[SOBOS] Kto jest faworytem wyborów do Sejmu?

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
mXx0cL6F.png


Na dwa tygodnie przed wyborami do Sejmu LXXI kadencji w dniach 8 - 13 stycznia 2022 roku Sarmatki i Sarmaci mieli możliwość ocenienia działalności Sejmu kończącej się kadencji, wskazania swoich faworytów w nadchodzących wyborach oraz przekazania swoich pomysłów na działania, jakie nowo wybrani Sejm oraz Kanclerz powinni podjąć. Sarmaci i Sarmatki mieli również okazję zabrać głos na temat zmian w ordynacji wyborczej. Czy następne wybory do Sejmu będą już wyborami w systemie proporcjonalnym, a Kanclerz będzie wybierany w wyborach powszechnych przez wszystkich sarmackich Obywateli? Kto jest faworytem tych wyborów? Zapraszam za zapoznania się z wynikami sondażu!

W badaniu ankietowym udział wzięło 19 Sarmatek i Sarmatów, z czego 18 posiada sarmackie obywatelstwo i będzie mogło głosować w wyborach do Sejmu, które odbędą się w dniach 22 - 23 stycznia 2022 roku. Równo po 47% z nich to mieszkańcy Starosarmacji i Hasselandu, zaś pozostałe 6% stanowią osoby, które nie zamieszkują w żadnej z prowincji.

Sejm na 3 z plusem
DIAIA1Lx.png

W pierwszym pytaniu sondażowym ankietowani zostali zapytani o ocenę dotychczasowej pracy Sejmu LXX kadencji, która właśnie dobiega końca. Większość ankietowanych— 37% nie oceniła pracy Sejmu ani dobrze, ani źle; następne 37% osób oceniło działalność Posłów i Posłanki dobrze lub bardzo dobrze, zaś tylko 26% Sarmatów i Sarmatek pracę tę oceniło źle, nikt z ankietowanych nie przyznał oceny bardzo źle. Gdyby przyznane oceny przeliczyć na średnią arytmetyczną, Sejm otrzymałby 3,26, a więc choć to tylko ocena dostateczna, to jednak ocena ta nie wypada najgorzej.

A faworytem w wyborach zostaje...
uL2FHU4w.png
W zbliżających wyborach do Sejmu swoją kandydaturę w Książęcej Komisji Wyborczej zgłosiło sześciu kandydatów. Wśród nich zdecydowanie największym poparciem cieszy się obecny Kanclerz, Jaśnie Wielmożny Santiago Vilarte von Hippogriff. Na drugim miejscu jest kandydat, który mimo że niedawno powrócił z realiozy, cieszy się również bardzo wysokim poparciem wśród wyborców — mowa oczywiście o Jego Książęcej Wysokości Filipie I Gryfie. Gdyby to osoby udzielające odpowiedzi w ankiecie wybierały skład Sejmu, poza dwoma wspomnianymi kandydatami w ławach sejmowych zasiedliby jeszcze Anastasia Windsachen, Sophie oraz Luis Adonju.

SOBOS zapytał również o to, kto jeszcze spośród Sarmatek i Sarmatów powinien kandydować w wyborach do Sejmu, a zgłoszeni zostali: Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka, Jakub Wysocki, Krzysztof Windsor, Antoni Kacper Burbon-Conti, Piotr vel Bocian oraz Krzysztof Hans Arped-Winnicki.

Czy Sejm zajmie się zmianami w Ordynacji Wyborczej?
j5yFAtvC.png

W kwestii zmian w Ordynacji Wyborczej Sarmatki i Sarmaci są bardzo podzieleni. Niemal 56% z nich nie chciałoby, aby wybory do Sejmu odbywały się w systemie proporcjonalnym poprzez głosowanie na partie polityczne. Pozostałe ponad 44% ankietowanych chciałoby zaproponowanej zmiany, więc opinie na ten temat są bardzo podzielone. Czy obecnie procedowany projekt ustawy wprowadzający w sarmackim ustawodawstwie partie polityczne oraz mechanizmy zachęcające do startowania w imieniu partii politycznych w postaci subwencji partyjnych to dopiero początek zmian w tej materii, a Sejm następnej kadencji zmieni Ordynację Wyborczą? Pewnie warto zapytać o to kandydatów!

Powszechne wybory kanclerskie
oxK5Z7sb.png

Ankietowani mieli również możliwość ponownego zabrania głosu odnośnie sposoby wyboru Kanclerza. Warto przypomnieć, że podobna ankieta została przeprowadzona przez Jego Książęcą Mość Arkadiusza Maksymiliana na początku października ubiegłego roku. Wówczas w ankiecie udział wzięło 20 osób, z czego aż 65% osób było za wprowadzeniem zmian mających na celu wybór Kanclerza w wyborach powszechnych. Jak widać chętnych na wprowadzenie zmian w ostatnich miesiącach ubyło — teraz jest to już tylko 42%.

Kto powinien zostać Kanclerzem?

W sondażu nie zabrakło również pytania o to, kto zdaniem ankietowanych powinien zostać Kanclerzem wybranym przez Sejm LXXI kadencji. Łącznie padło 16 zgłoszeń, z czego jedna ze zgłoszonych osób okazała się całkowitym faworytem — a jest to obecnie urzędujący Kanclerz — Jaśnie Wielmożny Santiago Vilarte von Hippogriff, który został zgłoszony aż 9 razy, otrzymując tym samym niemal aż 60% poparcia ankietowanych. Zgłoszeni również zostali (w kolejności od największej liczby zgłoszeń): Anastasia Windsachen, Antoni Kacper Burbon-Conti, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka, Filip I Gryf oraz Jakub Wysocki. Kto z nich się zgłosi w wyborach kanclerskich i kto zostanie Kanclerzem? Będzie to wiadomo pewnie za około dwa tygodnie.

Ankietowani mieli również możliwość wypowiedzenia się na temat tego, jakie działania powinni podjąć Sejm wraz z Radą Ministrów w czasie LXXI kadencji Sejmu i są to:
  • Wyrzucenie z urzędu Prefekta Generalnego, zajęcie się zmianami w prawie finansowym (zapewnienie Radzie Ministrów stały dochód bez podnoszenia podatków dla aktywnie działających mieszkańców KS).
  • Organizacja XX-lecia Księstwa Sarmacji.
  • Reklama Mikronacji (w tym KS i XX-lecia) w mediach tradycyjnych.
  • Kanclerzem oraz Posłem nie powinna zostać osoba z Rady Ministrów. Również podczas przedstawień projektów powinni bardziej słuchać opinii społeczeństwa.
  • Przeniesienie władzy wykonawczej na Księcia, zbalansowanie kompetencji pomiędzy 3M - Marszałka Dworu (Kanclerza), Marszalka Sejmu i Marszałka Trybunału Koronnego.
  • Reforma finansowa, prawna oraz działania mające na celu polepszenie sytuacji aktywnościowej Sarmacji.
  • Uchylenie wadliwej ustawy o Mirii, Sangii i Nowicji.


Dziękuję za przeczytanie artykułu, udział w badaniu i już teraz zapraszam do następnych!

Masz pomysł, jakie zagadnienie SOBOS powinien zbadać w następnej ankiecie?
Skontaktuj się ze mną przez Pocztę Konną!
Serduszka
8 413,00 lt
Ten artykuł lubią: Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka, Filip I Gryf, Anastasia Windsachen, Santiago Vilarte von Hippogriff, Piotr vel Bocian, Jakub Wysocki, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Luis Adonju, Damiano á-la-Triste, Laurẽt Gedeon I, Heinrich von Wattzau, Arkadiusz Maksymilian, Sophie.
Komentarze
Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka
No cóż.. wyniki mnie mało co dziwią, spodziewałam się. Mam nadzieję, za następna kadencja sejmowa i kanclerska będzie dużo lepsza. Równie dziękuję za zgłoszenie mnie, aczkolwiek może się zgłoszę w następnej kadencji. Teraz daję szansę innym i odpoczywam od polityki :p
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
Wyniki dają mi sporo do myślenia...
Dziękuję za głosy, szczególnie głosy przewidywane do sejmu oddane na moją osobę.
Gratuluję @SantiVilarte świetnych wyników. :D
Odpowiedz Permalink
Anastasia Windsachen
Wyniki nie dziwią mnie ani trochę oprócz jednego. Mojej osoby wymienionej jako drugiej w możliwości objęcia urzędu Kanclerza... Sam artykuł bardzo dobry i daje trochę do przemyślenia
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
Nie ukrywam że cieszy mnie niesłabnące zaufanie, mimo że nasz obecny rząd nie miał wiele czasu, aby podjąć swoje inicjatywy.
W sumie teraz mogę odnieść się w swoim programie do tych postulatów :)
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
Mogę zdradzić, że domyślam się, kto napisał ostatni postulat :>
Odpowiedz Permalink
Antoni Kacper Burbon-Conti
@SantiVilarte Czyli pojawi się jeszcze oficjalny program Markiza przed wyborami? :)
Odpowiedz Permalink
Piotr vel Bocian
Widzę, że dla niektórych "wyrzucenie z urzędu Prefekta Generalnego" było zadaniem priorytetowym..
Odpowiedz Permalink
Heinrich von Wattzau
@Fatima Mnie też nie dziwią....niestety. Widać, że Sarmaci boją się zmian i to pokazał ten sondaż.
Odpowiedz Permalink
Piotr vel Bocian
@Henryk A jakie konkretnie zmiany masz na myśli?
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
Ja w oparciu o wyniki pragnę tylko przypomnieć głosującym o tym, kto podniósł podatki i był za uchyleniem premii w ramach Programu Pracy Społecznej :)

Świetne podsumowanie, dzięki dobrej ankiecie, ale przede wszystkim, dzięki dobrym głosującym. Chociaż dziwią mnie niektóre postulaty wychodzące poza kompetencje Sejmu :|
Odpowiedz Permalink
Heinrich von Wattzau
@Bocian Na discordzie jak już.
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
"Kanclerzem oraz Posłem nie powinna zostać osoba z Rady Ministrów"

dziwny pomysł, bo kanclerz jest z urzędu prezesem Rady Ministrów :D A rząd jest powoływany dopiero po wyborze Sejmu, więc nie da się najpierw zostać ministrem, a potem posłem. Chyba żeby jeden rząd miał działać ciągle przez >1 kadencję, czego się u nas nie praktykuje.
Odpowiedz Permalink
Luis Adonju
Szczerze, to spodziewałem się być na końcu tej listy. To daje do myślenia. Dziękuję za głosy na mnie.
Odpowiedz Permalink
Jakub Wysocki
@Antoni Oj przykro mi, tym razem nie chcę kandydować na Kanclerza......jeszcze. :D
Odpowiedz Permalink
Tomasz Liberi
Powodzenia życzę kandydatom
Odpowiedz Permalink
Sophie
Szczerze to spodziewałam się takich wyników.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.