Pysiek „szczur saper” odznaczony przez JKM
Seria wydawnicza: Komunikat prasowy

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
q7jaOR9G.jpg

W środę 08 września br. pod Pałac Książęcy podjechała kawalkada 4 wojskowych pojazdów. To dowódca 142 Pułku Inżynieryjnego mjr. Ludwik al Sadik w asyście opiekuna Pyśka chor. rez. Umberta di Matronga i pracowników fundacji TEDNAR. Zostali zaproszeni na uroczyste odznaczenie, przez JKM Arkadiusza Maksymiliana naszego sympatycznego gryzonia. Cała uroczystość odbyła się w ogrodach pałacowych i byłą okazją do spotkania Naczelnego Dowódcy KSZ z swoimi podkomendnymi w tym jak że ważnym dniu dla nich.

Służący w Książęcych Siłach Zbrojnych "szczur saper" odznaczony został za wybitne zasługi i „heroizm na polu walki” odchodząc w glorii bohatera, na zasłużona emeryturę.Pysiek to wielkoszczur, który waży 1,3 kg i ma 75 cm długości. Gryzonie te żyją w granicach 6-8 lat, i wywodzą się z obszaru Loardii Teutońskiej. Dzięki swojej niewielkiej masie, może chodzić po minach nie powodując detonacji. Większość swego życia (urodził się pod koniec 2013 roku) spędził tropiąc niebezpieczne ładunki wybuchowe.

W czasie sześciu lat pracy 2014-2020 zwierzę wywęszyło i wskazało 298 min oraz setki niewybuchów. Przejście na emeryturę nastąpiło, w ubiegłym roku ze względu na jego podeszły wiek i to, że zaczęło tracić nadzwyczajną szybkość z jaką rozpoznawało zagrożenia. Emeryturę przyznano mu ze względu na zasługi jak i „respektowanie jego potrzeb”.

Wielkoszczury są wykorzystywane od 1956 roku. Najpierw w Loardii a stamtąd trafiały do innych Armii w regionie. W Sarmacji są od lat 80 XX wieku, głównie w szeregach saperów z przeznaczeniem do rozminowania obszarów po konfliktach zbrojnych.

Jednym z podmiotów prowadzących rozminowanie w ramach cywilno-wojskowej koordynacji. Jest zarejestrowana w Teutonii, lecz mająca swoją siedzibę w Santa Ana fundacja TEDNAR. Jej pracownicy wychowują i tresują znane z inteligencji i wyczulonych zmysłów wielkoszczury nazywane Django.

Tak aby potrafiły one wykrywać miny i sygnalizować je swoim ludzkim współpracownikom. Zwierzęta są trenowane tak aby wykrywać węchem określone substancje chemiczne tworzące ładunki wybuchowe, przy jednoczesnym ignorowaniu np. skorodowanego metalu. Po wykryciu niewybuchu drapią jego powierzchnię sygnalizując w ten sposób znalezisko ludzkiemu współpracownikowi.

Pysiek jako mistrz w swoim fachu, za swoich najlepszych lat był w stanie w ciągu 20 minut przeszukać obszar wielkości boiska do tenisa. Ostatnie tygodnie służby spędza razem z młodymi Django, będzie służył do ich nauki jako swego rodzaju mentor i pomagał im oswoić się z nowymi warunkami.

Pysiek otrzymał swoje odznaczenie – Złoty Wojskowy Medal Zasługi za „poświecenie dla służby ratującej życie”. Jest pierwszym odznaczonym szczurem w historii. Do tej pory odznaczane były przede wszystkim gołębie (za dostarczanie meldunków), psy, konie i koty. Pierwszy ZWMZ dla zwierzęcia w Sarmacji, przyznano w latach 40 XX w zaraz po zakończeniu Wielkiej Wojny.

Vy7i6uN3.jpg
Pysiek w trakcie akcji rozminowania, za swoich najlepszych lat.
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Bazyli Izaak von Hohenburg.
Serduszka
7 622,00 lt
Ten artykuł lubią: Piotr vel Bocian, Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka, Laurẽt Gedeon I, Federico, Sorcha Raven, Tomasz Liberi, Joahim von Ribertrop von Sarm, Antoni Kacper Burbon-Conti, Bazyli Izaak von Hohenburg, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Arkadiusz Maksymilian, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Michał Jerzy Potocki, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz.
Komentarze
Piotr vel Bocian
Dzielny zwierzak!
Odpowiedz Permalink
Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka
Jaki słodziak! Niechaj mu się dalej długo wiedzie! Gratuluję!
Odpowiedz Permalink
Tomasz Liberi
Chciałbym ufundować karmę dla tego bohaterskiego zwierzątka :)
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
Najwyraźniej, w myśl przysłowia, nigdy się nie pomylił, a skoro tak, to byłby zacnym szachistą
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Prawdziwy bohater, uczestnik nie jednej akcji :) cześć i chwała mu po wieczne czasy - teraz sobie odpocznie.
Permalink
Kwadratus Pihoel von Sarm
Jednak taki mały, a dla wszystkich wielki
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.