Pomysł na system ekonomiczno-społeczny

Szanowni Sarmaci,

Kiedy w maju tego roku piastowałem urząd Kanclerza, już wtedy myślałem o stworzeniu ciekawego narracyjnego systemu społeczno-gospodarczego. Był pomysł na Giełdę, który nie wypalił z prostego powodu: jest on zbyt trudny do zrealizowania, a ja sam nie posiadam umiejętności informatycznych.

Korzystając jednak z własnej idei narracyjnej ławy wiejskiej, która później wyewoluowała w moją lokację, powiat Gliśno (którym jednak bądź co bądź w ostatnich miesiącach nie miałem czasu się dobrze zajmować) oraz inspirując się systemem Korony Gryfów, który dalej funkcjonuje, jednak nie został w następstwie bardziej rozwinięty, proponuję wam 2 zabawy w jednym.

1. Handel w obrębie miasta Gliśna.

W dużym skrócie będzie to polegało na budowie poszczególnych przedsiębiorstw w Gliśnie. Do wyboru:

- krawiectwo (a)
- rzeźnictwo (b)
- gorzelnictwo (c)
- kowalstwo (d)
- rolnictwo (e).

By generować zysk, należy zakupić działkę i zbudować kram. Koszty budowy są następujące: a) 2000 lt., b) 4000 lt., c) 8000 lt., d) 12 000, e) 15 000, a zyski: a) 700 lt./mies., b) 1300 lt./mies., c) 2600 lt./mies., d) 4000 lt./mies., e) 5000 lt./mies. Będą planowane także dodatkowe koszty operowania biznesem związane z zakupem materiałów i opłacaniem pracowników. Osoba, która spóźni się 14 dni z opłaceniem tych kosztów, nie otrzyma miesięcznego zysku (gdyby akcja trwała przez dłuższy czas, penalizowałoby to osoby nieaktywne, które nie "klikają", czyli nie wysyłają przelewów w terminie). System również zmusza uczestników do handlowania między sobą - zadowoleni pracownicy potrzebują alkoholu, do wyrobu piwa niezbędny jest chmiel, rzeźnik potrzebuje narzędzi od kowala itd.

By nadać temu ładną estetycznie otoczkę, każdy uczestnik systemu otrzyma ładny dedykowany przywilej handlowy oraz zdjęcie swojego kramu opublikowane na podstronie. Dodatkowo swoje kramy będzie można rozwijać, i tak np. w dziedzinie gorzelnictwa zacznie się od małego browaru, potem gorzelni, następnie cechu gorzelniczego, a na końcu gorzelniczej manufaktury, Każdy rozwój kosztuje i nakłada więcej obowiązków (w tym narracyjnych), ale pozwala więcej zarobić.

Jak system będzie opłacony? Z mojej kieszeni. Zamówienia na razie będzie składało się ręcznie w wątku na forum - "estetyczne" dodatki i spisy, kto co ma, będą na podstronie. Jest to najłatwiejszy sposób, a ja nie umiem tworzyć bardziej zaawansowanych stron:) Problem z libertem zawsze był taki, że nie wiadomo do końca, na co go można wydawać. W Gliśnie można go ciekawie zainwestować i po czasie - zarobić, przy tym dobrze się bawiąc narracyjnie.

2. System sądowniczy.

Nad tym nie trzeba się długo rozwodzić - każdy będzie miał okazję wczuć się w rolę sędziego i wydać wyrok na podstawie napisanego scenariusza. Sprawy karne, cywilne, graniczne - usprawnianie i upiększane o dodatkowe materiały (np. mapy, umowy, testamenty narracyjne etc.). Z oczywistych względów wszystko będzie egzekwowane w wątku Gliśna na forum, ale ładnie zedytowane wyroki będą publikowane na podstronie. Każdy wyrok będzie miał wpływ na prawo zwyczajowe według zasady wiążącego precedensu (tak jak w brytyjskim common law), co będzie rozwijało tzw. prawo gliśnieńskie, czyli prawo narracyjne mające wpływ na różne zasady zabawy.

Dedykowaną roboczą stronę z demonstracją, jak to może wszystko wyglądać (pozwoliłem sobie używać nazwiska wójta Gliśna Zbigniewa Długosza), postawiłem tu:

Strona Miasta

Czy ktoś jest zainteresowany brać udział w opisanym systemie? Dajcie znać w komentarzu.;)

7d3grO9I.jpg
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Piotr vel Bocian.
Serduszka
5 848,00 lt
Ten artykuł lubią: Bazyli Izaak von Hohenburg M-C, Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka, Piotr vel Bocian, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Joahim von Ribertrop von Sarm, Krzysztof Windsor, Antoni Kacper Burbon-Conti, Damiano á-la-Triste, Xavier Åsa.
Komentarze
Piotr vel Bocian
Brzmi bardzo ciekawie. Wydaje mi się że nic nie szkodzi na przeszkodzie, by spróbować:)
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
Postaram się wziąć udział, dodatkowo prowadzę pracę nad ustawą o inwestycjach publicznych w KH, więc jeśli ich system wejdzie w życie, to skonsultujmy możliwości jakiegoś ich połączenia
Odpowiedz Permalink
Konrad von Chamier-Gliszczyński
@SantiVilarte Jestem za! Myślałem też, by od razu za jednym zamachem złożyć wniosek o założenie miasta prywatnego, ale na to potrzebuję poparcia KH. Mogę liczyć na poparcie wniosku?
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
@corrado a to porozmawiajmy na pw, bo jednocześnie w toku jest proces zakładania Vienbien
Odpowiedz Permalink
Antoni Kacper Burbon-Conti
@corrado Poważany Kawaler wraca do bieżącej aktywności? :)
Odpowiedz Permalink
Konrad von Chamier-Gliszczyński
@Antoni Będę się starał;)
Odpowiedz Permalink
Antoni Kacper Burbon-Conti
@corrado W takim razie trzymam kciuki za system i sam chętnie dołączę. ;)
Odpowiedz Permalink
Damiano á-la-Triste
Fajny pomysł
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Kolejny fajny pomysł jak zainwestować liberty :)
Permalink
Tomasz Liberi
Moje liberty czują się zagrożone ;)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.