Park Stołeczny, Paulus Buddus, 24.11.2012 r. o 08:12
Kilka słów o pieniądzach. HM 1

Każdy z nas wie co to jest i do czego służą pieniądze. Mądry ktoś powiedział, że "pieniądze to nie wszystko, ale bez pieniędzy to chuj". Jakże mądre słowa i jak prawdziwe. Dzisiaj idąc do sklepu płacimy nawet za reklamówkę, bo jest ekologiczna. Czy ktoś z czytelników zastanawiał się skąd wzięły się pieniądze? Oto artykuł, który rozwieje wasze pytanie.

Historia monet.

Od najdawniejszych czasów ludzie szukali sposobu, na płacenie za usługi lub towary. Początkowo istniał tzw. handel wymienny. Ja dam Tobie 3 worki mąki, a Ty mi dasz osła. I znalazł się ktoś mądry, który stwierdził, że taki system ma wady, że transakcje się nie kalkulują itd. Pierwsze monety powstały na terenach obecnej Turcji. A, że Azja bogata (VII w. p. n. e.) to w rzekach w tamtym czasie złoto i srebro było nawet tam. I tak powstały okrągłe monetki wykonane z elektrumu. Potem byli Fenicjanie i ich handel na Morzy Śródziemnym, potem Chiny i Indie. Jesteśmy także i my i nasza moneta czyli libert. Nawet jest nauka zajmująca się monetkami – numizmatyka.

Elementy składowe monety.

Awers i rewers czyli przód i tył monet. Otok – czyli to co dookoła. Rant czyli brzeg, na monetach stanowi jej cienką część brzegową, która może być gładka, ząbkowana, a także mogą znaleźć się na niej drobne zdobienia lub napisy. Istnieje także taki element monety zwany egzergą. Jest to odcinek w dolnej części monety, oddzielony od reszty poziomą linią. Często znajdują się w nim znaki mennicze, czy data wybicia danej monety.

Liberty – waluta Sarmatów.

Jak wspomniałem, my także mamy swoje własne monety i są nimi liberty. Liberty tworzone są ze złota i mają podobny wygląd jak dukaty, czyli są ze złota. Na awersie zawsze jest podobizna władcy, który rządzi Księstwem Sarmackim. Rewers – tył monety – Herb Księstwa Sarmacji. Wybity jest także rok i miejsce wybicia.
img_1487_8.jpg
Obecny libert. Na awersie podobizna JKM Piotra II Grzegorza
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
0,00 lt
Ten artykuł lubią: Irmina de Ruth y Thorn, Markus Arped, Sorcha Raven, Gauleiter Kakulski, Szymon Chojnacki de Ruth, Helwetyk Romański, Zbyszko Gustolúpulo, Adrian Maksymilian Józef Alatriste.
Komentarze
Defloriusz Dyman Wander
Utyło się Waszej Książęcej Mości. A mówiłem, odbić jakiś starszy wizerunek.
Odpowiedz Permalink
Piotr II Grzegorz
Jestem tylko szczupły inaczej. Stop mowie nienawiści.
Odpowiedz Permalink
Paulus Buddus
Przperaszam, ale jest napisane PODOBIZNA. Po drugie to jest tylko głowa w powiększeniu. JKM mość powinna ten problem przedstawic w mennicy, aby dali nowy wzór i jeśli nie problem prosze o podesłanie.
Odpowiedz Permalink
Sorcha Raven
E tam, ja lubię Misie, są takie tuli tuli, anie jakieś tam wieszaki na ubrania :P
Odpowiedz Permalink
Leszek de Ruth
Szczupły inaczej, fuuuu :D Już niedługo na świecie nie będzie idiotów, tylko pokrzywdzeni edukacyjnie, a bieda też zniknie, a zastąpi ją niezdolność ekonomiczna.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Witam
Ja ostatnio spotkałem się z określeniem judo-sceptyczny...
Ale nie o tym mowa
Artykuł fajny
W krótki i przystępny sposób przekazuje najważniejsze informację :)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.