszym artykułem opublikowanym na łamach "NR" był Guedes de Lima - demokratyczny władca absolutny, Stanisława Gertalda, który wywołał polityczną burzę w wyniku której do dymisji podał się minister skarbu Aaron Rozman. Za czasów pełnienia przez Stanisława Gertalda funkcji Ministra Oświaty "NR" zamarła. Swoje odrodzenie, choć w formie newsowych felietonów zawdzięcza dymisji Gertalda z tego stanowiska.)
Artykuł "Guedes de Lima - demokratyczny władca absolutny" przyniósł Stanisławowi Gertaldowi niewątpliwie ogromną sławę, a treść tego artykułu niosła ze sobą olbrzymie konsekwencje, które z perspektywy czasu przyniosły wiele pozytywnych zmian Rzeczpospolitej Sclavińskiej. Była to zapowiedź kryzysu październikowego. Artykuł w sposób otwarty ale delikatny krytykował rządy prezydenta Guedesa de Limy. Artykuł ten zapoczątkował wielki kryzys polityczny w dniach 5-8 września 2007 zakończony m.in. dymisją Ministra Skarbu Aarona Rozmana. Mimo uspokajających słów Guedesa de Limy z 10 września Stanisław Gertald pozostał w opozycji do jego rządu. Ujawniło się to świetnie w dniu 11 października kiedy wraz z Mateuszem Iontzem, Aaronem Rozmanem i Mustafą Owskim obalili Guedesa de Limę w demokratycznym zrywie przeciw łamaniu praw demokracji przez prezydenta. W wyniku wydarzeń z tego dnia Stanisław Gertald został mianowany Ministrem Oświaty.
Stanisław Gertald jest twórcą jedynej w swoim rodzaju i niepowtarzalnej Historii Rzeczpospolitej Sclavińskiej, która opisuje dokładnie rozwój od maja 2007 roku do końca grudnia 2007. Stanowi ona niezwykle cenne źródło historyczne dla wszystkich chcących poznać początki istnienia byłego Kraju Korony, a dziś prowincji Księstwa Sarmacji.
Po raz pierwszy funkcję posła piastował w Sejmie IV kadencji od 29.10 do 28.12.2007 roku. Wówczas otrzymał wspomnianą tekę Ministra Oświaty w Rządzie Tymczasowym z Mateuszem Iontzem na czele. Stanisław Gertald wziął się ostro do roboty. Za jego kadencji powstała Filharmonia Sclavińska, Teatr Sclaviński, Biblioteka Sclavińska, oraz Sclavińska Agencja Informacyjna. Stanisław Gertald na bieżąco brał udział w wydarzeniach kulturalnych w Sclavinii, promował Sclavinię w Sarmacji, oraz zgłaszał propozycje aktów prawnych dotyczących rozwoju kultury i oświaty w Sclavinii. Wielkim jego sukcesem była sprawna organizacja Święta Zasłużonych dla Sclavinii w dniu 19 listopada 2007.

Stanisław Gertald po "demokratycznej rewolucji październikowej" poparł Aarona Rozmana - nowego Ministra Skarbu w walce o prezydenturę Sclavinii. Aaron Rozman przegrał jednak z Mateuszem Iontzem. S. Gertald i A. Rozman założyli razem Komitet Wyborczy - Sclaviński Blok Obywatelski - z list którego obaj dostali się do Sejmu IV kadencji. SBO zawiązało w nim koalicję ze Zjednoczoną Partią Demoliberalną reprezentowaną przez Barjuana Lowenbrau van Wattsena - wiceministra oświaty u Stanisława Gertalda. W czasie pełnienia mandatu S. Gertald zgłosił wiele projektów ustaw po części związanych z pełnioną przez niego funkcją Ministra, po części od niej niezależnych. Z tym drugich przykładem jest np. nieprzyjęta w końcu ustawa o regulacji nazw użytkowników, albo ustawa o subwencjach medialnych. Największym dziełem Gertalda jest bez wątpienia projekt nowej, bardziej demokratycznej konstytucji, który zgłosił w Sejmie 12 grudnia 2007.
Po raz drugi, Stanisław Gertald znalazł się w Sejmie VI kadencji trwającej od 03.03 do 05.05.2008 roku. Od 08.04 do 05.05 pełnił funkcję Marszałka-Premiera.

Pod koniec grudnia stała się jednak rzecz, która nagle spowodowała, że błyskotliwa dotychczas kariera S. Gertalda w administracji państwowej napotkała nagle wielki kryzys. Stała się rzecz, której nikt w Sclavinii nie przewidywał - Stanisław Gertald przegrał w wyborach do Sejmu nie wchodząc w jego skład. Przegrał w słabym stylu ustępując miejsca w parlamencie "nowym twarzom" startującym z listy Unii Centro-Demokratycznej. Ogólnie Sclaviński Blok Obywatelski po dwóch miesiącach posiadania większości w Sejmie z wyborów wyszedł fatalnie - wprowadzając jednego posła- Emila Potockiego. Z powodu porażki Gertald podał się do dymisji ze stanowiska Ministra Oświaty. Dymisję uzasadniał tym, że "skoro wyborcom nie podoba się to jak pracuje nie widzę powodu kurczowego trzymania się ministerialnego stołka". Stanisław Gertald stwierdził, że skoro do Sejmu dostali się "młodzi" oni teraz powinni wziąć na swoje barki odpowiedzialność za rządy. Przed ustąpieniem Gertald wydał jeszcze obszerną historię Sclavinii i wygłosił przemówienie w Sejmie podsumowujące swoje urzędowanie. Mimo to jego dymisja spotkała się z wieloma głosami sprzeciwu. Wkrótce następcą ministra został Aleksander kaw. Nowak. Po porażce Gertald zajął się pisaniem artykułów prasowych w "Naszej Rzeczypospolitej", oraz satyrycznym piśmie "Żarty i Mity", które jest znane z kontrowersyjnego dowcipu.
Po raz trzeci w sejmowych ławach zasiadł w Sejmie VII kadencji, trwającej od 05.05 do 12.07.2008 roku oraz IX kadencji (29.09-09.11), gdzie pełnił po raz drugi funkcję Marszałka-Premiera od 29.09 do 03.10. W niedługim czasie po porażce w wyborach do Sejmu S. Gertald poinformował opinię publiczną o swoim kandydowaniu na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Sclavińskiej. S. Gertald podjął się w nich niełatwego zadania walki wyborczej z urzędującą głową państwa Mateuszem Iontzem. Kampania była niezwykle zacięta. Obaj kandydaci przytaczali swoją wizję państwa. Stoczyli obszerną debatę. S. Gertald uzyskał poparcie m.in. Emila Potockiego i Guedesa de Limy, za to Mateusz Iontz większości polityków z pierwszego rzędu sceny politycznej tj. Aarona Rozmana, Teresy Weber i Mustafy Owskiego.
Mimo to w pierwszej turze po zaciętej walce padł remis dziewięć do dziewięciu. Kampania przed dogrywką była jeszcze bardziej zacięta, obaj kandydaci parokrotnie zarzucali sobie kłamstwa.
Stanisław Gertald w Sarmacką scenę polityczną zaangażował się mniej więcej w połowie listopada 2007. Nie zmienia to faktu, że już 5 listopada został wyniesiony przez Księcia Mikołaja I do godności kawalera Księstwa Sarmacji za zasługi na arenie Sclavińskiej. S. Gertald w Sarmacji zasłynął bardzo dużą ilością artykułów w Parku Sarmackim dotyczących Sclavinii (Był oficjalnym przedstawicielem Sclavińśkiej Agencji Informacyjnej w Sarmacji). Jako jeden z nielicznych Sclavińczyków wstąpił także do Nowej Prawicy Sarmackiej podczas gdy większość ich należy do Sarmackiej Partii Demokratycznej. Wiele osób twierdzi, że tym członkostwem właśnie spowodowana była grudniowa porażka wyborcza. W NPS jest dość wysoko postawionym działaczem. Między innymi wiceszefem Gabinetu Cieni tworzonego przez tę partię. S. Gertaldowi proponowano start w wyborach do Izby Poselskiej Księstwa Sarmacji w grudniu'07, lecz ten odmówił tłumacząc się obowiązkami w Sclavinii.Załączniki:

1. Władze historyczne Rzeczpospolitej Sclavińskiej
2. Artykuł Naszej Rzeczpospolitej o współpracy sclavińsko-trizondalskiej
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
0,00 lt
Ten artykuł lubią: Irmina de Ruth y Thorn, Fryderyk von Hohenzollern, Karolina Aleksandra, Maria von Primisz, Vladimir von Hochenhaüser, Andrzej Swarzewski, Szymon Chojnacki de Ruth, Yupeng Beijin-Zhao.
Komentarze
Irmina de Ruth y Thorn
Super super :D nie mam słów. Czytałam z zapartym tchem :D oby tak dalej.
Odpowiedz Permalink
GdL
Dziękuję, postaram się przed końcem roku opublikować biografie jeszcze 2-3 wybitnych Sclavińczyków. Resztę zostawię już po Nowym Roku. (Chyba, że w piątek faktycznie będzie koniec świata)
Odpowiedz Permalink
Marcel Hans
Brakło informacji o fakcie, że był ministrem w RSiT, czy przeoczyłem?
Permalink
GdL
Minister Kultury i Sportu. (Nie zachowało się jednak nic co jest mi znajome, by to opisać). Działalność Stanisława Gertalda w RSiT można uznać za znikomą. Dlatego też, skupiłem się na tym co najważniejsze. :)
Odpowiedz Permalink
Marcel Hans
Pamiętam to dobrze, był ministrem mojego rządu. Po jakimś czasie musiał zrezygnować z funkcji, odszedł z v-świata. Apelował zawsze o większą współpracę i aktywność W RSiT.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.