Biuletyn Urzędowy Sarmacji 3/2021

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Kontynuując rozpoczętą w zeszłym roku serię, przedstawiam trzeci w tym roku numer Biuletynu Urzędowego Sarmacji, aktualnie pod auspicjami Sejmu:
mh8LkR52.png
Sejm

Ofensywa legislacyjna z początku kadencji wyhamowała. Sejm m.in. dwukrotnie wybierał marszałka, uprościł procedurę wyboru szefa SOBOS i zatwierdził nowego, debatował nad nowym Kodeksem Sprawiedliwości, przeniósł polit. zagraniczną, a właściwie jej domniemanie na księcia.
Po drugiej stronie mamy odrzucone np. ustawę o radiofonii i telewizji, a także próbę formalnego połączenia Poczty Konnej z Pocztą Baridajską. Od początku kadencji doszło do zmiany jednego posła, ale ogólnie tempo procedowania pozostaje bardzo wysokie. Niektóre głosowania są gotowe do skrócenia w ciągu krócej niż doby. Udało się również rozwiązać kilka wątpliwych spraw, pozostawionych po poprzedniej kadencji.
0Zktjb0S.png
Trybunał

Również w TK nastąpiło rozładowanie zatorów, spraw, które czekały w kolejce nawet ponad dwa miesiące. Skład TK został w większości uzupełniony. Trybunał m.in. orzekł na korzyść Konrada von Chamier-Gliszczyńskiego w jego procesie przeciw Zdrapkom Czarnoleskim, a w toku jest druga jego sprawa, kontrolna z czasów, gdy był kanclerzem. W związku z tą sprawą mogę od razu zauważyć: aktualne Trybunał oczekuje na uzupełnienie wniosku, co do przepisów, z którymi ma być skontrolowane zarządzenie, będące przedmiotem sporu. Natomiast we wcześniejszym toku postępowania pojawiły się też wyjaśnienia, dotyczące ekonomicznej dopuszczalności sprzedaży bonów po cenie poniżej nominalnej – to nie jest nic niezwykłego i nie było nawet potrzeby tego wyjaśniać. Gdyby TK dostał do oceny akurat to zagadnienie, to (pomijając kwestię jego kompetencji do oceny czegoś takiego) można być całkiem pewnym, że uznałby to za w pełni dopuszczalne.
oe35kkUO.png
Rząd

Po stronie RM na pewno novum jest forma wielu równoprawnych ministrów bez konkretnych resortów (aczkolwiek jak na razie, in publico udziela się z tych stanowisk głównie kanclerz). Rząd porozumiał się z księciem co do zdania na niego polityki zagranicznej. Przeprowadzono awaryjną emisję pieniądza, a także cykliczne emisje znaczków.
Można zakładać, że rząd nie będzie korzystał z Sali obrad jawnych, stworzonej bodaj dwie kadencje temu. W zasadzie sens istnienia tego poddziału jest umiarkowany, bo jeśli wskazany jest udział społeczeństwa przy podjęciu jakiejś decyzji, to można użyć w tym celu działów ogólnych forum.
86nzumsq.png
Prowincje

STS: niewiele się dzieje w kwestiach oficjalnych. Zwołano nowy sejmik, przy czym kadencja zwołującego go namiestnika formalnie wygasła, co zaowocowało sprawą kontrolną. Na razie nie wiadomo, jakie sprawy staną na sejmiku.
Hasseland: KH ma już za sobą główne uroczystości z okazji 20. rocznicy jego istnienia. W sprawach urzędowych m.in. zmieniono prawo tak, aby usunięcie nieaktywnego członka Saviuny było łatwiejsze. Uchwalono również nowy jej regulamin, który zawiera obecnie wyłącznie właściwe dla niego przepisy. W debacie jest obecnie projekt korekty Konstytucji, który usuwa zdublowaną hierarchię tytułów regionalnych.
Z Dworu: pełniąca obecnie funkcję zastępcy LS Fatima Halima jest pierwszą kobietą na stanowisku urzędowym w KH od nieokreślonego czasu, prawdopodobnie od 2017 r., kiedy to jeszcze w niepodległym KH Lordem dworskim była Irmina de Vellior y Thorn.

SV
Serduszka
6 092,00 lt
Ten artykuł lubią: Ludwik Tomović, Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Piotr vel Bocian, Joahim von Ribertrop von Sarm, Severin Verwaltung-Esteladio, Laurẽt Gedeon I, Michał Jerzy Potocki, Konrad von Chamier-Gliszczyński, Federico, Arkadiusz Maksymilian, Krzysztof Hans Arped-Winnicki.
Komentarze
Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka
Bardzo mi miło :)
Odpowiedz Permalink
Ludwik Tomović
No i ciekawe podsumowanie :D
Odpowiedz Permalink
Piotr vel Bocian
Może zamiast "nieokreślonego czasu" lepiej dać "od dłuższego czasu"?

Za sam tekst dziękuję - krótko, zwięźle i na temat :)
Odpowiedz Permalink
Severin Verwaltung-Esteladio
Niby nic mi nie umknęło z wymienionych wydarzeń, ale zawsze dobrze jest poczytać.
Odpowiedz Permalink
Kuba Hogh-Sedrovski
Miło i przyjemnie się czytało.
Odpowiedz Permalink
Tomasz Liberi
Ciekawe streszczenie. Miło się czytało.
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Ciekawe podsumowanie. Szkoda, że Sejm wyhamował.
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
@Fatima powodzenia w pracy dla chwały Hasselandu ;)
Odpowiedz Permalink
Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka
@MaHi Dziękuję :)
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Hans Arped-Winnicki
@MaHi Spokojnie. Jeszcze kiedyś wróci on na obroty :P
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
@Irmin wróć :)
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Hans Arped-Winnicki
@TomaszLiberi Zgadzam się z tym choć formułę działania Sejmu uważam za wymagającą korekty. Chodzi tutaj o mandat dla członka Rady Ministrów w Sejmie który powinien być niezależny od wyniku wyboröw dzięki czemu po zwolnieniu miejsca przez posła będący jako kolejny w wynikach kandydat który to jest już ministrem byłby pominięty a wchodziłby kolejny bez tego stanowiska.
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
@KrzysztofHans ale ignorujesz jedną rzecz: poseł musi mieć legitymację od wyborców. Ty takiej nie masz, zająłeś ostatnie miejsce z 3 głosami, czyli przypuszczam swoim i czyimś jeszcze
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Hans Arped-Winnicki
Owszem mam małą legitymacje ale to zawsze lepszy rydz niż nic.
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Hans Arped-Winnicki
@LudwikTommo Zgadzam się z twoją opinią.
Odpowiedz Permalink
Ludwik Tomović
Wspaniale
Odpowiedz Permalink
Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka
Czekam na inne kobiety. Niech będzie nas więcej ;p
Odpowiedz Permalink
Tomasz Liberi
Czy @Irmin wróci ??
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
@TomaszLiberi
Wież mi niczego innego bym nie pragną niż jej powrotu do KS

Fajne podsumowanie wydarzeń i ciężkiej racy naszych najważniejszych organów państwowych.
Permalink
Tomasz Liberi
A ma ktoś kontakt ( realny z @Irmin ) ? Jak tak to niech napisze i będziemy wiedzieli co i jak :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.