Wieści z Poligonu cz 35/2021

FVJKuj5V.png

11 Armia Lotnicza
Myśliwce Saab JAS 39 E/F Gripen ze składu 10 Dywizji Lotnictwa Mieszanego zakończyły, kolejną rotację w ramach „Misji stałego dozoru A-21” w Bazie Taktycznej na lotnisku w Cyberii.

Wielozadaniowe myśliwce JAS 39 E/F wchodzące w skład 135 pułk lotnictwa myśliwskiego „Agresorów” na co dzień stacjonują w Wielkich Oczach, zakończyły dziś rano kolejną rotację. W ramach misji stałego dozoru operacyjnego A-21 w Bazie Taktycznej na wyspie Cyberia. Komponent 6 samolotów JAS 39 E/F stacjonował w bazie w dniach 1lipca – 17 listopada br. Komponent lotniczy Książęcych Sił Powietrznych, stacjonuje na podstawie porozumienia zawartego w 2018 roku. Regulujący zasady obrony tego, obszaru operacyjnego przez rotacyjne komponenty Książęcych Sił Zbrojnych. Komponent tworzy kilkudziesięciu żołnierzy: pilotów, techników oraz specjalistów odpowiedzialnych za logistykę i łączność. Kilkomiesięczne ćwiczenie było kolejną możliwością pilotów, do wymiany doświadczeń- współpracy oraz wspólnego wykonywania zadań w ramach szkolenia lotniczego.


Dowództwo Sił Szybkiego Reagowania
9 listopada br w Poddębicach zakończono oficjalnie ćwiczenie Cobla- 21, którego celem było potwierdzenie zdolności dowództwa Bazy; do planowania i kierowania operacjami specjalnymi w ramach misji stabilizacyjnej.

Cobla- 21 był nie tylko sprawdzianem możliwości Dowództwa Sił Szybkiego Reagowania, ale także sprawdzianem dla sił zgromadzonych w ćwiczeniu. Które zabezpieczały funkcjonowanie, całego zgrupowania zarówno pod względem wsparcia dowodzenia i funkcjonowania stanowiska dowodzenia jak również pod względem wsparcia informacyjnego i logistycznego. Operatorzy sił specjalnych z dużym powodzeniem realizowali swoje zadania na wszystkich poligonach.
Przygotowanie oraz przeprowadzenie ćwiczenia, bardzo wysoko ocenił Marszałek Sarmacji Gotfryd Slavik de Ruth
Wizytujący w tych dniach jednostkę, w miejscu stałej dyslokacji. Podczas ćwiczenia, funkcjonowaniu Mobilnego Modułu Stanowiska Dowodzenia, który znajduje się na wyposażeniu; mieli okazję się przyjrzeć m.in. Kanclerz- Konrad von Chamier-Gliszczyński
oraz Marszałek Senatu- Santiago Vilarte von Hippogriff (Towarzyszący Hetmanowi Wielkiemu w jego wizycie) Decyzja dotyczące certyfikacji wydana zostanie jeszcze w tym roku, po przeanalizowaniu całości materiałów ćwiczenia przez zespół certyfikujący.


12 Brygada Logistyczna
W dniach 12-16 października br. w garnizonie Aurelia podczas zajęć zintegrowanych szkolił się batalion logistyczny 12 Brygady logistycznej ze składu Odwodu Strategicznego.

Zaledwie parę dni minęło odkąd dowództwo i sztab batalionu logistycznego ppłk Sergiusza Talara, powrócił z ćwiczenia dowódczo-sztabowego ,,Dunder-21’’, a już swoje rzemiosło doskonalił w ramach zajęć zintegrowanych kompania zaopatrzenia i remontowa. Tym razem motywem przewodnim szkolenia była ewakuacja i maskowanie. Podczas zajęć realizowano zagadnienia, o których mało się słyszy na co dzień: podwieszanie mostu (koła), uszkodzonego w tandemie do ramy samochodu, podwieszanie z wykorzystaniem prowizorycznej płozy czy samo wyciąganie pojazdów kołowych w tym samo wyciąganie poprzez nawijanie lin na koła bliźniacze. Żołnierze batalionu logistycznego doskonalili również swoje umiejętności w budowie ścian kotwowych czy budowie ukryć dla pojazdów metodą wybuchową.
Działanie żołnierzy napawa optymizmem, a nawet dumą nie ukrywa zadowolenia dowódca batalionu - "Kilka dni temu mój sztab potwierdził swoją zdolność do planowania i organizowania działań, a teraz żołnierze kompanii zaopatrzenia i remontowej potwierdzili że zaplanowane działania są w stanie wykonać praktycznie i to na bardzo wysokim poziomie".Nikt się nie nudził - twierdzą żołnierze kompanii remontowej.


III Flota Operacyjna

W dniach 20-25 września br. w obiektach szkoleniowych, III Floty Operacyjnej w Shimontsen rozpoczął się między brygadowy trening sztabowy pk. HOMKA-21

Przez pięć dni, żołnierze dowództwa 13 Dywizjonu Wsparcia i Rozpoznania oraz grupy operacyjne jednostek wchodzących w skład Sztabu III Floty Operacyjnej oraz 91 Pułku Lotnictwa Morskiego. Doskonalili swoje umiejętności podczas treningu sztabowego pk. „HOMKA-21”. Trening realizowany jest na stanowisku dowodzenia, rozwiniętym na bazie infrastruktury pułkowej. Biorą w nim udział osoby funkcyjne Stanowiska Dowodzenia Dywizjonu oraz żołnierze z Dowództwa Wojsk Lądowych.
Tematem treningu jest prowadzenie połączonej operacji obronnej i zabezpieczenie swobody manewru, we współdziałaniu z organami administracji publicznej. Razem ze sztabem zajęcia zintegrowane realizuje batalion dowodzenia, batalionu rozpoznawczego.
Choć głównymi ćwiczącymi byli oficerowie i podoficerowie pracujący w sztabie, ogromne wyzwanie podjęli żołnierze batalionu dowodzenia. To oni rozwijali i ochraniali stanowisko dowodzenia.
T2Y8nHZI.png
FOTOGALERIA
FEDo76P3.jpg
RS1lJgdi.jpg
5G7ju5Em.jpg

HUMOR
sle908hU.jpg
COŚ NA SPOCZNIJ
C6qEeANU.jpg
Serduszka
4 079,00 lt
Ten artykuł lubią: Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka, Krzysztof Windsor, Santiago Vilarte von Hippogriff, Sorcha Raven, Joahim von Ribertrop von Sarm, Tomasz Liberi, Laurẽt Gedeon I, Arkadiusz Maksymilian.
Komentarze
Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka
Chyba potrzeba wam więcej kobitek w wojsku... ;p
Odpowiedz Permalink
Tomasz Liberi
@Fatima To zapraszamy. Dla każdego coś się znajdzie ;)
Odpowiedz Permalink
Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka
@TomaszLiberi Myślę o tym od pewnego czasu ale na razie to tylko luźna myśl. Może kiedyś zawitam ;)
Odpowiedz Permalink
Tomasz Liberi
@Fatima Pierwsza myśl jest najlepsza. Bo jak zapał osłabnie to lipa. Wiem mówię to z własnego doświadczenia. Złożyć podanie zawsze można.
Odpowiedz Permalink
Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka
@TomaszLiberi Niestety ale za dużo na razie na głowie więc trzeba odpuścić ;p
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Armia jak widać, nie próżnuje i ciągle jest w ruchu. Ćwiczymy, szkolimy się i pozostajemy w gotowości do natychmiastowej reakcji na zagrożenia.
Zawsze miło mi powitać, w naszych szeregach nowych Rekrutów.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.