Defilada już jutro.

T2Y8nHZI.png


Już jutro w sobotę 29 maja 2021 roku, o godzinie 13:00 rozpocznie się uroczysta Defilada KSZ. Przedefilują pododdziały piesze, żołnierze zaprezentują sprzęt. Nad miastem stołecznym Grodzisk, przelecą samoloty i śmigłowce, a w porcie będzie można zwiedzać okręty wojenne. Do tego ekspozycje plenerowe konkursy i pokazów dynamicznych w ramach pikników rodzinnych w rożnych miastach Księstwa Sarmacji.


„Zdecydowana większość sprzętu została przetransportowana koleją, dzięki czemu kolejny raz. Mamy możliwość przećwiczenia transportów operacyjnych, przemieszczenia pododdziałów na dużą odległość. To nie tylko defilada, nie tylko uroczystość, ale i przedsięwzięcie szkoleniowe, które wykorzystujemy, by doskonalić naszych żołnierzy.”- tymi słowami Hetman Wielki Marszałek Sarmacji Gotfryd Slavik de Ruth poinformował JKM Arkadiusza Maksymiliana o przygotowaniach do centralnych uroczystości Koronacyjnych, połączonych z obchodami 19-lecia KS.

Załadunek odbywał się już od poniedziałku 17 maja br. w rożnych garnizonach na terenie Starosarmacji oraz Hasselandu. Co zaowocowało rozpoczęciem przemieszczenia się żołnierzy i sprzętu. Służby logistyczne tak planowały trasy i czasy przejazdu-przelotu, by poszczególne transporty docierały w rożnych godzinach do Bazy Grodzisk- 2. To tu w tej bazie na przedmieściach Stolicy wyznaczono jak we wcześniejszych latach punkt zborny i miejsce do przeprowadzenia oficjalnych prób przed defiladą.

Daje to okazję by po raz kolejny ćwiczyć, zgrywanie jednostek które zostały wytypowane do udziału w tym przedsięwzięciu.

Zaprezentowane zostaną n/w elementy techniki wojskowej:

Czołgi Leopard 2A6 i 2A7
Gąsienicowa platforma bojowa CV90 (różne odmiany)
Kołowa platforma bojowa: Stryker (różne odmiany)
Wóz rozpoznawczy: Fennek
Lekka platforma bojowa: Wiesel II (różne odmiany)
Transporter opancerzony: BVS1

Armatohaubica samobieżna: PzH 2000, Archer
Moździerz samobieżny: CV90 AMOS
Wyrzutnia rakietowa: M142 HIMARS, ATACMS
Artyleria holowana: M777
Moździerz holowany: M120

Lekki samobieżny zestaw plot: Wiesel II Ozelot
Samobieżny zestaw plot: Pantsir-S1
Wyrzutnia rakiet plot: PAC-3 Patriot

Wóz pogotowia technicznego: BPz3 Buffel
Wóz inżynieryjny: Kodiak
Pojazd rozminowania: Keiler
Most towarzyszący: Leguan
Park przeprawowy: M3 Amphibious Rig

Ciężki ciągnik siodłowy: SLT 50
Samochód ciężarowy: Rheinmetall MAN HX różne warianty
Samochód ciężarowy: MAN KAT1
Samochód ciężarowy: Oshkosh HEMTT
Lekki samochód ciężarowy: Mercedes-Benz Zetros
Samochód terenowy wielozadaniowy: HMMVV, JTLV
Samochód terenowy wielozadaniowy: Mercedes G i Land Rover Defender


Zwrócić trzeba uwagę że to ponad 300 jednostek sprzętu, w trudnym gęsto zaludnionym mieście na drogach publicznych. Dlatego pojazdy gąsienicowe wyposaża się w specjalne gumowe nakładki by nie niszczyły ulic. W dniach 22-25 maja przeprowadzono aż 6 prób w Bazie Grodzisk -2. Dodatkowo w ubiegły czwartek i środę w godzinach nocnych, na trasie przemarszu w Stolicy. Odbyły się dwie nocne próby defiladowe. A pojazdu o świcie powrócą do Bazy, by w sobotę rano zostać ponownie skierowane na miejsce gdzie zacznie się defilada.

Organizacją defilady, nie jest prostym zadaniem. Żołnierze muszą poznać każdy centymetr drogi, by należycie się zaprezentować. W czasie samej defilady, pojazdy muszą poruszać się z stała prędkością i za zachowanie należytych odstępów. Oczywiście doświadczenia poprzednich lat pokazuje że dojdzie do sytuacji nie przewidzianych i konieczne może się okazać odholowanie niesprawnych maszyn z trasy przejazdu.

W tym roku początek, defilady będzie na zbiegu ulic Szczęśliwej i Aleja 25 maja. W tym miejscu znajdowała się dawna Brama Tryumfalna; a trasa będzie przebiegać następującymi ulicami. Aleja 25 maja- Plac Konstytucji- Plac Hetmański (tu znajduje się trybuna honorowa)- Alei Liberta- Plac Namiestnikowski- Alei Awarskiej- Plac konstytucji- Alei 25 maja.

W samym porcie od godzin pooranych, zwiedzający będą mogli zapoznać się z wyposażeniem fizylierów morskich, komandosów marynarki wojennej i ocenić ich wyszkolenie na pokazach dynamicznych. Do tego dla mieszkańców, przewidziano zwiedzanie w grupach zorganizowanych n/w okrętów:

Niszczyciel typu Kongo OKS Tesnal
Fregaty typy Fremm OKS Blanka i Ryksa
Korwety typy Sigma OKS Fer i Narew
Okręt ratunkowy typu Legend OKS Lechio
Okręt szkolenia U212 OKS Victoria


W defiladzie powietrznej, jaką zapanowano na te dzień. Ma zostać zaprezentowane łącznie 38 statków powietrznych, które będą przelatywać na wysokości od 180 do 550 m oraz z prędkością od 200 do 550 km/h.

Podkreślić też trzeba że defilada to nie koniec przedsięwzięcia. Czeka jeszcze powrót poszczególnych jednostek sprzętu do stacji kolejowej, a następnie przerzut sprzętu do garnizonów docelowych.

Po powrocie żołnierze muszą obsłużyć sprzęt, uzupełnić płyny eksploatacyjne, odstawić do miejsc przechowywania, dopiero wtedy będą mogli odpocząć i skorzystać z urlopu.

Defilada to zwieńczenie szkolenia i możliwość prezentacji, pokazania społeczeństwu na co idą środki finansowe. To do niego należą czołgi,samoloty,okręty z których na co dzień korzystamy.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
5 244,00 lt
Ten artykuł lubią: Fatima von Chamier-Gliszczyńska, Piotr vel Bocian, Sorcha Raven, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Konrad von Chamier-Gliszczyński, Joahim von Ribertrop von Sarm, Santiago Vilarte von Hippogriff, Arkadiusz Maksymilian, Henryk von Wattzau-Adertis, Laurẽt Gedeon I.
Komentarze
Piotr vel Bocian
Ale się szykuje poważne przedsięwzięcie!
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
@Bocian Bo to i jest bardzo ważne wyzwanie dla KSZ, w tym szczególnym dniu dla JKM i Sarmacji.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.