Wyniki konkursu na opis wsi!

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Drodzy Sarmaci i Sarmatkii

Ogłaszam iż konkurs wygrywa Pani Anastasia Windsachen. Uzyskała 8 punktów za kreatywność i 34 za długość tekstu- co daje razem 42 punkty!

O to i jej opis a nagroda pieniężna już trafia na konto:
Malownicza wieś Kołakowa, ustytuowana jest w nadmorskim powiecie Gliśno. Rozglełe pola pszenicy rozpościerają jeszcze długo zanim ujrzymy pierwsze domy. Przez nie ciągnie się droga. Lekko wyboista, żwirowa droga czy, jak nazywają ją mieszkańcy, Aleja Dębów od drzew, które rosną po obu stronach i skrywają nas przed słońcem, prowadzi do tak zwanej Głównej Bramy. Dawno temu postawione kamienne ogrodzenie z drewnianą bramą, która zawsze stoi otwarta, wita nas, porośnięte listopadowymi różami. Gdy tylko mijamy próg, widzimy pierwsze domy. Niskie, parterowe, które pamiętają czasy sprzed elektryczności, ale też i duże rodzinne budowane już nie tak dawno. Dzieci przebiegają koło nas, goniąc do pobliskiej szkoły, która stoi tuż przy Wiejskim Placu, na który się kierujemy. Pośrodku stoi mała, murowana fontanna otoczona drewnianymi ławeczkami. Wychodzą z niej cztery ulice. Główna Brama na wschód, Polna na południe, Młynarska na północ i Sołtyska na zachód. Pomiędzy Młynarską, a Główną Bramą stoi sklep - U Beaty, obecnie prowadzi go córka imienniczki - Hanna. Naprzeciw niego stoi budynek ochotniczej straży pożarnej. Wybudowany dawno temu, ale obecnie odrestaurowany, gromadzi mieszkańców na rozmaitych weselach, rocznicach i Sarmatnicach. Pomiędzy Młynarską, a Sołtycką stoi Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Sarmacji. Jest to mały, ale nowy budynek wzniesiony przez lokalnego przedsiębiorcę - Jana Pęczkę. Obok dobudowano plac zabaw dla najmłodszych. Naprzeciw szkoły stoi Park Kołakowski. Małe, brukowane alejki biegną pośród wysokich klonów, dębów i orzechów. Gdy pójdziemy Sołtyską, po chwili po prawej stronie dostrzeżemy skromny, białomalowany, drewniany dworek. To tutaj urzęduje sołtys. Dalej napotkamy rozwidlenie drogi. Jeżeli pójdziemy w prawo, spotkamy się z Polną i dotrzemy do wałów, chroniących wieś przed zalaniem przez rzekę Dretłę. Za to, gdy wybierzemy się na lewo, po kilku minutach zabudowania ustąpią malowniczym łąkom, a te sadom, których białe kwiaty zawsze przyciągają artystów w porze kwitnienia. Wrócmy jednak na plac i skręćmy w Młynarską. Nie bez podstaw wzięła ona swoją nazwę. Niegdnyś na jej końcu stał drewniany młyn, który dzisiaj stoi już tylko jako zabytek, otoczony rondem. Rondo daje nam możliwość podróży na wprost lub w prawo. Pójdźmy na wprost. Tutaj witają nas już nowe domy, postawione przez niedawno wprowadzonych mieszkańców. Po lewej stronie zaczyna się w pewnym momencie rozciągać wysokie murowane ogrodzenie, za którym rosną wysokie tuje. To tutaj mieszka Jan Pęczka. Przedsiębiorca wsławiony dla wsi. Jego zakłady produkujące cegłę sławne są w całym regionie, a we wsi i okolicach dają zatrudnienie. Droga skręca w prawo, na lewo rozpościerają się pola, na których wypasają się owce, konie i krowy. Spotykamy się z drugą ulicą, która odchodziła od ronda i idziemy na zachód. Pola ustępują pustym działkom i Zakładowi Ceglarskiemu Pęczków. Po chwili dalszej drogi widzimy złotą pszenicę, która rozpościera się przed nami, witając ubitymi drogami.

Gratuluje wygranej i pomysłowości!
Dotacje
4 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Arkadiusz Maksymilian, Heinrich von Wattzau, Konrad von Chamier-Gliszczyński.
Serduszka
4 985,00 lt
Ten artykuł lubią: Piotr vel Bocian, Santiago Vilarte von Hippogriff, Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka, Arkadiusz Maksymilian, Anastasia Windsachen, Konrad von Chamier-Gliszczyński, Heinrich von Wattzau, Joahim von Ribertrop von Sarm, Sorcha Raven, Ignacy Urban de Ruth, Antoni Kacper Burbon-Conti, Konrad Einsiedler von Hippogriff, Heinz-Werner Grüner.
Komentarze
Heinrich von Wattzau
Gratuluję pomysłu i długości tekstu.
Odpowiedz Permalink
Konrad von Chamier-Gliszczyński
Niezmiernie cieszę się, iż tak wiele osób postanowiło się zaangażować w rozwój mojego powiatu. Gratuluję wygranej, składam moje serdeczne gratulacje! Brawo! Dorzucam od siebie 3000 libertów dotacji dla Panny Anastasii oraz publikuję opis w wątku lokacji.
Odpowiedz Permalink
Anastasia Windsachen
Dziękuję za uznanie, pochwały oraz szczodry datek od Pana Kanclerza. Cieszę się, że mogę przysługiwać się społeczeństwu Sarmacji
Odpowiedz Permalink
Sorcha Raven
Gratulacje!
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Zwyciężczyni gratuluję! Organizatorowi także - pomysłu, chociaż sam artykuł mógłby być bardziej dopracowany. :p W ogóle nie wynika z niego o co chodzi, można było dodać coś poza zwycięskim tekstem. No i jakaś graficzka. Ale i tak - gratsy i pozdro!
Odpowiedz Permalink
Kaspar Waksman
Gratki
Odpowiedz Permalink
Tomasz Liberi
Gratulacje
Odpowiedz Permalink
Antoni Kacper Burbon-Conti
Gratulacje! :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Nie pozostaje nic innego jak pogratulować - zasłużonej wygranej BRAWO
Permalink
Tomasz Liberi
Gratulacje
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.