Przypowiastki i opowiadania cz.1

Przypowieść o rozwidleniu.
Dawno temu pewien człowiek szedł ze Sclavini do Hassellandu. Szedł wiele dni i nie miał już zapasów. Nagle doszedł do rozwidlenia drogi. Jedna z dróg była krótka i bardzo przyjemna. Drugą zaś dłuższą i cięższa. Człowiek wybrał tą krótszą. Ale spotkał tam zbujów. Czekali oni na każdego kto tamtędy szedł, a tamtędy chodził każdy, gdyż nie chciał długiej, męczącej drogi. Zbuje okradli człowieka i go pobili. Naszczęście szedł tamtędy dobry człowiek i uratował pobitego. Potem obaj szli dłuższą drogą do Hassellandu.
54HQshj5.jpg

Opowieść o pluszowym misiu
W pewnej Baridajskiej fabryce produkowano pluszowe misie. Wyprodukowane misie transportowano do sklepów z zabawkami. Pewnego dnia podczas transportu jednemu z misiów odpadło uszko. Mimo tej wady wystawiono go na sprzedaż. Niestety gdy wszystkie misie znajdowały kupca, miś bez ucha dalej znajdował się na sklepowej półce. Pewnego dnia przyjechała mama z synkiem. Chłopiec koniecznie chciał mieć takiego misia. Jednak gdy jego mama zobaczyła wadę odmówiła kupna misia. Chłopiec upierał się i namówił mamę na zakup. Chłopiec był bardzo opiekuńczą osobą. Przyszył misiowi nowe ucho, zrobił mu ciuszki. Miś był najszczęśliwszym pluszakiem na świecie. A co się stało z innymi misiami? Po kilku tygodniach zostały wyrzucone, a nasz chłopiec zachował swojego misia i ma go po dziś dzień.
DsLJThF2.jpg

Opowieść o starcu
Gdzieś w Księstwie Sarmackim żyje starzec. Starzec jednak nie ma dobrego życia, gdyż każdy z niego się śmieje i wszyscy muwią, że jest głupi. Mówią tak iż sam im to powiedział. Powiedział im "Nic nie wiem" i tak zaczęło się upokorzenie. Starzec mieszkał w małej chatce. Miał jeden pokój, kuchnie i łazienkę. Lecz jego dom był bardzo ubogi. Mimo to starzec lubił przesiadywanie w kuchni i rozmyślanie. Uważali go za głupca, ale był on filozofem. Pewnego dnia poszedł z oszczędnościami i kupił los na loterii. Przed tym pomodlił się, aby Los mu sprzyjał. Po sześciu dniach uradowany starzec z milionem libertów wybiegł z chatki i zaczął rozdawać pieniądze biednym. Gdy ludzie zapytali go dlaczego tak robi, odpowiedział: "Sprawdzam czy pieniądze dają szczęście". Po kilku dniach znów wyszedł z chatki i gdy widział co się dzieje na ulicach zanieruchomiał. Osoby, które dostały pieniądze były tak chciwe, że były w stanie zabić aby mieć więcej pieniędzy. Widząc to zabrał im pieniądze i próbował rozdać bogatym. Oni je przyjęli i poszli do kasyna. Tak połowa bogatych Sarmatów zubożało. Wtedy starzec zrozumiał. Pieniądze szczęścia nie dają, a tylko doprowadzają człowieka do zguby.
bz34GYXT.jpg

Przypowieść o trzech małych świnkach
W pewnej ubojni świń w Hassellandzie żyły trzy małe świnki. Dwie z nich śmiały się z trzeciej gdyż była to najchudsza świnki w ubojni. Dzień przed Wigilią wykupiono dwie świnki (te, które się naśmiewały) i je zabito, aby zjeść je w Wigilię. Trzecia była tak marna, że nikt nie zechciał jej kupić. Wtedy przyszła rodzina i kupiła chudą świnkę, ale jej nie zjedli. Kupili ją i od tamtej pory była ich zwierzakiem domowym. Wtedy świnka zaśmiała się z koleżanek, które zostały ubite.
0qV2iAaW.jpg
Dotacje
2 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Filip I Gryf, Juliette Altrimenti, Michaś Elżbieta II, Gotfryd Slavik de Ruth.
Serduszka
5 680,00 lt
Ten artykuł lubią: Filip I Gryf, Gustaw Fryderyk von Hippogriff, Joahim von Ribertrop von Sarm, Piotr vel Bocian, Juliette Altrimenti, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Michał Jerzy Potocki, Michaś Elżbieta II, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Laurẽt Gedeon I.
Komentarze
Filip I Gryf
Całkiem dobrze się czytało. I obrazki tez spełniły swoją rolę. Gratuluję. ;-)
Odpowiedz Permalink
Adam van der Choheln Gilbert I
@JanuszekvHP dziękuję lecz proszę pamiętać że to jest dopiero 1 część
Odpowiedz Permalink
Adam van der Choheln Gilbert I
A I pamiętajcie, że z każdej opowieści)przypowieści z tego zestawienia można wyciągnąć morał. Możecie pisać co was nauczyły moje teksty.
PS: Wszystkie opowieści i przypowieści to moje dzieło
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
@AvdCGI tym bardziej będę czekać na kontynuacje...
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Bajeczki z morałem :)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.