Ferment, Ignacy Urban de Ruth, 20.08.2012 r. o 12:40
Legendy v-motoryzacji (III)

img_132_16.png


Kukuł 24 "Narew" to jeden z najbardziej legendarnych pojazdów sarmackiej motoryzacji (obok m. in. Kukuła 14, czy NieOgara). Prace nad tym modelem trwały juz od roku 1962. Nowy samochód stał sie przedmiotem sporu wielu inżynierów i konstruktrów. Wielu z nich postulowało mozliwość umieszczania w wozie wielu typów silników i różnych wersji skrzyń biegów, chłodnic i innych. Ostatecznie porozumienie osiągnięto w 1965 roku. Wtedy to zrezygnowano z silników szesciocylindrowych i automatycznych skrzyni biegów, a nadzorcą projektu został nieznany wtedy nikomu Progres Michnika Kiełbasa-Krakowski. Ostatecznie przyjato dwa warianty silnika - czterocylindorwy o pojemności 2,7 litra i ośmiocylindrowy w układzie V o pojemności 5,5 litra. Ostateczne prototypy M-ałpa i M-o powstały w 1967 i rok później ruszyła produkcja.
kukul1.png
Kukuł 24 w wersji podstawowej należący do mandragora Khnada.
kukul2.png
K24 Khanda różnił się jednak od taśmowców. U góry w trybie terenowym.

"Narew" - produkowana przez znakomity okres 17 lat (1968-1985) w Fabryce Pojazdów Kołowych imienia Józefa van der Ćwok-Warzywniaka w Krezie (po 4 lutego 1969 przemianowanej na Fabrykę Samochodów Osobowch Krez) stała sie podstawą sarmackiego transportu miejskiego w sferze dostepnej zarówno zwykłemu robotnikowi (w ciągu 4 lat od wypuszczenia na rynek juz 40% sarmackich taksówkarzy jeżdziło "dwaczwórką"), jak i przedstawicielowi awangardy (sama Sarmacka Republika Socjalistyczna kupiła w sumie 75 000 czarnych egzemplarzy, dla użytku dyrektorów fabryk i urzędników państwowych). Od roku 1970 zaczęto produkować "dwaczwórkę" także w wersji kombii co zaowocowało znacznym wzrostem sprzedaży.
kukulwinnicki.png
Pierwszy samochód Brawo Bydgoszczy I, [przed gmachem] Muzeum ŚKW, Wandowice

Kukułowi 24 nie mozna odmówić też duzego wpływu na kulturę Sarmacji oraz Wandystanu, do którego w latach późniejszych był eksportowany. Jak twierdzą producenci "Narew" była pierwszym pojazdem mandragora Marcelego Baldachima Khanda. Jej wielkim fanem jest też mandragor podpułkownik Michaś Winnicki, który co prawda sam nim nie jeździł, ale zamówł 100 egzemplarzy dla winnickiej hacjendy służby publicznej. Jak wiadomo ze źródeł nieoficjalnych - to właśnie na winnickim K24 uczył sie kierować Zbyszko von Thorn-Broniek, późniejszy OŚ Brawo Bydgoszcz I.

__________________
PS Z braku wcześniej obecności składam buziaki w siusiaki OŚ Hodży z okazji wyboru na stolec Wandowy. :D
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
0,00 lt
Ten artykuł lubią: Michał Hodża Kiełbasa-Krakowski, John Rasmusen, Mikołaj Torped, Zbyszko Gustolúpulo, Tomasz Ivo Hugo, Mikołaj Jan, Gauleiter Kakulski.
Komentarze
Tomasz Ivo Hugo
Nie chcę się czepiać, ale jeśli chodzi o samochody, to Narew jest rodzaju męskiego. Narew żeńska, to rzeka.
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Toć to od grodzisikiej Narwi. Ale jeśli to błąd, to przepraszam :P
Odpowiedz Permalink
Zbyszko Gustolúpulo
Lubię opisy! :D
Odpowiedz Permalink
Konrad Hohenstauf
Czarny Kukuł to ponoć dzieci porywał :]
Permalink
Michał Hodża Kiełbasa-Krakowski
Tak, Mandragor Winnicki osobiście brzydził się Kukuła 24. Osobiście wolał Kukuła 14, którego używał jako auta osobistego, jeździł nim czasem po papierosy do domu towarowego "Huragan" w GWS (tuż obok IG Farben Theatre). Na niedzielne wycieczki wybierał ŻENa 117, z Fabryki Automobili im. Żenady w Precelkhandzie(zdjęcie auta - http://tiny.pl/h46mv). Natomiast na codzień wybierał coś skromniejszego i bardziej funkcjonalnego, mianowicie ŻENa 485 z sześciocylindrowym silnikiem benzynowym o mocy 110KM. (zdjęcie - http://tiny.pl/h46mb). Myślę, że kiedyś trzeba będzie opisać samochody którymi poruszał się swego czasu tow. Winnicki, to będzie świetny artykuł.
Permalink
Paviel Gustolúpulo
Potwierdzam, za mało lata ojciec dawał mi się przejechać tu i ówdzie. Brawo Bydgoszcz!
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Dokonano zmiany treści artykułu, w trybie art. 7 ust. 1 Ustawy Sejmu nr 146 o prefektach, z następującym uzasadnieniem:
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.