Park Stołeczny, Piotr II Grzegorz, 08.07.2011 r. o 08:44
System Złota Wolność beta

szu_3.jpg
Pragnę zaprezentować mieszkańcom księstwa autorski system gospodarczo-ewidencyjny Złota Wolność w wersji beta.

Dlaczego beta? Z dwóch powodów. Po pierwsze system, chociaż jest w pełni sprawny, to znaczy zawiera wszystkie funkcję, wymaga jeszcze poprawek, między innymi:
1) dodania opisów pomocy kontekstowej (zielone pole w "akordeonie", który widzicie po prawej");
2) dodania opisów na podstronie "O nas";
3) poprawek graficznych, gdzie pomoc zaoferował niezastąpiony JKW Piotr Mikołaj;
4) dodanie rotatora prasy pozasystemowej.
5) dodanie kanału #sarmacja
6) dodawanie informacji o sarmacji na portalach społecznościowych (serwisy sarmackie)

Po drugie system jest betą ponieważ nie posiada umocowania prawnego. W tej chwili jest autorskim system dworu, i gdyby nie został wprowadzony oficjalnie Korona pokryje całość zobowiązań wynikłych z wprowadzenia systemu z prywatnej szkatuły. Zobowiązań... bowiem można już dokonywać wpłat i wypłat libertów z Banku Sarmacji, przy czym wprowadzono ograniczenie do 200.000 libertów na mieszkańca, przy czym limit odnawia się z szybkością 1 liberta na 5 sekund (17.280 lt na dobę).

Ponieważ system ma charakter prywatny (do czasu unormowania przez Sejm) obowiązują w nim przepisy porządkowe ustanowione przez właściciela - Księcia, to jest:
1) moderacji treści i czasowego banowania użytkowników, wedle uznania dokonują prefekci, przy czym właściwość poszczególnych prefektów ustala Prefekt Generalny; decyzja jest wykonywana natychmiast
2) od decyzji przysługuje zażalenie do Księcia, który może ją uchylić, zmienić na korzyść moderowanego lub utrzymać. Książę może z urzędu dokonać rozpatrzenia poprawności decyzji prefekta.
3) ustalono podatki (patrz, zakładka podatki), przy czym w zasadzie od teraz przyznaje się Izbą Połączonym prawo wydawania uchwał w sprawie jej wysokości.

Brzmi monarchofaszystowsko? Trochę tak, ale pamiętajmy, że na ten moment to prywatna inicjatywa - ram prawnych nabierze z chwilą jej legalizacji.

Ponieważ w systemie nie ma jeszcze pomocy kontektowej kilka słów tutoriala.

Każdy automatycznie produkuje zboże, które może sprzedać w mieście. Kupno wsi prywatnych lub otrzymanie wsi lennych podwyższa wydajność produkcji zboża ze 100 korców do wyższych wartości (nawet kilkaset korców na dzień, przy dużej ilości wsi).

Zboże produkuje się automatycznie, jeżeli jesteśmy szczęśliwi. Szczęście spada w tempie 10% na dobę (spada stale, z każdą sekundą), dlatego, aby uniknąć bycia nieszczęśliwym musimy pić alkohol w karczmie. W Karczmie funkcjonuje kilka rodzajów alkoholu (więcej informacji po kliknięciu na link szczęście przy panelu logowania)

Zboże sprzedaje się w miastach, przy czym jego cena zależy od ilości kramów kupieckich oraz od populacji miasta. Czym więcej kramów tym lepsza cena, czym większa populacja, tym działanie kramów jest mniej intensywne. Cena 1 korca zboża wynosi od 1 liberta i dąży do dwóch libertów. W mieście w którym sprzedajemy zboże zamieszkujemy. Możemy zmienić miasto zamieszkania, ale nie częściej niż raz na 7 dni.

Od sprzedaży zboża pobierane są podatki na rzecz: księcia (obecnie 2%), rządu (10%), prowincji (10%) i miasta (10%). Wysokość podatków może zmienić Sejm.

Za zarobione pieniądze możemy rozbudowywać swój profil, kupując wsie prywatne, albo budować karczmy (za 25.000) i miasta prywatne (za 125.000), polepszać karczmy zatrudniając w nich dziewki wszeteczne (zmniejszające cenę alkoholi) lub kupując alkohole, polepszać miasta kupując kramy kupieckie. Można również zakładać instytucje (odpowiednik dzisiejszego rejestru organizacji, cena 5.000 lt).

W każdej grupie (prowincji, mieście, karczmie czy instytucji) możemy publikować podstrony oraz aktualności. Autor aktualności zarabia na ich komentowaniu przez innych użytkowników, przy czym zastosowano "inteligentny" skrypt, dzięki któremu komentarze spamerów są mniej warte od komentarzy ważących słowa aktywnych użytkowników.

Od zarobków autorskich pobierane są podatki od tantien. Na dziś ich wysokość to: podatek książęcy: 2%, rządowy: 10% oraz czynsz na rzecz grupy, w której jest publikowany artykuł: 25%.

Prawa autorskie

Ponieważ system jest systemem autorskim i w całości (poza grafiką i cssem) był napisany przeze mnie zastrzegam sobie wszelkie prawa autorskie w stosunku do niego. Jednocześnie przekazuję go do nieodpłatnego używania społeczności sarmackiej, na czas nieoznaczony, z prawem wypowiedzenia powyższych warunków.

Proszę o uwagi i komentarze oraz zgłaszanie błędów.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
0,00 lt
Ten artykuł lubią: Ryszard Paczenko, Ivo Karakachanow, Mirosław Kryński.
Komentarze
Ten artykuł oczekuje na pierwszy komentarz.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.