Ujeżdżanie koni - poradnik

Witaj w poradniku o ujeżdżaniu koni, jeżeli tu jesteś, to znaczy, że chciałbyś dowiedzieć się co nieco o ujeżdżaniu koni. Zdawałoby się - nic prostszego - przecież każdy potrafi ujeździć konia i tu prezentuje się pewien błąd poznawczy - nawet jeżeli ujeżdżałeś już konia i tak daleko Ci do prawdziwych profesjonalistów. Tak więc zapomnij wszystkiego, czego się do tej pory dowiedziałeś i zgłęb podwoje niniejszego poradnika, a gwarantuję Ci, że nie pożałujesz.

Krok 1: Poznanie konia

"Każdy koń jest inny, indywidualny jak płatek śniegu" - tak powiedziałby słabo znający się na rzeczy jeździec. Wszystkie konie, są w gruncie rzeczy takie same. Fizycznie nie różnią się wiele od siebie, mają taką samą budowę, co prawda niektóre są większe, inne śniade, a jeszcze inne kuleją, tak niemniej koń pozostanie koniem. Jeźdźca interesuje głównie fizyczna budowa konia. Każdy koń przód i tył, a jeździec musi umieć ujeżdżać konia nawet po omacku, tak też kluczowym jest zorientowanie się, gdzie koń ma swój przód, a gdzie tył. Dopiero gdy nauczymy się tej sztuki, możemy przystąpić do kroków dalszych. Przód konia nazywamy łbem, łeb koński ma charakterystyczny kształt, zwężający się ku przodowi, nadający koniowi dodatkowej aerodynamiki, jeżeli taki opis nam nie wystarczy, dodajmy, że koński łeb posiada szereg innych cech, które odróżniają go od cielca. Na przykład, na przodzie końskiego łba znajduje się otwór gębowy, którym koń je, przeżuwa, czasem wypluwa. Charakterystyczny jest również rodzaj skóry znajdującej się na najbardziej wysuniętym punkcie konia, która to skóra ma zwykle kolor inny od reszty zwierzęcia. Jeżeli wiemy jak rozpoznać przód konia, to tyłu przedstawiać już nie trzeba, wszakże tył jest tam, gdzie nie ma przodu.

Krok 2: Ujeżdżanie konia

Ujeżdżanie konia jest proste, należy złapać go za grzywę, pociągnąć do siebie i krzyknąć "wio, koniku". Wtedy koń rusza, zwykle nie kłusem, ni nie galopem, bo to dla niego niezdrowe, najpierw powinien zrobić przebieżkę i się rozgrzać, żeby nie złapać śmiertelnie groźnej kolki, czy czegoś w ten deseń. Niektórzy lubią klepać konia w zad podczas jazdy, ale to nie jest dobra technika dla podręcznikowego jeźdźca, bo może zepsuć nam konia. Otwartym pozostaje natomiast pytanie, czy grzywę konia łapać nad-chwytem czy podchwytem. Tu pozostawiam decyzję czytelnikowi, w ramach uwag dopisując jednakże, że konia każdorazowo należy trzymać za łeb, w innym wypadku ujeżdżanie może skończyć się źle dla jeźdźca. Wszelkiego rodzaju siodła, w świecie profesjonalistów, nie są w dobrym smaku i nie należy ich stosować podczas procesu ujeżdżania.

Krok 3: Pielęgnowanie konia

Każdy jeździec musi umieć pielęgnować swego konia. Jest to sztuka dalece wykraczająca poza kanwy tegoż poradnika, toteż odsyłam czytelnika do literatury fachowej w tym zakresie.


Wyrażam nadzieję, że niniejszy poradnik rozwinie społeczność wszystkich jeźdźców sarmackich o tyle, że nie będą już ujeżdżali koni wyłącznie ze swoich stadnin, a spróbują także ujeżdżania ponadstadninowego, zwłaszcza, że niniejszy poradnik nakreślił już im ogólne reguły - wszakże jest to piękny sport, który należy pielęgnować.
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Henryk Leszczyński, Heinz-Werner Grüner.
Serduszka
2 950,00 lt
Ten artykuł lubią: Piotr vel Bocian, Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka, Alfred de Shrek, Joahim von Ribertrop von Sarm, Henryk Leszczyński, Orjon Surma, Michał Jerzy Potocki.
Komentarze
Piotr vel Bocian
Jestem osobą, która z końmi niewiele ma wspólnego, dlatego powyższy poradnik jest dla mnie fantastyczny.
Odpowiedz Permalink
Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka
Konia też chcę ale jednorożca też.
Odpowiedz Permalink
Piotr vel Bocian
@Fatima Nie wiem skąd się wziął temat jednorożca, ale wydaje mi się, że dla niego powinien być osobny poradnik.
Odpowiedz Permalink
Alfred de Shrek
A ja czekam na poradnik jak ujeżdżać słonia...
Odpowiedz Permalink
Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka
@Bocian Bo lubię jednorożce. Ale tak, mógłby autora specjalnie dla mnie zrobić taki poradnik xD
Odpowiedz Permalink
Heinz-Werner Grüner
Dziękuję za ciekawy poradnik Herr MMM. ;)
@Mkbewe

Dodam od siebie, że podchwytem może być ciężej. *

*- Na podstawie długich wizualizacji w swojej "bani...
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Prawie jak z regulaminu kawalerii z końca XIX wieku :) ale fajne i ciekawe informacje za co +
Permalink
Tomasz Liberi
Czy ktoś kiedykolwiek siedział na koniu ?
Odpowiedz Permalink
Kwadratus Pihoel von Sarm
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.