Przegląd giełdowy 4.11.2021

Przegląd Giełdowy tym razem pod auspicjami Banku Walutowego, który uzyskał możliwość publikacji. Sprawdźmy, co w ostatnim czasie działo się ciekawego na giełdzie, jak i ogólnie gospodarce sarmackiej.

Na giełdzie mieliśmy dzisiaj bardzo udaną sesję, niemal wszystkie papiery rosły. Indeks SIG-5 poszedł w górę o 2.4%. Główny indeks SIG osiągnął ponad 22315 pkt. i zbliża się do granicy 23 tysięcy. Jej przełamanie byłoby sygnałem kontynuacji hossy.
Na rynku akcji liderem Zligbud (+4.1%). Spółce pomogły plotki, że po wyborze nowego namiestnika STS mają zostać ogłoszone nowe inwestycje publiczne, do których spółka mogłaby wystartować. Plotki plotkami, ale to właśnie głosi jedna z zasad giełdowych – „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”.

Niewiele w tyle pozostawał producent samochodów Silverhorn (+3.9%). Tu z kolei katalizatorem wzrostów są sygnały, że może być przejęty przez hasselandzką Simoltę-Aspriss, która planuje rozwijać się w przyszłym roku zarówno poprzez akwizycje, jak i unowocześnianie swoich linii produkcyjnych. To tym bardziej prawdopodobne, że dotychczasowy główny rynek spółki – UNP – ostro się skurczył razem z ogólnym krachem aktywności w tym kraju.

Najsłabiej wzrastały dzisiaj jako branża spółki surowcowe i wydobywcze. To pochodna tego, że inwestorzy ostatecznie chyba przekonują się, że run z ostatnich miesięcy na surowce zakończył się, zwłaszcza surowce energetyczne. Eksport węgla surackiego ma spaść w ciągu listopada, bo więcej ma go być kierowanego na rynek krajowy, z kolei Trizondal zwiększy wydobycie gazu, co może jeszcze bardziej napędzić spadki. Kontrakty trzymiesięczne na węgiel na giełdzie towarowej w Kymerionie przeszły w ostry trend spadkowy po ostatnich szybkich wzrostach:
qqN9m7tS.png

Spółki i instytucje pozagiełdowe:

Bank Walutowy z satysfakcją informuje, że uzyskał z powrotem dostęp do swojego konta w banku ZWiV w renach (jako Bank Walutowy SA), uzyska także konto w tworzonym banku Muratyki, więc być może jeszcze w tym zaoferuje z powrotem wymianę między tymi trzema walutami, z indywidualnie ustalaną prowizją.
Hasselandzka Agencja Kosmiczna informuje, że zakończyła drugie postępowanie w celu obsadzenia stanowiska dyrektora. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to HAK w przyszłym tygodniu będzie już mieć szefa.

Stowarzyszenie Reklamy i Marketingu w Angemoncie przypomniało pomysł komercjalizacji karczmy, poprzez wystawienie części jej pozycji do „dzierżawy”. Każdy zainteresowany mógłby na określony czas umieścić tam swój produkt, czy to ze stawką z góry określoną, czy po licytacji. Stowarzyszenie podkreśliło, że karczma ogólnosarmacka dysponuje sporym potencjałem reklamowym, docierając do całej społeczności Sarmatów.
SV
Dotacje
3 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Arkadiusz Maksymilian.
Serduszka
2 228,00 lt
Ten artykuł lubią: Fatima Marcjan-Chojnacka, Konrad von Chamier-Gliszczyński, Kaspar Waksman, Heinrich von Wattzau-Adertis, Joahim von Ribertrop von Sarm, Arkadiusz Maksymilian, Natalie Åsa Waksman-Dëter, Cillian Saerucaeg.
Komentarze
Heinrich von Wattzau-Adertis
Jeżeli chodzi o wykupienie miejsca w karczmie, proszę też rozmawiać ze mną. Też bym chciał być przy ustalaniu szczegółów.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.