Ighituk, bóg Inyan

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Kontynuując opis lenna należy wspomnieć o co najmniej kilku najważniejszy bogach kanonu Ighi i Tuka. Inyan, bo na nim dzisiaj skupi się nasza główna uwaga jest bóstwem uznawanym przez wszystkie plemiona, ale jego dominującą rolę w całym kanonie uznaje plemię Amazi. Bóg Inyan włada deszczem i suszą, decyduje o nim oraz go sprowadza. Legendy głoszą, że jest to Bóg dobry i litościwy, traktujący swój lud z miłością i nie pozwalający mu głodować. Jednak gdy ludzie odwrócili się od niego zaczął przypominać im o ofiarach i sprowadził plagę suszy. Gdy ludzie przestawali składać mu ofiary, zaczyna zsyłać suszę na lud Amazi. Dlatego też w plemieniu odbywają się regularne obrzędy palenia żywego Imura na cześć boga Inyana, który zawsze na następny dzień zsyła deszcz na ziemię plemienia Amazi.

08r2191A.png
Domniemany wizerunek boga Inyana

Inyan był pierwszym szamanem plemienia Amazi. Bardzo szczodrze składał ofiary na rzecz boga Tuka i bogini Ighi. Każde z bóstw było zadowolone z ofiar składanych przez Inyana, dawali mu długie życie. Przez całe swoje istnienie nie zapomniał nigdy o ofierze za każde dobrodziejstwo i za każdy deszcz sprowadzony przez bogów.

W końcu jednak jego życie skończyło się, ale nie tak, jak bogowie chcieli. Na jego życie porwał się niewdzięczny bogom Imur, który na zawsze został przez niego przeklęty. Imur to uosobienie zła, czołgający się po ziemi niczym wąż, jednakże bez jadu i żadnej broni. Wcześniej jednak był człowiekiem, który zawsze chciał władzy, myślał, że pozbywając się szamana Inyana będzie w stanie posiąść władzę nad plemieniem Amazi. Nie udało mu się to jednak.

Bogini Ighi zlitowała się jednak nad Inyanem, dała mu kryształ, który on przypiął w naszyjniku. Dawał mu on możliwość sprowadzania deszczu na ziemię Amazi. Inyan był zawsze bardzo dobry dla swego ludu, aż w końcu bóg Tuk nauczył go przyjmowania ofiar oraz próbował bezskutecznie nauczyć go walki. Gdy jednak to się nie udało, w jego włosy włożył 3 pióra, które uczyniły go wolnego od służby wojskowej. Stał się patronem wszystkich uczonych szamanów, którzy znali pismo i mowę prastarych.

To właśnie w starożytnym piśmie oraz mowie składane są ofiary na cześć bogów. Pismo składa się z szeregów symboli, z czego każdy symbol znaczy co innego. Poniżej jest symbol ofiary dla Boga Inyana, który jednocześnie jest symbolem prośby o deszcz.

ohyb34Oc.png

Po lewej stronie widzimy symbol złożony w całość, natomiast po prawej każdy symbol wchodzący w jej skład oddzielnie. Każdy symbol oznacza jeden zwrot. Każdy symbol jest niejednoznaczny i w zależności od kolejności oraz ułożenia - może znaczyć co innego. Symbole czyta się od góry, do dołu, w języku prastarych.

Poniższa runa oznacza:
0. Znaczenie po polsku - W języku prastarych

1. Oko Boga Tuka - Uhira Tempere Tuk
2. Patrzy na Boga Inyan - Uhirawa Tempere Inyan
3. Czy sprowadzi deszcz - Awa Imazye
4. Czy sprowadzi suszę - Awa Sejte
5. Jeżeli spadnie deszcz - Awari Imazye
6. To ziemia obrodzi - Ekiwara Odere
7. A lud Amazi będzie szczęśliwy - Amazi ewelite restera
8. Lub [ludzie Amazi] nie zwiążą końca z koncem - Awi werete kawalira kawalire
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Filip I Gryf, Juliette Altrimenti.
Serduszka
7 128,00 lt
Ten artykuł lubią: Severin Verwaltung-Esteladio, Filip I Gryf, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Vanderlei àla Triste v. H. dela Sparasan, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Joahim von Ribertrop von Sarm, Piotr vel Bocian, Mikołaj Torped, Juliette Altrimenti, Laurẽt Gedeon I, Julian Fer at Atera, Natalia Helena von Lichtenstein-Hergemon.
Komentarze
Filip I Gryf
Robi się coraz ciekawiej. ;-)
Odpowiedz Permalink
Severin Verwaltung-Esteladio
Czy sprowadzi deszcz Oko Boga Tuka, czy trzeba będzie angażować Joannę Izabelę?

W tłumaczeniu:

Awa Imazye Uhira Tempere Tuk czy to dzięki JI deszcz by padać mógł?
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
@Seweryn Hergoliena niestety nie ma w kanonie bóstw Ighituk :D
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Czyli to jest ten.. pismo idiograficzne? Nawet dobrze wygląda, GJ!
Odpowiedz Permalink
Oktawius Juliusz
wow
Odpowiedz Permalink
Oktawius Juliusz
ale super
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Kolejna ciekawa i fajne napisana cześć cyklu. Brawo
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.