Dwór Książęcy, Arkadiusz Maksymilian, 11.10.2021 r. o 20:37
O Senacie i nagrodzie Księcia

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
9D4g81F5.png

Moi Kochani!

Nieczęsto zwracam się do Was w takiej formie informując o swoich działaniach czy planach. Uważam, że od tego jest książęcy dwór służący księciu swoją pracą i pomocą w takich właśnie sprawach. Dzisiaj jednak, z uwagi na dwa ważne projekty, których ostatnio się podjąłem pragnę z potrzeby serca osobiście Wam o nich zakomunikować. Zapraszam zatem do krótkiej lektury.

Pierwszą sprawą, nad którą chciałbym się pochylić jest reforma Senatu, której dokonałem za pomocą rozporządzenia o Senacie. Uznałem, że obok niedawnej zmiany systemu orderów i odznaczeń, należy znaleźć kolejny wyraz uhonorowania pracy i dokonań Sarmatek i Sarmatów. Zależało mi jednak na tym, aby tym razem uczynić to na poziomie nieco wyższym, można rzec: elitarnym. Dlatego przez ostatnie tygodnie z gronem współpracowników pracowałem nad nowym zarysem tego pomysłu. Propozycji było sporo, ale w ostateczności uznałem, że należy zreformować urząd już istniejący, czyli Senat, który z kompetencjami czysto symbolicznymi odgrywał właśnie taką rolę docenienia. Postanowiłem utrzymać taki stan rzeczy, jednakże bardziej dopasować go do aktualnej sytuacji demograficznej. Dlatego w nowym Senacie zmienia się przede wszystkim jego skład – od dzisiaj w skład Senatu mogą wejść nie tylko diukowie-wojewodowie, ale każdy arystokrata powołany przez Księcia na drodze samodzielnej decyzji. W ten sposób usunąłem skomplikowane przepisy o wybieralności senatorów – uznałem, że takie pracochłonne zabiegi nie są potrzebne do urzędu o niewielkich uprawnieniach. Pozbyłem się także funkcji Marszałka Senatu – od tego momentu każdy senator jest niezależny, a jego głos równy wobec innych. Takie uproszczenie przyczynia się do położenia nacisku na główną rolę tego kolegium – rolę docenienia i uhonorowania osób doń należących. Oczywiście Senat ma także inne uprawnienia opisane w rozporządzeniu. Należą do nich między innymi: opiniowanie spraw podanych przez Księcia. Głęboko wierzę, że ta zmiana wyjdzie nam wszystkim na dobre – niebawem złożę propozycję wybranym arystokratom do nadania im senatorskiej godności, przedstawię ich i spotkamy się na publicznej ceremonii wręczenia aktów nominacji. O dalszych krokach w tej sprawie będziecie moi Kochani, na bieżąco informowani.

I jako drugi projekt pragnę Wam zaprezentować pomysł, do którego zainspirowany zostałem przez Diuka Alfreda Fabiana von Hohenburg Tehen-Dżeka. Chcę Wam przedstawić inicjatywę „Nagroda Księcia Arkadiusza Maksymiliana”. Celem tej inicjatywy jest docenienie działalności Sarmatek i Sarmatów oraz ich projektów, które ubogacają naszą społeczność – mogą być to różne akcje, eventy czy artykuły. W obecnym zamyśle takowa nagroda ma być przyznawana raz na kwartał, zaś jej wręczenie odbywać się będzie na specjalnej ceremonii. Nad całokształtem prac w zbieraniu kandydatur, ocenianiu ich i wręczenia nagrody czuwać będzie jednoosobowy komitet. Miło mi poinformować, że w skład tego komitetu oraz jego przewodniczącą została Szlachetna Dama Fatima von Hohenburg-Chojnacka. Będzie ona odpowiedzialna za cały przebieg wręczenia tejże nagrody, dlatego niebawem usłyszymy od niej pierwsze szczegóły. Już teraz mogę zapowiedzieć, że kandydatury do nagrody będzie mógł zgłosić każdy, nagroda będzie finansowa oraz rzeczowa a zwycięzcę wybierać będą wspomniani wcześniej Senatorzy. Nagroda z czasem będzie mogła ewoluować do różnych kategorii, jednakże o wszystkich szczegółach czy regulaminie będziecie poinformowani.

Kochani, bardzo Wam dziękuję, że dotrwaliście do końca tego krótkiego, ale ważnego dla mnie komunikatu. Oczywiście na Dworze trwają inne prace, niewidoczne dla Waszych oczu, a o których efektach z pewnością się dowiecie. Przed nami wiele prac a wiele projektów już jest realizowanych. Również Wy podejmujecie przeróżne aktywności i inicjatywy, za które chcę Wam podziękować – tak, po prostu, bez okazji; dziękuję, że jesteście i, że działacie. To naprawdę wielkie bogactwo, z którego wszyscy czerpiemy. Z racji tego, że jak wspomniałem, nie często zabieram głos to na samym końcu chcę wyrazić osobiste dziękczynienie za Wasze wsparcie mojej osoby – niedawno minęło 150 dni mojego panowania i pomimo, że książęcy urząd jest zdecydowanie najbardziej pracochłonnym i czasochłonnym, jaki kiedykolwiek piastowałem, to tego ciężaru, aż zanadto nie odczuwam, co jest Waszą zasługą, efektem Waszego wsparcia, za które z serca dziękuję!Z serdecznymi pozdrowieniami,

WASZ KSIĄŻĘ

ZM6IJ5JI.png
Serduszka
10 585,00 lt
Ten artykuł lubią: Santiago Vilarte von Hippogriff, Fatima Marcjan-Chojnacka, Severin Verwaltung-Esteladio, Sorcha Raven, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Antoni Kacper Burbon-Conti, Avril von Levengothon, Laurẽt Gedeon I, Orjon Surma, Xavier Åsa, Federant Rockwell, Piotr vel Bocian, Bartosz von Thorn-Janiczek, Joahim von Ribertrop von Sarm, Konrad von Chamier-Gliszczyński, Bazyli Izaak von Hohenburg M-C, Janusz Zabieraj, Heinrich von Wattzau-Adertis.
Komentarze
Severin Verwaltung-Esteladio
Vivat Książę!
Odpowiedz Permalink
Fatima Marcjan-Chojnacka
Bardzo mi miło, że mogę mieć ten zaszczyt i wziąć na swoje barki ten projekt. Mam nadzieję,że uda nam się to w 200%!

Vivat Książę!
Odpowiedz Permalink
Sorcha Raven
Mnie się bardzo podoba :)
Odpowiedz Permalink
Antoni Kacper Burbon-Conti
Vivat Książę!
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Wasza Książęca Mość,
trzeba próbować różnych nowych rozwiązań, bo kto nie robi nic... nie pije szampana (to tylko jedna z sugestii na zakończenie tego zdania). Każdy może dopowiedzieć co zechce :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Zmiany, zmiany wychodzą na dobrze :) a praca JKM nad takimi w KS jest wręcz tytaniczna.
Permalink
Konrad von Chamier-Gliszczyński
Dobra reforma. Vivat Książę!
Odpowiedz Permalink
Tomasz Liberi
Vivat Książę!
Odpowiedz Permalink
Janusz Zabieraj
Popieram reformę. :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.