Park Stołeczny, Paulus Buddus, 19.11.2012 r. o 10:55
Stare zdjęcie

Przybywając do Almery późnym popołudniu, zmarznięty i głodny wstąpiłem do karczmy "pod Rarógiem". Po krótkiej rozmowie z karczmarzem zająłem miejsce przy ścianie.Wnętrze urokliwego miejsca, mającego swoją tradycję napajało moją duszę spokojem. Siadając mogłem sobie wyobrazić początek tego miejsca i poczuć dreszcz emocji, że w tym miejscu ucztował sam Książę Geza II. Wracając z krainy marzeń zamówiłem solidny kawał dzika z rusztu w sosie z runa leśnego, pieczone ziemniakami i warzywami blanszowanymi oraz duży kufel półtoraka. Siedząc i racząc się przysmakami lokalnej kuchni odpoczywałem. Gdy po wypiciu sporej ilości miodu zacząłem czuć, że wystarczy, postanowiłem uregulować dług i udać się na spoczynek. Oddalając się od karczmy, alkohol zacząć dochodzić coraz mocniej do głowy, zakręciło mi się w głowie i runąłem na ziemię. Jakież było moje zdziwienie po przebudzeniu. Sakiewki na swoim miejscy, broń przy pasie, jedynie kontusz pobrudzony był błotem. Podnosząc się z ziemi - aż wstyd się przyznać - czułem jeszcze delikatne zawroty w głowie. Nagle dostrzegłem mały skrawek papieru.
img_1487_1.jpg
Na odwrocie była ledwo widoczna data 1789 rok oraz napis, z którego udało mi się odszyfrować:"... von Ern..."
Obok zdjęcia pobłyskiwała srebrna moneta.
img_1487_4.jpg
Cały dzień - oprócz kaca fizycznego - zachodziłem w głowę jak te obiekty znalazły się w oddali około 50 metrów od karczmy. Wytłumaczenie może być jedno. miejsce w którym to znalazłem jest mało uczęszczane i teren bagnisty. Historycy z naszego Teutońskiego Instytutu Historii może odpowiedzą na mój apel oraz na nurtujące mnie pytania. Czy w Almerze był budynek podobny do tego na zdjęciu? Kim był "... von Man..."? Opis monety: kogo symbolizują inicjały? Wskazówką mogą być daty roczne podane na fotografii i monecie.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
0,00 lt
Ten artykuł lubią: Paulus Buddus, Markus Arped, Adrian Maksymilian Józef Alatriste, Karolina Aleksandra, Ivo Karakachanow, György Róni Karakachanow Jr, Helwetyk Romański, Mikołaj Torped, Sorcha Raven, Szymon Chojnacki de Ruth.
Komentarze
Ivo Karakachanow
Chcę więcej takich artykułów!
Odpowiedz Permalink
Paulus Buddus
Jeżeli szczęście dopisze i ponownie oddam się w stan upojenia i coś znajdę nie ma problemu :)
Odpowiedz Permalink
Paulus Buddus
Errata: 2 linijka od końca - jest "... von Man..." winno być "... von Ern...". Przepraszam także za to, że tekst nie został wyjustowany - powód: spisywałem wszystko następnego dnia, gdy powoli zanikał kac :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Witam
Budynek o którym mowa to nic innego jak pozostałości dawnej oranżerii...
To w niej miało miejsce historyczne spotkanie 24 lipca 1789 roku Hrabiego Bruna von Manskier ambasadora Cesarstwa Teutoni oraz Arcyksięcia Michała Tullego ambasadora Królestwa Dremlandu kończące tzw. II wojnę morską (1784-1789r.) z tej to okazji wybito monetę o której mowa:)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.