Komunikat prasowy Rady Ministrów 4 - podsumowanie

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
9HT5tL0y.png

Prawdopodobnie będzie to już ostatni komunikat RM tej kadencji, chociaż został jeszcze niepełny miesiąc, który został mi na dokończenie kadencji. Podsumowując ją mogę powiedzieć - jestem zadowolony, pomimo pewnych rzeczy, które niekoniecznie mi się podobały. Ten komunikat będzie niejako ostatnim związanym również z tą Radą Ministrów, chociaż mam nadzieję, że z równym zaangażowaniem podejdzie do tego mój następca lub - jeżeli zdecydujemy się (zarówno ja, jak i wyborcy), na kolejną kadencję - ja. Kilka słów na temat ostatnich działań, jak również planów, których ze względu na pewne sprawy związane z mikronacyjną karierą - już się nie podejmę.

Zacznijmy może od tych przyjemnych rzeczy. Grzybobranie ruszyło pełną parą dosłownie kilka dni temu i dało RM dochód w wysokości przekraczającej 350 tysięcy (faktyczny dochód wynosi ok. 175 tysięcy, ze względu na nagrody). Jak już wspomniałem o nagrodach - nagrodzonych zostanie 5 najlepszych grzybiarzy (początkowo miało ich być 10, ale ostatecznie stwierdziłem, że nagrody nie będą wtedy aż tak atrakcyjne). Pula nagród, wynosząca połowę zarobionych przez RM środków, zostanie podzielona proporcjonalnie do uzyskanego wyniku.

Kolejną sprawą, jaką warto zauważyć, jest złożony w Sejmie projekt zmian w Ustawie o Finansach Publicznych oraz projektach nowych rozporządzeń, które, jeżeli nowelizacja UoFP zostanie przyjęta - zostaną wprowadzone w życie. Projekt zakłada zmniejszenie pensji bazowej oraz premii w PPS, oraz zmniejszenie wartości serduszek pod postami (o 20 lt) oraz pod ćwirkami (o 20 lt). Ustawa nie wpłynie na twórczość prasową, która dalej będzie nagradzana na starych zasadach. Dodatkowo zmianom ulegnie finansowanie kantyn - zostaną wprowadzone stałe stawki za uzupełnienie kantyny, a wybór miejsca zamieszkania będzie można uzależnić od ceny zupy. Wszystko to, ze względu na to, że gospodarze miast otrzymają możliwość ustalenia ceny zupy. Oczywiście, w rozsądnych granicach, od 100 do 1000 lt.

Następny projekt, jaki został złożony to Ustawa o Powszechnym Wyborze Kanclerza, która zakłada przeniesienie wyboru Kanclerza z Sejmu, na wszystkich obywateli Księstwa Sarmacji. Pozwoli ona przede wszystkim na większy wpływ obywateli na politykę wewnętrzną Księstwa Sarmacji, a także zwiększy ilość "polityki" w Sarmacji - co przełoży się bezpośrednio na aktywność.

Dalej - kilka spraw mniej przyjemnych. Z urzędu, została założona sprawa kontrolna związana z wypłatami benefitów płacowych za tytuł naukowy. Nie zamierzam w tej chwili wypowiadać się na temat słuszności bądź niesłuszności kontroli oraz na temat zamierzeń, związanych z wynikiem kontroli. Pragnę tylko poinformować, że faktycznie, benefity płacowe za tytuł naukowy w sposób zamierzony nie zostały wypłacone.

Została również wszczęta sprawa ustrojowa na temat zakładania miast - nie zamierzam zabierać w niej stanowiska, ze względu na to, że nie mam nic istotnego do dodania w sprawie.

W związku z podejmowanymi działaniami oraz sprawy natury formalnej, nie spłacę pozostałych długów znaczkowych - związanych ze znaczkiem rocznicowym KSZ oraz Królestwa Hasselandu. Znaczki Dworu Książęcego tj. "JKM Arkadiusz Maksymilian" oraz "100 dni panowania Arkadiusza Maksymiliana" zostały rozliczone w niedzielę, a środki które wpłynęły (lub wpłyną, w przypadku sprzedaży drugiego znaczka), zostały przekazane Dworowi Książęcemu.

W planach, związanych ze znaczkami była utylizacja tychże (usunięcie z systemu nadmiaru znaczków) oraz emisja rekompensująca straty w wysokości 50% wartości zutylizowanych znaczków. Dotyczyłaby ona tylko znaczków wyemitowanych po 5 listopada 2020 r. - "Rocznica Gellonii". Łącznie 13 różnych egzemplarzy. (uniknąłby jej tylko znaczek "Rajd Sarmacji - Złoty Kłos"). Jak mówię jednak - sprawę z tym związaną pozostawię już Kanclerzowi następnej kadencji i jest to jedynie jedna z możliwości.

Podsumowując kadencję mogę powiedzieć, że byłem niezłym Kanclerzem. Działałem aktywnie, wydaje mi się, że czasami nawet aż za bardzo, chociaż nie uważam, aby była to cokolwiek wnosząca aktywność. Pokazałem, że Kanclerz też może zajmować się rozwijaniem systemu informatycznego, tworząc Fer Vegas (którego utrzymanie lub wyłączenie zależy od następnego Kanclerza, z którym (jeżeli to nie będę ja) podejmę rozmowy w tym zakresie od razu na początku kadencji).

Niewypałem okazał się również pomysł z Ministrami Spraw Państwowych. Możliwe, że jest to również moja wina, ponieważ nie potrafiłem skoordynować działań ministrów, przez co ostatecznie nie mieli informacji na temat podejmowanych działań oraz pełnili urząd dla formalności. Jestem zadowolony z ministra Federico, który zdecydowanie wykazywał oczekiwaną inicjatywę i gdybym miał możliwość, z pewnością zaproponowałbym mu urząd ponownie. Cieszę się również, że udało się wykrzesać kilka iskierek z pozostałych ministrów i myślę, że chociaż nie do końca odnaleźli się w nowej pozycji, to moje oczekiwania spełnili. Myślę jednak, że następnym razem odpuścimy eksperymenty i wrócimy do starej, znanej wszystkim metody tworzenia RM, uwzględniającej poszczególne ministerstwa (Finansów, Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości, Kultury i Nauki), zamiast kumulować prerogatywy ministerialne. Wydaje mi się to rozsądniejsze i sprawi, że oczekiwania względem ministrów będą bardziej klarowne, co przełoży się na większą wydajność i zaangażowanie w pracę.

No koniec chciałbym podziękować za zaufanie. Nie udało się zrealizować wszystkich postulatów (szczególnie, dotyczących powiększenia GAPu i lepszego wyeksponowania kącika propagandowego), niemniej nie chciałem już za bardzo męczyć Radców NIA, którym i tak bardzo dziękuję za wsparcie. Bez nich z pewnością, część problemów byłaby nierozwiązywalna i gdyby nie ich stała obecność - kadencja nie byłaby tak owocna.

Dziękuję również za owocną współpracę na linii Rada Ministrów - Dwór Książęcy. Bez Jego Książęcej Mości, Marszałka Dworu oraz Sekretarzy Koronnych wiele inicjatyw nie miałoby racji bytu lub nie byłoby tak dobrze zapamiętanych. Dziękuję za Zaprzysiężenie Rady Ministrów, Dożynki Książęce, liczne bankiety, których nie sposób wymienić oraz szczególną gościnę w Pałacu Książęcym oraz Dworku w Koronowie.

Cieszę się również z dobrej współpracy na linii RM-Sejm, wspólne debaty, które zostały przeprowadzone oraz projekty, które zostały przyjęte. Jestem pewny, że ułatwią one funkcjonowanie Sarmacji przez najbliższe miesiące, a nawet lata. Bo czym byłby Sejm, gdyby nie miał co zmieniać?

Przepraszam wszystkich, których oczekiwania zawiodłem - jeżeli kogoś faktycznie moje działania zawiodły. Nie da się być Kanclerzem wszystkich - ale można starać się być Kanclerzem, który da radę zaspokoić oczekiwania większości. Wierzę, że dzięki wskazówkom, jakie otrzymałem, będę lepszym Kanclerzem w przyszłości - o ile jeszcze kiedyś nim będę.
Dotacje
6 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Arkadiusz Maksymilian, Federico, Piotr vel Bocian.
Serduszka
7 512,00 lt
Ten artykuł lubią: Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka, Sorcha Raven, Arkadiusz Maksymilian, Antoni Kacper Burbon-Conti, Bazyli Izaak von Hohenburg, Avril von Levengothon, Severin Verwaltung-Esteladio, Federico, Joahim von Ribertrop von Sarm, Piotr vel Bocian, Piotr de Zaym, Laurẽt Gedeon I, Orjon Surma.
Komentarze
Federico
Alfred, nie poddawaj się! Dasz radę!

<3 <3
Odpowiedz Permalink
Piotr vel Bocian
Chciałbym się upewnić czy mowa jest o cenie zupy dla mieszkańca? Czy 1000 lt to ma być rozsądna cena za zupę? :)
Odpowiedz Permalink
Piotr de Zaym
W kwestii ministerstw: najsensowniejsze wydaje mi się to, co kiedyś funkcjonowało, a więc skopiowane z reala działy administracji państwowej - i budowanie z nich ministerstw jak z klocków. Owszem, można powołać kilka osób na stanowisko "ministra do spraw dowolnych", ale i tak trzeba tym osobom ściśle określić zadania. Bez tego będzie chaos.
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
@Bocian Tak, to ma być rozsądna, ale względnie nieatrakcyjna dla jedzących, cena za zupę.
Odpowiedz Permalink
Orjon Surma
Oceniam tę kadencję bardzo pozytywnie. Działo się dużo, głównie dzięki prostym, ale dającym olbrzymią frajdę aplikacjom autorstwa Kanclerza :)
Szkoda, że nie chcesz już podjąć się dalszego urzędowania, ale z drugiej strony rozumiem sytuację. Z całego serca dziękuję za pracę na rzecz Księstwa!
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Dawno nie było takiego Fachowca na tym stanowisku, to był dobrze zorganizowany czas waszej pracy. Sporo dał KS i co najważniejsze, oceny tej pracy są jak najbardziej na +. Gratuluję
Permalink
Severin Verwaltung-Esteladio
Świetna kadencja. Zachęcam do kolejnej. #Alfeddoboju!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.