Odnaleziono XIV wieczną pamiątkę!

Cicxb690.png

3. stycznia 2022 roku pani Jadwiga przychodząc do Muzeum Dawnego Oręża w Vienbien nie spodziewała się, że jej rodzinna pamiątka trafi do muzeum za grube pieniądze. Mowa tutaj o XIV-wiecznym sygnecie Jego Królewskiej Mości Pawła II, obejmującego tron Cyberyjski po erze trzech Januszy - Janusza IV, Janusza V oraz Janusza VI. Kobieta przybyła w Nowym Roku na wystawę zapowiedzianą przez Kustosza Muzeum, niestety spotkała się jedynie z kilkoma przechodniami, którzy również mieli nadzieję na zobaczenie tak głośno reklamowanego, XIII-wiecznego miecza Jego Królewskiej Mości Mikołaja I. Niestety, Vienbien zawiodło, ale nie zawiedli mieszkańcy, którzy natychmiast zdecydowali odwiedzić konkurencyjne Muzeum Pamiątek Cyberyjskich. Pani Jadwiga nie była wyjątkiem.

Niemalże po wejściu do Muzeum panią Jadwigę zagadał Kustosz tamtejszego Muzeum, bezpośrednio przekazując, że bardzo zainteresował go sygnet, noszony przez kobietę. Z pewnym niepokojem ściągnęła ona jednak biżuterię oraz pozwoliła obejrzeć opiekunowi muzeum swoją pamiątkę. Po krótkiej rozmowie dotyczącej sposobu wejścia w posiadanie cennego eksponatu oraz zweryfikowaniu autentyczności udało się stwierdzić, że pierścień rzeczywiście należał do Jego Królewskiej Mości Pawła II i był przez niego zakładany tylko na uroczystości sakralne. To między innymi ten pierścień został skradziony z Jego mogiły tuż przed śmiercią.

2Ahzk1V5.png
Sygnet Jego Królewskiej Mości Pawła II

Sam sygnet jest zrobiony z czarnego metalu, którym okazał się po pewnym czasie tytan. Jak potrafiono wtedy korzystać z tytanu - pozostaje tajemnicą. Możliwe, że był to jedyny taki pierścień, który nadawał się do wykonania tak idealnego elementu. Na pierścieniu odlany jest byk, tym razem już ze srebra. Ma on symbolizować władzę Królewską, która w ówczesnych wierzeniach Cyberyjczyków pochodziła od Boga.

Kiedy dowiedziałam się, że sygnet jest bardzo cenną pamiątką ucieszyłam się. Szkoda było mi się z nim rozstawać, był w naszej rodzinie od 25 lat, ale skoro sam ma ponad 600, to czymże jest ten drobny ułamek? Nie mogłam go zatrzymywać. - odpowiada nam Pani Jadwiga.
Każdy znawca cyberyjskiej kultury wie o tym pierścieniu. Trudno jest nie usłyszeć o nim chociaż raz. Teraz nasze Muzeum będzie mogło się poszczycić posiadaniem tak cennego artefaktu. Co prawda, będziemy musieli zawnioskować o drobne dofinansowanie, gdyż sam pierścień wymaga pewnego odnowienia, a Pani Jadwidze należy się aż 30 tysięcy honorarium za przekazanie go do muzeum - ale jesteśmy pewni, że już niedługo kolejki będą ustawiać się do nas kilometrami! - dzieli się z nami Kustosz Muzeum, Edward.
Serduszka
6 383,00 lt
Ten artykuł lubią: Damiano á-la-Triste, Jakub Wysocki, Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka, Gotfryd Slavik de Ruth, Luis Adonju, Krzysztof Windsor, Sewomu Pablo, Antoni Kacper Burbon-Conti, Arkadiusz Maksymilian, Filip I Gryf, Piotr vel Bocian.
Komentarze
Gotfryd Slavik de Ruth
Fajna narracyjna historyjka :) cenie sobie tego typu informację.
Permalink
Sophie
30tys. za sygnet?!?! Idę szukać gdzieś więcej takich.
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
@Natasha Za Sygnet mający ponad 600 lat i należący do historycznego Króla! :D
Odpowiedz Permalink
Piotr vel Bocian
Wydaje mi się, że Muzeum nieźle zaoszczędziło na przejęciu sygnetu.. Brawo dla p.Jadwigi za odważną decyzję.
Odpowiedz Permalink
Tomasz Liberi
Piękny sygnet :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.