Park Stołeczny, Emanuel Śmigło, 03.03.2012 r. o 12:59
Kalimantan - wstęp

Dziamgolenie
     W ostatnim roku miałem styczność z zagadnieniem tworzenia systemu informatycznego obsługującego Księstwo Sarmacji. Dwie nieudane próby doprowadzenia różnych projektów do końca uświadomiły mi kilka rzeczy oraz rozjaśniły mechanizmy pożądanej funkcjonalności. Na szczęście dla Sarmacji powstała Złota Wolność autorstwa Jego Królewskiej Mości. A ja zabrałem się za arbajt, bo przecież robić coś trzeba.
Wizja
     Celem projektu Kalimantan jest stworzenie darmowego i otwartego silnika dostarczającego funkcjonalności potrzebnej do działania przyzwoitego, wirtualnego państwa. Postanowiłem zrezygnować z opracowania interfejsu (front-endu) pozostawiając to zadanie użytkownikom systemu. System będzie można wykorzystać na dwa sposoby:[ul]
[li]Wykorzystanie jednego serwera i użycie dostarczonych skryptów w tradycyjny sposób.[/li]
[li]Tryb usługi sieciowej, w którym Kalimantan będzie dostarczał funkcjonalności na żądanie różnych klientów rozmieszczonych na jednym lub wielu serwerach. W tym trybie klienci nie będą zmuszeni do posiadania konta na serwerze oferującym PHP czy bazę danych w celu prowadzenia własnej strony WWW.[/li]
[/ul]
     Ważnym aspektem Kalimantanu jest bezpieczeństwo. Z uwagi na rozproszony charakter aplikacji siłą rzeczy system będzie musiał być odporny szkodliwe działania użytkowników i gwarantować spójność danych przechowywanych w bazie. Jako system zarządzania bazą danych wybrałem MySQL z uwagi na jego dostępność wśród darmowych hostingów. Nie jest to sztywne uwarunkowanie, architektura skryptów będzie dopuszczać wykorzystanie innego silnika przy minimalnych nakładach pracy. W kwestii logiki postanowiłem wykorzystać jak najszerzej możliwości bazy (co zaowocuje z pewnością kilkoma artykułami w Kąciku Kodera).
     Dodatkowym założeniem jest możliwość swobodnej migracji danych między instancjami Kalimantanu. Ma to umożliwić bezbolesne systemowo unie i inkorporacje wirtualnych państw.
Co dalej?
     Na dzień dzisiejszy mam prawie ukończony projekt bazy danych oraz jakieś 10 % działającej usługi sieciowej. W kolejnych odsłonach będę przedstawiał planowane i zaimplementowane możliwości silnika, technikalia trafią do Kąciku Kodera. Stay tuned czyli pozostańcie nastrojeni.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
0,00 lt
Nikt jeszcze nie lubi tego artykułu.
Komentarze
Ignacy Urban de Ruth
♥❣❤♥❣❤
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
Ⱡ♥
Odpowiedz Permalink
Ivo Karakachanow
wow!
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
Będzie jakiś gotowy moduł do phpBB? :-)
Odpowiedz Permalink
Emanuel Śmigło
Nie będzie, tych jest mnóstwo w sieci. ;)
Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Zarąbiste, a na czym bd Pan trenowal system? :)
Odpowiedz Permalink
Emanuel Śmigło
Nie będę go trenował. :D
Jeżeli chodzi o testy to we własnym zakresie lub czyimś współudziale.
Permalink
Ignacy Urban de Ruth
I jak tam prace nad cackiem? :P
Odpowiedz Permalink
Emanuel Śmigło
Raz lepiej, raz gorzej. Jak to na dobrą realiozę przystało. ;)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.