Nowy Dyrektor SOBOS-u
Sarmacki Ośrodek Badań Opinii Społecznej od wielu lat działa w Sarmacji, pytając wszystkich mieszkańców o nastroje polityczne i poziom zaufania do polityków, ocenę działalności organów władzy publicznej czy ocenę bieżących wydarzeń w Księstwie. SOBOS wielokrotnie pozwala naprowadzać władze i polityków na podejmowanie decyzji oczekiwanych przez społeczeństwo i umożliwia na konfrontację własnych poglądów z poglądami pozostałych mieszkańców Księstwa Sarmacji.
Tydzień temu funkcję Dyrektora SOBOS-u objął Wielmożny wicehrabia
Antoni Kacper Burbon-Conti, zastępując na tym stanowisku Wielmożną wicehrabinę
Juliette Altrimenti, która po ponad półrocznej pracy na rzecz SOBOS-u zrezygnowała z tej funkcji. Wielmożnej wicehrabinie należą się podziękowania za sprawne organizowanie sondaży i ankiet oraz dostarczanie najnowszych statystyk dla sarmackiego społeczeństwa.
Ocena dotychczasowej działalności SOBOS-u
Pierwsza ankieta przeprowadzona została w celu zbadania opinii społecznej dotyczącej dotychczasowej działalności samego SOBOS-u. Badanie zawierało
9 głównych pytań, gdzie Sarmatki i Sarmaci mogli ocenić działalność oraz wyrazić swoją opinię na temat różnych pomysłów dotyczących działalności sarmackiej sondażowni w przyszłości. Udział w badaniu wzięło
20 osób, z czego aż 19 osób brało udział w dotychczas organizowanych przez SOBOS ankietach i sondażach w przeciągu ostatniego roku. Blisko 70% osób, wśród których przeprowadzono ankietę, zamieszkuje w Księstwie ponad 2 lata, spośród których ponad połowa działa w Sarmacji ponad 8 lat, co pozwala postawić hipotezę, iż wyniki przeprowadzonej ankiety pozwalają na szersze spojrzenie na działalność Sarmackiego Ośrodka Badań Opinii Społecznej.
Ogólna ocena działalności w skali od 1 do 5 w przeciągu ostatnich 12 miesięcy dała wynik średniej arytmetycznej równej 3,55, z czego aż 60% ankietowanych przyznało ocenę 4, a dokładną ocenę SOBOS-u przedstawia wykres nr 1.
Ankietowani zostali również zapytani o
częstotliwość pojawiania się sondaży i ankiet oraz o
ocenę dotychczasowej częstotliwości przeprowadzanych ankiet w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. W tym czasie przeprowadzonych zostało 11 różnych ankiet, co 65% ankietowanych (13 osób) oceniło jako zbyt małą liczbę, 35% ankietowanych (7 osób) uznało tę ilość za odpowiednią, zaś nikt nie uznał, że przeprowadzenie 11 ankiet przez rok to zbyt duża liczba.
Zdecydowanie bardziej Sarmaci i Sarmatki są podzieleni względem tego, jak często badania opinii społecznej powinny być przeprowadzane. Najwięcej - 45% ankietowanych (9 osób) uważa, że SOBOS powinien publikować nową ankietę średnio co dwa tygodnie, zaś pozostali uważają, iż powinno się to odbywać raz w miesiącu lub raz w tygodniu - szczegóły przedstawia wykres nr 2.
Zainteresowanie różną tematyką badań opinii społecznej
Sarmatki i Sarmaci mieli szansę raz na zawsze rozwiać wątpliwości odnośnie tego, co najbardziej ich interesuje jako przedmiot badania opinii społecznej i przedmiot przeprowadzenia analizy udzielonych odpowiedzi. Z przyznaniem najwyższych ocen spotkały się badania opinii dotyczące bieżących wydarzeń w Sarmacji, decyzji władz oraz rankingi zaufania, z czego
najwięcej przydzielonych "5" otrzymały rankingi zaufania, gdzie aż 65% ankietowanych osób oceniło je najwyżej. W przeciwieństwie do rankingów zaufania wobec poszczególnych osób
najmniej porządane są ankiety dotyczące wydarzeń za granicą. Wykres nr 3 przedstawia przyznaną średnią arytmetyczną ocen dla każdej z pytanych kategorii.
Losowanie nagród wśród ankietowanych osób
70% ankietowanych osób odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy za udział w ankietach powinny być losowane nagrody. Obecne regulacje prawne umożliwiają taką formę wynagradzania uczestników ankiet i przy najbliższej możliwości SOBOS zacznie aktywnie korzystać z tej możliwości i losować nagrody. Uczestnicy badania zostali również zapytani, jaka forma nagrody byłaby dla nich najbardziej atrakcyjna, co przedstawia wykres nr 4. Warto w tym miejscu przypomnieć, że
Ustawa Sejmu o Sarmackim Ośrodku Badania Opinii Społecznej przewiduje tylko dwie możliwości przyznawania nagród - nagrody pieniężny i/lub znaczki. Przy tym pytaniu była możliwość udzielania własnych odpowiedzi i proponowania nagród - wiele osób skorzystało z tej możliwości i wykazało aprobatę wobec pomysłu losowania nagród czy też proponowało monety i karty z Hasselandzkiej Kolekcji Kart jako nagrody.
Pragnę również podziękować tym, którzy skorzystali z możliwości dopisania swoich uwag i propozycji dotyczących działalności SOBOS-u i podzielili się swoimi spostrzeżeniami, pomysłami i uwagami. Wiele z nich otworzyło oczy na kilka innych pomysłów, co z pewnością pozwoli jeszcze bardziej udoskonalić ankiety i formę przekazywania ich wyników w przyszłości.
Dziękuję za przeczytanie artykułu, udział w ankiecie i już teraz zapraszam do kolejnej ankiety, która rozpoczyna się w chwili publikacji powyższego artykułu oraz przypominam o trwającym głosowaniu (sarmackiej preselekcji) do Our Sound 2021:
RANKING ZAUFANIA - MARZEC 2021
OUR SOUND 2021 - SARMACKIE PRESELEKCJE
Korzystając z okazji, jeżeli byłby ktoś zainteresowany pracą w SOBOS-ie i przy okazji "poduczeniem" się co nieco, to chętnie przyjmę wsparcie, tym bardziej że pomysłów na różne ankiety nie ubywa. :)