Park Stołeczny, Anastasia Windsachen, 04.01.2022 r. o 00:18
Zróbmy porządek! A.W.2022

4E15IY9B.jpg

Szanowni i Szanowne!

Jak informuje nas niebieskawy baner na stronie głównej, już 22 stycznia czekają nas wybory do Sejmu LXXI kadencji. Zapewne w szranki stanie wielu. Znak byłby to akurat szczególnie dobry dla nas, Sarmatów, którzy Księstwo stawiają sobie na pierwszym miejscu. Nim inni pokażą się wam z każdej strony, zza winkla podczas niedzielnego spaceru wyskoczą, a ich twarze będziecie znać na pamięć przez plakaty na każdej latarni... pozwólcie, że przedstawię się wam jako jedna z tych, którzy o miejsce w Sejmie zawalczą.

Staż mój w Sarmacji nie jest najdłuższy, nie jest też zaczęty wczoraj. Mimo młodych v-lat na karku (ba! miesięcy) szybko zaczęłam działać. Zaczęłam z przytupem. Nawoływaczka do zmian tytulatury! Ale też i narratorka. Szczególnie upodobałam sobie narrację jako sposób na pokazanie siebie. Nie poszło to na marne. Aktywność na forum w postaci narracji oraz udział w dysputach na Discordzie, pomoc graficzna przy projektach miast i map, zaprowadziły mnie do miejsca, w którym stoję obecnie - Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Kieruję nim od ponad miesiąca, uczę się na błędach, ale też i czynnie działam na rzecz Sarmacji. Poprzez narrację i udział w dyskusjach staram się pokazać Szanownym swoje najlepsze cechy. Ale dość o mnie, dość przechwałek i czczych słów. Czas na konkrety!

Co zmieniłabym, gdyby dano mi możliwość zasiadania w Sejmie?

Zbędna i nielogiczna biurokracja. Pełniąc funkcję Minister zauważyłam już nie raz, nie dwa, ile mamy aktów prawnych, które mówią o funkcjach tak porozdzielanych, że aż głowa mała. Brakujące ministerstwa, instytucje. Urzędy widmo. Po co to komu? Po co komu coś, co istnieje na papierze? Czas to zmienić, uprościć. Stworzyć jasne procedury, bez zawilców, które doprowadzać mogą do nadinterpretacji, błędów i niedomówień.

Gruntowna reforma systemu karnego. W ostatnich tygodniach mieliśmy głośne procesy w Trybunale odnośnie Prefektury. Czas ruszyć niezmienne. Kadencyjność urzędu prefekta, większa kontrola jego działalności oraz jego wybór przez Ministra właściwego ds. sprawiedliwości lub Sejm.

Wybór Kanclerza. Kanclerz powinien być wyłaniany w wyborach powszechnych. Jest to w końcu, tak podwórkowo, mówiąc, druga najważniejsza fucha w państwie. Wyraźny mandat od obywateli to coś, co powinno być świętością dla tego kto przed imieniem ma napisane "Kanclerz".

Polityka zagraniczna. Jesteśmy najbardziej rozpoznawalną mikronacją, naszym celem powinno być przewodnictwo innym, ale także i zacieśnianie relacji. Powinniśmy dążyć do ściślejszych współprac, być może w formie unii, sojuszu wojskowego. Nasza polityka zagraniczna powinna być czymś widocznym, służyć za przykład.

Nie o wszystkim mogłam pomyśleć, pisząc ten artykuł. Każdego kto ma pytania, chce dowiedzieć się więcej, zapraszam do składania pytań w komentarzach i na Discordzie. Jeżeli będzie trzeba, złożę je w całość w postaci artykułu gdzie odpowiem na każde po kolei. Chcę próbować, chcę iść dalej, rozwijać siebie i Księstwo Sarmacji. Postęp jest siłą napędową. Nowa twarz jest często obliczem zmian. Jestem gotowa na zwycięstwa, ale i na porażki. Gotowa na naukę na błędach, ale i chwalenie się sukcesami.

Udział w wyborach to obywatelski akt patriotyzmu, dlatego idźmy razem do urn i oddajmy głos na tych, którzy w następnych miesiącach będą decydować o losach Sarmacji. Idźmy i głosujmy, jak nam serce i rozum mówią!
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
5 665,00 lt
Ten artykuł lubią: Piotr vel Bocian, Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka, Krzysztof Windsor, Damiano á-la-Triste, Jakub Wysocki, Luis Adonju, Antoni Kacper Burbon-Conti, Heinrich von Wattzau, Filip I Gryf, Piotr Romanow.
Komentarze
Piotr vel Bocian
Życzę powodzenia!
Odpowiedz Permalink
Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka
1. Co ze sprawą liberta?
2. Jak Szlachetna uważa, czy powinno się łączyć wiele stanowisk na raz? Co z miejscem dla innych, by się rozwijali?
3. Czy Szlachetna Dama mając już tyle na głowie na radę to wszystko pogodzić?
4.
Cytuję:
Ministra właściwego ds. sprawiedliwości lub Sejm.
Szykuje się nowe ministerstwo?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Odpowiedz Permalink
Anastasia Windsachen
Bardzo dziękuję za zadane już pierwsze pytania, odpowiedzi na nie ukażą się w następnym artykule pod koniec tego tygodnia. Zachęcam do dalszego zadawania ich
Odpowiedz Permalink
Jakub Wysocki
@Windsachen Szybkie pytanie ze spraw międzynarodowych: W jakim kierunku Szlachetna Dama chce, aby poszły relacje Sarmacja - Ex-Państwa Stowarzyszone, obecne już w Unii NIepodległych Państw (Teutonia, Baridas, Teutonia, o ile nic się nie zmieniło, jeśli tak, proszę poprawić :-) )
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Hans Arped-Winnicki
@czartoryski Napisał Pan dwa razy Teutonie a o Sclavinii zapomniał.
Odpowiedz Permalink
Jakub Wysocki
@KrzysztofHans Miałem na myśli właśnie Sclavinię, ale wpisałem Teutonia. xD
Odpowiedz Permalink
Antoni Kacper Burbon-Conti
Cieszę się, że pojawił się program wyborczy! :)
Cytuję:
Zbędna i nielogiczna biurokracja. (...) Czas to zmienić, uprościć. Stworzyć jasne procedury, bez zawilców, które doprowadzać mogą do nadinterpretacji, błędów i niedomówień.
Jakie konkretne zmiany Szanowna Kandydatka ma na myśli? Jakieś zmiany sposobu postępowania, nowelizacja aktów prawnych, usunięcie jakichś urzędów? Chętnie poznam rozwinięcie tej myśli.
Cytuję:
Gruntowna reforma systemu karnego. W ostatnich tygodniach mieliśmy głośne procesy w Trybunale odnośnie Prefektury. Czas ruszyć niezmienne. Kadencyjność urzędu prefekta, większa kontrola jego działalności oraz jego wybór przez Ministra właściwego ds. sprawiedliwości lub Sejm.
Prefekt Generalny obecnie jest powoływany przez Kanclerza. Dlaczego miałby go powoływać minister? Przy wyborze przez Sejm obawiam się, że może to wyłącznie nadłożyć niepotrzebnej pracy Wysokiej Izbie, przy i tak raczej mało obleganym stanowisku. Ciekawe mogłoby być dodanie opcji odwołania PG decyzją Sejmu.
Cytuję:
Wybór Kanclerza. Kanclerz powinien być wyłaniany w wyborach powszechnych. (...)
Czy zdaniem Szanownej Kandydatki zapełnianie urzędu, na którym w ostatnim czasie niewielu jest w stanie dotrwać do końca kadencji, wyborami powszechnymi nie gryzie się z ideą odejścia od przerostu formy nad treścią? Dwu- czy trzykrotne powszechne wybory kanclerskie w czasie jednej kadencji Sejmu mogą niestety nie być najlepszym pomysłem, a i śmiałbym stwierdzić, że decyzje Sejmu w kwestii wyboru Kanclerza raczej znacznie nie odbiegają od upodobań reszty społeczeństwa. Argument, że jest to mandat od obywateli, może być niewystarczający, bo w wyborach pośrednich Kanclerz w końcu również uzyskuje mandat pośrednio od obywateli.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i życzę powodzenia! :)
Odpowiedz Permalink
Antoni Kacper Burbon-Conti
To jeszcze jedno pytanie — jakie Szanowna Kandydatka widzi rozwiązania na polepszanie sytuacji finansowej Rady Ministrów? :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Zawsze mile mi się czyta programy wyborcze i pomysły na ich realizację.
Permalink
Laurẽt Gedeon I
Cytuję:
Kadencyjność urzędu prefekta, większa kontrola jego działalności oraz jego wybór przez Ministra właściwego ds. sprawiedliwości lub Sejm
O ile kadencyjność jestem w stanie zrozumieć to istnienie Ministra zajmującego się sprawiedliwością i Prefekta w tym samym czasie uważam za bezsensowne.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.