Przegląd Giełdowy 7.10.2021

Po dłuższym okresie przerwy powraca przegląd giełdowy, wzbogacony o ogólne wiadomości finansowe z kraju. Ponownie pod szyldem Intersarmatii, we współpracy z BW SSA.
GPWSR może wejść w okres początkowy recesji. Indeksy nie dają jednak na razie większych powodów do niezadowolenia:
V2GXnWau.png

Przez ostatni tydzień poza SIG-U pozostałe stały w miejscu, ale nie przesądza to jeszcze o odwróceniu trendu, który przez ostatnie miesiące był bardzo łaskawy dla inwestorów. Dość wskazać, że istniejący od kwietnia do lipca br. AMFI – Angemoncki Miejski Fundusz Inwestycyjny zdołał zarobić dla swoich udziałowców bardzo mocne 62% zysku, inwestując w jeden papier i trzymając w nim całą kwotę, redukując tylko stopniowo pozycję, aby uniknąć opłat, w miarę jak kurs akcji rósł.
Warto przypomnieć, że po zeszłorocznej secesji na giełdzie pozostał szereg spółek, które aktualnie albo prowadzą operacje w UNP, ale są i tu notowane, albo część swojego biznesu nadal mają w Sarmacji.

Dzisiaj zdecydowanie czerwono na parkiecie. Liderem spadków KKB:
ESpuHtrA.png
Kolejom nie służy obserwowany w Baridasie kompletny zastój, który powoduje także spadek zapotrzebowania na przejazdy pasażerskie (w II kwartale 2021 r. spadek o 65% r/r) i przewozy towarowe (spadek o 46% r/r). Spółka planuje restrukturyzację i zwolnienia grupowe, aby ciąć koszty operacyjne. W odpowiedzi niemal wszystkie z 48 związków zawodowych, działających w Kolejach, ogłosiły zbiórkę opon na protesty.

Na spadkach także GTA:
J2AE4S4y.png
Spółka bardzo słabo sobie radzi w ostatnim czasie. Prawie -6% w ciągu tygodnia, aż -30.6% w ciągu miesiąca. Górnicy z posiadanej przez spółkę kopalni w Trizondalu zażądali niedawno powrotu do wypłaty siedemnastek. Prezes GTA twierdzi, że rentowność posiadanych kopalni jest zbyt niska.

Z wieści pozagiełdowych:
Bank Walutowy SSA ogłasza ofertę pożyczek i kredytów. Atrakcyjne oprocentowanie, już od 2-3% w zależności od okresu i stanu majątkowego klienta. Zapraszamy po szczegóły.

Statystyka: w październiku nie zmieniają się istotnie proporcje między najludniejszymi miastami systemowymi w kraju. Statystyki po odcięciu nieaktywnego Harzu:
ORnL6441.png
Angemont odrobinę odbił w górę, ale nadal nie jest ludniejszy niż Grodzisk i Bazylea razem wzięte.

SV
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Piotr vel Bocian.
Serduszka
3 500,00 lt
Ten artykuł lubią: Piotr vel Bocian, Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka, Joahim von Ribertrop von Sarm, Laurẽt Gedeon I, Severin Verwaltung-Esteladio, Antoni Kacper Burbon-Conti, Konrad von Chamier-Gliszczyński.
Komentarze
Ten artykuł oczekuje na pierwszy komentarz.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.