Bractwa i co dalej ?

berlin1e.jpg

Sejm Księstwa Sarmacji w dniu 6 września przyjął Ustawę o Bractwach, tym samym została nadana osobowość prawna cechom, oraz zostały określone mechanizmy wyłonienia władz tych organizacji. Dwór Książęcy nie próżnował i idąc za ciosem, zarządzi wybór przewodniczących bractw. Zainteresowanie wyborami w cechach jest średnie co może dziwić, ponieważ owe organizacje miały być reprezentantem ludu pracującego ich głosem w sprawach gospodarki oraz walki o prawa robotnicze i właścicielskie . Więc można sobie jedynie wyobrazić jak prestiżowe są te wybory, osoby które wygrają te zawody będą mieć ogromny wpływ na kształtowanie gospodarki, stosunków międzybranżowych oraz wewnętrznych spraw sektorowych danej gildii. Wielka władza ale też wielkie zobowiązania i odpowiedzialność za reformy które mają zamiar wprowadzić.


Dziś Dwór Książęcy poinformował opinię publiczną w lakonicznym komunikacie że głosowania w Bractwach potrwają do środy 12 września. Od 6 września w każdym z cechów przedstawiono kandydatury na przewodniczących. To co niepokoi, to fakt że żaden z kandydatów nie przedstawił choćby namiastki programu, pomysłu na funkcjonowanie samorządów zawodowych. Na co zresztą zwrócił uwagę Jego Książęca Mość Piotr II Grzegorz w jednym z bractw: Byłoby miło poznać jakiś program działania. Wielu obywateli, zrzeszonych członków bractw może odnieść wrażenie że to nie wybory na szefa organizacji społecznej, a raczej plebiscyt popularności. Mniejsza o to przyjrzyjmy się kandydatom w poszczególnych gildiach.

karczmarze.jpg

Zaczniemy od Bractwa Karczmarzy które będzie odgrywać znaczącą role wśród
producentów żywności i napojów wyskokowych, zrzeszające w swoje szeregi aktywnie zawodowo podczaszych. Spójrzmy na charakterystyki osób ubiegających się o przewodnictwo w bractwie:
  • Markiz Paviel von Thorn-Broniek:
    Podczaszy karczmy u Zbynia, Marszałek Sejmu, Minister Spraw Zagranicznych, wielokrotny poseł oraz działacz Partii Pracy. Wątpię aby ktoś odmówił mu doświadczenia czy też pracowitości, ale czy oprócz zdobytego doświadczenia ma również odpowiednią wiedzę ? Czy znajdzie czas na zajęcie się sprawami cechu, pomimo obowiązków w parlamencie i rządzie ? Tak na te pytania trzeba odpowiedzieć , i jeszcze na jedno bardzo ważnie jaki jest pana pomysł na organizację bractwa?

plakatyprlu.jpg
Bractwo Przemysłowe będzie raczej przypominało klub biznesowy, gdyż w znacznej mierze będzie reprezentowało interesy tzw Wielkiego Kapitału. Członkami gildii są aktywni zawodowo podkomorzy kopalń, fabryk i mennic, przejdźmy do krótkiego opisu kandydatów.
  • Hrabia Avril von Levengothon, przewodniczący Partii Pracy osoba z szerokimi koneksjami rodzinnymi, podkomorzy Mennic Starosarmackich. Człowiek czynu, który niejednokrotnie pokazywał że wywiązuje się z powierzonych mu zadań. Niestety nie przedstawił członkom bractwa nic po za swoim nazwiskiem.
  • Baronet Markus Arped-Iwanowicz, równie dobrze może się pochwalić licznymi więzami rodzinnymi jak jego konkurent. Młoda osoba z pomysłami i chęcią działania, przewodniczący Rady Królewskiej Baridasu, minister informacji, podkomorzy GTA GOLD. O ile będzie zarządzał bractwem ta jak towarzystwem akcyjnym to członkowie pomnożą swoje zyski. Jednak ta jak jego kontrkandydat, chyba biorąc z niego przykład nic nie przedstawił.

robotnicy.jpg
Bractwo Robotnicze tu bez dwóch zdań mamy do czynienia z związkiem zawodowym z prawdziwego zdarzenia, który z pewnością będzie bronił interesy pracowników kopalń, fabryk i mennic.
  • Markiz Jakob wywodzący się z rodu Cesarskiego, przewodniczący NOT, emerytowany polityk, skupiający swoją aktywność na działaniach stricte systemowych. Właściciel manufaktury CG MAN. Zasadniczym pytanie jest czy w tym przypadku nie będzie zachodził konflikt interesów w bycia właścicielem przedsiębiorstwa a reprezentowaniem robotników, górników i mincarzy?
  • Diuk Jack Korab działacz społeczny i samorządowy, osoba zaufania publicznego swego czasu dwukrotny premier Gellonii i Starosarmacji, wiceprezes sądu Najwyższego. Brak przedstawionego pomysłu dla cechu, nie wiemy jakie J.O Diuk ma plany względem klasy pracującej.
  • Jan via Teutończyk niegdyś związany z Teutonią obecnie mieszkaniec Grodziska, osoba dość enigmatyczna.Członkowie bractw będą mieć nie lada wyzwanie, to oni poprzez swoich reprezentantów w znacznej mierze będą wpływać na kierunek w jaki będą się rozwijać ich profesje oraz Sarmacka gospodarka. Czy dojdzie do ostrych spięć pomiędzy rządem a związkami? Tego nie wiemy lecz możemy być pewni że obecny gabinet będzie musiał poświęcić więcej uwagi na sprawy ekonomii. Czy same cechy wypracują ramy współpracy pomiędzy sobą ? Tego też nie wiemy gdyż nikt z kandydatów jak dotąd nie wyjawił planów na prowadzenie bractw.
News z ostatniej chwili, Bractwo Karczmarzy wybrało swojego przewodniczącego którym został Markiz Paviel von Thorn-Broniek.


Mecenas,
(-)Fryderyk bnt von Hohenzollern.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
0,00 lt
Ten artykuł lubią: Simon Villee, Goglez Pajzano, Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki, Ivo Karakachanow, Piotr II Grzegorz, Markus Arped, Ignacy Urban de Ruth, Tomasz Ivo Hugo, Helwetyk Romański, Rihanna Aureliuš-Sedrovski.
Komentarze
Paviel Gustolúpulo
Jeżeli o mnie chodzi to przedstawiłem już swoje propozycje działania na najbliższy okres.
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
Tak faktycznie, ale było to po publikacji artykułu:) Gdyby było przed artykuł by zawierał wzmiankę o tym. Zresztą cieszy fakt że pan przewodniczący przedstawił plan.
Odpowiedz Permalink
Paviel Gustolúpulo
Wiem wiem, że po fakcie publikacji :) Po prostu chciałem poinformować, żeby czytelnik od razu wiedział, że coś się dzieje :)
Odpowiedz Permalink
Irmina de Ruth y Thorn
Paviel nie zdążyłam pogratulować ani zagłosować. Tak więc moje najszczersze gratulacje. Rządź nami karczmarzami dobrze :P
Odpowiedz Permalink
Markus Arped
Ja także, jako jeden z kandydatów, przedstawiłem swoje propozycje w wątku wyborczym Bractwa Przemysłowego.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.