Park Stołeczny, Simon Villee, 20.04.2012 r. o 04:58
Galeria minerałów cz. I

Uniwersytet Marcowy jest w fazie budowy. Stan prac można na bieżąco śledzić na stronie instytutu.

Publikacje jednak będą powstawać już teraz z siedziby tymczasowej (zdjęcie obok).

Na początek chciałbym przedstawić pierwszą część galerii z mojej prywatnej kolekcji minerałów. Kolejne części będą wydawane w odstępach jedno lub dwu tygodniowych.
siedzibatymczasowa.pngAgaty powstają w pęcherzykach pogazowych skał wulkanicznych z roztworów, wydzielonych podczas stygnięcia tych skał. Swój przepiekny rysunek, nieosiągalny dla jakiegokolwiek innego kryształu, zawdzięcza układowi tworzących go warstw.
agat1.png

agat2.png

Piryt zwany jest także złotem głupców z powodu barwy i połysku, które wprowadzają w błąd niedoświadczonych poszukiwaczy mylących go ze złotem. Kiedy uderzymy czymś twardym w piryt posypią się iskry. Stąd też wierzy się w jego przydatność w rozładowywaniu napięć. Długotrwały kontakt pirytu ze skórą zwłaszcza lekko spoconą może spowodować utlenienie się tego minerału i powstanie bolesnych i trudnych do zagojenia ran.
piryt2.png

Ametyst. Biskupi i kardynałowie Kościoła Katolickiego noszą pierścienie z ametystami jako pamiątkę Męki Pańskiej oraz symbol wstrzemięźliwości. Najsłynniejsze złoża znajdują się w Brazylii. W Polsce na Dolnym Śląsku np. w Szklarskiej Porębie. Purpura była w wielu kulturach symbolem dojrzałości duchowej, w których uważano, że ametyst pomaga przekształcać wzorce myślowe i emocjonalne.
ametyst2.png

ametyst1.png

Malachit – skupienie włókniste. Największe i najsłynniejsze skupisko znajduje się w Kongo. W czasach starożytnych stosowany jako kamień ozdobny, amulet i środek leczniczy. Jego jasne i ciemne wstęgowania symbolizują świadomość i nieświadomość.
malachit1.png

malachit2.png

Chalkantyt. Minerał powszechnie spotykany, niemal we wszystkich kopalniach. Wykorzystywany do produkcji miedzi. Bardzo często jest sztucznie hodowany poprzez krystalizację z roztworu wodnego. Może przyjmować dowolne barwy.
chalkantyt4.png

chalkantyt2.png

Tygrysie oko jest odmianą kwarcu, najsłynniejsze złoże znajduje sie w RPA. Mieni się cudownymi barwami, kiedy poruszamy nim w świetle. Zgodnie z słowami Goethego: „Nie masz pewniejszego nic nad zmianę” tygrysie oko odzwierciedla przekształcalność materii i rzekomo pomaga zrozumieć, jak ograniczająco działa trzymanie się tego, co materialne.
tygrysieoko.png
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
0,00 lt
Ten artykuł lubią: John Rasmusen, Zbyszko Gustolúpulo, Misza "JK" Korab-Kaku, Piotr II Grzegorz, Helwetyk Romański, Mikołaj Jan, Gustaw Witkowski, Ignacy Urban de Ruth, Vladimir ik Lihtenštán, Mateusz von Thorn-Chojnacki, Irmina de Ruth y Thorn, Szymon Chojnacki de Ruth, Ryszard Paczenko.
Komentarze
Misza "JK" Korab-Kaku
Naprawdę super, przeczytałem z przyjemnością. Proszę się zgłosić tutaj to wspomożemy aktywność:
http://fc.sarmacja.org/viewtopic.php?f=106&t=5940
Odpowiedz Permalink
Zbyszko Gustolúpulo
Ten różowy to taki mój! ❤
Odpowiedz Permalink
Julia von Levengothon
Gratuluje solidnej roboty (;
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.